79 بازدید
رئیس جمهور ترکیه: جسد جمال خاشقجی کجاست؟ و چه کسی دستور قتل او را صادر کرد؟

رئیس جمهور ترکیه: جسد جمال خاشقجی کجاست؟ و چه کسی دستور قتل او را صادر کرد؟

رئیس جمهور ترکیه: جسد جمال خاشقجی کجاست؟ و چه کسی دستور قتل او را صادر کرد؟

Saturday, October 27, 2018

رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه روز جمعه از عربستان سعودی خواست آمران قتل جمال خاشقجی و محل جسد او را اعلام کند. به این ترتیب فشارهای بین المللی بر آن کشور برای اعلام حقایق مربوط به این حادثه افزایش می یابد.

رجب طیب اردوغان بار دیگر دو پرسش کلیدی خود از مقامات سعودی را تکرار کرد: «جسد جمال خاشقجی کجاست؟» و «چه کسی دستور قتل او را صادر کرد؟»

نیویورک‌تایمز: عربستان تیمی ۱۵ نفره برای قتل خاشقجی به استانبول فرستاد

به گزارش خبرگزاری رویترز، رئیس جمهور ترکیه همچنین اشاره کرد که اطلاعاتی از پرونده خاشقجی در دست دارد که هنوز به کسی داده نشده است.

او در جریان دیدار با عده‌ای از اعضای حزب حاکمه ترکیه پرسید: «چه کسی به آن ۱۵ نفر دستور داد به ترکیه بیایند؟» اشاره او به تیمی است که قبل از ناپدید شدن آقای خاشقجی وارد استانبول شده و شب بعد این شهر را ترک کردند.

جان برنان، رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا سیا، می‌گوید عملیات منجر به «مرگ» احتمالی جمال خاشقجی نمی‌توانسته است بدون اطلاع و مجوز مشخص بن‌سلمان ولیعهد عربستان سعودی صورت گرفته باشد

آقای اردوغان روز سه‌شنبه گذشته هم با طرح چند سوال خواستار افشای هویت «آمر اصلی» در این پرونده قتل شده و همچنین تاکید کرده بود که چندین نفری که تاکنون گفته شده در این قتل دست داشته‌اند باید در خاک ترکیه محاکمه شوند.

رئیس جمهور ترکیه روز جمعه ضمن تکرار دو سوال کلیدی خود همچنین خبر داد که دادستان سعودی روز یک‌شنبه، دو روز دیگر، قرار است با دادستان استانبول دیدار کند.

دستهای آلوده به خون بن سلمان ، اعتراف رژیم عربستان به شکنجه ، قتل و تکه تکه کردن جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد

نامزد جمال خاشقجی: او تصور می کرد در کنسولگری مشکلی پیش نمی‌آید

نامزد جمال خاشقجی، روزنامه نگار مقتول سعودی روز جمعه گفت او تصور می کرد که دولت عربستان سعودی در ترکیه برای او مشکلی ایجاد نکرده و یا او را بازداشت نخواهند کرد هر چند نگران بود که هنگام مراجعه به کنسولگری وضعیت ممکن است متشنج شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز خدیجه چنگیز در مصاحبه ای با شبکه خبری هابرترک گفت جمال خاشقجی نمی خواست به کنسولگری عربستان سعودی برود.

جمال خاشقجی ستون نویس روزنامه واشنگتن پست و از منتقدان ولیعهد عربستان سعودی روز دوم اکتبر در کنسولگری آن کشور در استانبول به قتل رسید. قتل او برای حکومت عربستان سعودی و محمد بن سلمان ولیعهد جوان و پر قدرت آن کشور به یک بحران جدی بدل شده است.

پس از سکوت طولانی و انتشار توضیحات ضد و نقیض در مورد این حادثه حکومت عربستان سعودی به شدت از سوی جامعه بین المللی تحت فشار قرار گرفت تا حقایق مربوط به این قتل را اعلام کند.

منابع آگاه ترکیه روز پنج‌شنبه ۲۵ اکتبر (سوم آبان) به خبرگزاری رویترز گفتند رئیس سازمان سیا به صدای ضبط شده در زمان قتل خاشقجی گوش کرده است

در آخرین موضع گیری آن کشور دادستانی عربستان سعودی اعلام کرد که این قتل از پیش برنامه ریزی شده است. مقامات آن کشور قبلا گفته بودند جمال خاشقجی به طور تصادفی و بر اثر بروز درگیری در کنسولگری کشته شده است.

خدیجه چنگیز در بخش دیگری از مصاحبه با هابرترک گفت:«همانطور که می دانید شبکه دوستان و آشنایان و ارتباط های سیاسی او در ترکیه خیلی خوب بود. او فکر می کرد ترکیه یک کشور امن است و اگر او را در کنسولگری بازداشت و یا بازجویی کنند مسله به سرعت حل و فصل خواهد شد.»

جمال خاشقجی برای دریافت مدارک رسمی که برای ازدواج به آن نیاز داشت به کنسولگری عربستان سعودی رفت.

خانم چنگیز افزود در اولین مراجعه به کنسولگری در روز ۲۸ سپتامبر با او خوب رفتار کرده بودند.

لینک های مرتبط :

قتل وحشیانه خاشقچی، جدال سلطان و شاهزاده … فرصت طلبی سیاستمداران در دنیای کثیف سیاست در روزگار ما

قاتلان خودسر عربستانی ، توجیه شکنجه و قتل هدفمند به سبک ترامپ

شکنجه، قتل و تکه تکه کردن جمال خاشقچی و سکوت فرقه رجوی – بربریت و توحش بی پایان

«مرگ جمال خاشقچی» پایانی بر «قدرت مطلقه» بن سلمان؟

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=38539

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

دیلی اکسپرس: جمال خاشقچی در صدد افشای جزئیات استفاده عربستان سعودی از جنگ افزارهای شیمیایی در جنگ یمن بود

دیلی اکسپرس: جمال خاشقچی در صدد افشای جزئیات استفاده عربستان سعودی از جنگ افزارهای شیمیایی در جنگ یمن بود

دیلی اکسپرس: جمال خاشقچی در صدد افشای جزئیات استفاده عربستان سعودی از جنگ افزارهای شیمیایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *