310 بازدید
Paris, Texas

دیوانه ی عشق و اسیر تنهایی ـ کوتاه از “پاریس تگزاس” ویم وندرس

پاریس تگزاس (۱۹۸۴) محصول همکاری ویم وندرس، فیلمساز آلمانی، و سم شپارد، فیلمنامه‌نویس و نمایشنامه‌نویس برجسته‌ی آمریکایی، است. پاریس تگزاس فیلمی شاعرانه و زیباست و بیانگر عشق وندرس به چشم‌اندازهای طبیعی سرزمین آمریکا و نوستالژی او نسبت به فیلم‌های کلاسیک وسترن و جاده‌ای است. فیلمی که درک وندرس آلمانی و شناخت او را از آمریکا نشان می‌دهد.

پاریس تگزاس ویم وندرس

پاریس تگزاس در واقع نقطه‌ی تلاقی سینمای هنری اروپا و سینمای کلاسیک آمریکاست. حتی نام فیلم نیز بر این امر گواهی می‌دهد. تأثیر وندرس از سینمای وسترن و فیلم‌های جاده‌ای آمریکایی در این فیلم کاملاً آشکار است. موسیقی پاریس تگزاس نیز با الهام از موسیقی فیلم‌های وسترن و جاده‌ای ساخته شده است.

سم شپرد

یوتیوب نیم نگاه

هماهنگی موسیقی با فضای فیلم و سبک بصری آن فوق‌العاده است. رابی مولر، فیلمبردار غالب آثار وندرس، تصاویر کریستالی و آنامورفیک درخشانی از دشت‌های فراخ و خشک غرب آمریکا گرفته است. تصاویری که با الهام از فضاهای فیلم‌های وسترن، بر تنهایی و آسیب‌پذیری شخصیت اصلی فیلم در دل دشت‌های باز و پهناور و در جدال با طبیعت بی‌رحم تأکید می‌کند. طنین گیتار رای کودر این فضاها را برجسته‌تر کرده و بیننده را در تنهایی تراویس و اندوه او سهیم می‌کند. تراویس دیوانه‌ی عشق است و اسیر تنهایی. سام شپارد و ویم وندرس، تراویس را به گره‌گشایی می‌رسانند بدون اینکه او را از بحران وجودی‌ای که او را دربرگرفته جدا سازند. موسیقی کودر افسردگی و ناامیدی تراویس را به بهترین شکل منتقل می‌کند.

سینما

پاریس تگزاس فیلمی است در باره‌ی حسرت و پشیمانی، در باره‌ی ازخودبیگانگی و تنهایی و در باره‌ی عشق و گسست رابطه و تلاش برای پیوند دوباره به عشق واقعی و یافتنش. تراویس، شخصیت اصلی فیلم موجودی خاموش و کم‌حرف است. استراتژی فیلم بر مبنای سکوت طولانی و اسرارآمیز او بنا شده. او موجودی است که به وسیله‌ی ذات خودویرانگرش نفرین شده است و احساس می‌کند شایسته‌ی آرزوهایی که تصور می‌کند نیست. ولی درنهایت می یابد. پاریس تگزاس فیلمی است درباره ی پیوند به عشق واقعی و تلاشی ستودنی برای رسیدن به جاودانگی.

عشق و تنهائی

لینک های مرتبط :

گفت‌وگو با دیمین شزل، نویسنده و کارگردان اسکاری «لالا لند»

برندگان هفتادمین جشنواره فیلم کن ـ فیلم «مربع» یا «چارگوش» برنده جایزه نخل طلای جشنواره فیلم کن

نقد فیلم ـ فارغ‌التحصیلی/Graduation … کارگردان کریستین مونجیو

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

London Film Festival

نگاهی به فیلم های برجسته جشنواره فیلم لندن از نگاه یک منتقد فیلم

Tuesday, October 03, 2017 جشنواره فیلم لندن فردا چهارشنبه چهارم اکتبر افتتاح می‌شود و طی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *