67 بازدید
محمد بن سلمان

خبرگزاری رویترز: خاندان سلطنتی عربستان سعودی با پادشاه شدن محمد بن سلمان موافق نیست

به نوشتۀ خبرگزاری رویترز، ده‌ها نفر از شاهزادگان و اعضای خاندان سعودی خواهان تغییر ولیعهد هستند اما تا زمانی که پادشاه زنده است دست به اقدامی نخواهند زد. به نظر بعید می‌رسد که ملک سلمان که اینک ٨٢ سال دارد، از پسر خود محمد بن سلمان روی برگرداند.

کشتار عربستان در یمن

خبرگزاری رویترز در گزارشی که روز سه‌شنبه ٢٠ نوامبر/ ٢٩ آبان منتشر کرد، می‌نویسد که اعضای خاندان سلطنتی عربستان که مایل به پادشاهی محمد بن سلمان نیستند، به فکر جایگزین کردن او توسط احمد بن عبدالعزیز، برادر کوچک ملک سلمان – پادشاه کنونی – هستند.

 که ٧۶ سال دارد و تنها برادر در قید حیات پادشاه است، پشتیبانی اعضای خاندان سلطنت، دستگاه‌های امنیتی و همچنین چندین کشور غربی را با خود دارد.
گفته می‌شود که احمد بن عبدالعزیز که طی حدود چهار دهه معاونت وزارت کشور را به عهده داشت، در سال ٢٠١٧ با ولیعهدی محمد بن سلمان مخالفت کرده است.

در عربستان جانشینی پدر توسط پسر الزامی نیست و در انتخاب ولیعهد علاوه بر شخص پادشاه، اعضای عالیرتبۀ خاندان سلطنت نیز اعمال نظر می‌کنند.

به نوشتۀ رویترز، محمد بن سلمان با این که رسماً به عنوان ولیعهد انتخاب شده، اما پس از مرگ پدرش نخواهد توانست بدون موافقت شورای مشورتی به پادشاهی دست یابد.

سوزان رایس

این خبرگزاری به نقل از منابع سعودی می‌نویسد که در هفته‌های اخیر، مقامات عالیرتبۀ آمریکایی به مشاوران سعودی گفته‌اند که از شاهزاده احمد بن عبدالعزیز به عنوان جانشین بالقوۀ پادشاه حمایت می‌کنند. اما در عین حال یکی از مسئولان دولت آمریکا گفته‌ است که به رغم فشار اعضای کنگره و گزارش‌های سیا (دربارۀ قتل جمال خاشقجی)، کاخ سفید فعلاً در نظر ندارد که از محمد بن سلمان فاصله بگیرد؛ اما نظر کاخ سفید هم به گزارش نهایی سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا بستگی دارد.
هفتۀ گذشته دونالد ترامپ گفته بود که بزودی نظر نهایی این سرویس‌ها را در پروندۀ قتل خاشقجی دریافت خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز می‌افزاید که تردیدهای واشنگتن در مورد پادشاه شدن محمد بن سلمان فقط به دلیل افتضاح قتل خاشقجی نیست. دلیل دیگر اینست که محمد بن سلمان اخیراً به وزیر دفاع عربستان “پیشنهاد” کرده که احتمال خرید اسلحه از روسیه را بررسی کند.

 

رئیس جمهور ترامپ بازنده بزرگ

همراهی عربستان سعودی و فرقه تروریستی مجاهدین خلق

با آن سوی چهره ی ارباب مسعود و مریم رجوی آشنا شویم

 

 

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=39202

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

ataghchi

عراقچی: آمریکا از لحاظ سیاسی منزوی شده است

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران گفت: آمریکا همانند یک قلدر سایر کشورها را تحت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *