71 بازدید
رئیس جمهور ترامپ بازنده بزرگ

رئیس جمهور ترامپ بازنده بزرگ

رئیس جمهور ترامپ بازنده بزرگ

Saturday, November 10, 2018

دموکرات‌ها پس از ۸ سال بار دیگر اکثریت مجلس نمایندگان امریکا را به دست گرفتند

ندا آکیش- فرحناز دهقی

خبرنگار

بی اغراق بزرگ‌ترین بازنده انتخابات میان دوره‌ای ۶ نوامبر ایالات متحده که در واقع یک همه پرسی سراسری درباره عملکرد دوساله رئیس جمهوری امریکا بود، دونالد ترامپ است زیرا نتایج انتخابات نشان داد به لطف اقدام‌های افراطی آقای رئیس جمهوری در دو سال اخیر، محبوبیت جمهوریخواهان در بین مردم امریکا کاهش یافته و برای نخستین بار پس از ۸ سال جمهوریخواهان مجبور شدند اکثریت مجلس نمایندگان را به دموکرات‌ها واگذار کنند. زنان و اقلیت‌ها نیز که در دو سال گذشته بارها هدف حملات ترامپ قرار گرفته‌اند، در انتخابات سه‌شنبه گذشته شگفتی ساز شدند.

اگرچه بسیاری از رسانه‌های جهان کنفرانس خبری روز چهارشنبه گذشته دونالد ترامپ و بگو مگوهای از سر خشم او با خبرنگار سی‌ان‌ان و لغو مجوز ورود این خبرنگار به کاخ سفید را به‌عنوان نخستین واکنش ترامپ به شکست در انتخابات میان دوره‌ای امریکا معرفی کرده و در صدر اخبار خود قرار دادند اما آقای رئیس جمهوری خیلی پیش از این؛ یعنی ساعت ۶:۲۱ صبح روز چهارشنبه با انتشار یک پیام توئیتری به نتایج انتخابات واکنش نشان داده و به‌جای آنکه به شکست اذعان کند، به خاطر نتیجه انتخابات مجلس سنا، خود را پیروز این همه پرسی دانسته و نوشته بود: «شب گذشته به‌خاطر پیروزی بزرگمان پیام‌های تبریک بسیار زیادی دریافت کردم که شامل کشورهای خارجی (دوستان) که منتظر نتیجه و امیدوار به توافق‌های تجاری با ما بودند، بود. حالا همه می‌توانیم به سر کارهایمان برگردیم.»

یک زن امریکایی ایرانی‌تبار به‌نام «آنا اسکمانی» به مجلس نمایندگان امریکا راه یافت،

ترامپ در جست‌و‌جوی مقصر

ترامپ در کنفرانس خبری خود نیز بار دیگر از نتایج انتخابات به‌عنوان یک «موفقیت عظیم» نام برد اما در ادامه بدون استفاده از واژه «شکست»، تقصیر را به گردن جمهوریخواهان انداخت و گفت، نمایندگان جمهوریخواهی که در رقابت‌ها از او فاصله گرفتند و او را به سخنرانی‌های تبلیغاتی خود دعوت نکردند، مقصر واگذاری اکثریت مجلس نمایندگان به دموکرات‌ها بودند. او با ادبیاتی تهدیدآمیز که نشانگر خشم درونی‌اش از نتایج انتخابات بود، خطاب به دموکرات‌ها گفت، اگر آنها بخواهند با به جریان انداختن پرونده‌های تحقیقات به رئیس جمهوری امریکا ضربه بزنند، او هم مقابله به مثل خواهد کرد و آماده رویارویی با دموکرات‌هاست.

ترامپ در حالی حاضر به پذیرش شکست در انتخابات میان دوره‌ای نشد و کوشید حفظ اکثریت در مجلس سنا توسط جمهوریخواهان را برجسته کند که باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق، به انتخابات میان‌دوره‌ای ۲۰۱۰ به‌عنوان «یک شکست مفتضحانه» اذعان کرد و جورج دبلیو بوش، رئیس جمهوری سابق امریکا نیز انتخابات ۲۰۰۶ را «شکست سخت» خواند.

بی اغراق بزرگ‌ترین بازنده انتخابات میان دوره‌ای 6 نوامبر ایالات متحده که در واقع یک همه پرسی سراسری درباره عملکرد دوساله رئیس جمهوری امریکا بود، دونالد ترامپ است

پاسخ دموکراتیک زنان و اقلیت‌ها به ترامپ زن ستیز و اقلیت ستیز

البته ترامپ در انتخابات میان دوره‌ای هفته گذشته تنها از دموکرات‌ها شکست نخورد بلکه از اقلیت‌ها و زنان نیز شکست خورد زیرا برای نخستین بار در تاریخ امریکا، یک زن امریکایی ایرانی‌تبار به‌نام «آنا اسکمانی» به مجلس نمایندگان راه یافت، برای نخستین بار دو زن سرخ‌پوست (بومی امریکایی) به‌نام‌های «دب هالند» و «شریس دیویدز» و دو زن مسلمان به‌نام‌های «الهان عمر» از ایالت مینه‌سوتا و «رشیده طالب» از ایالت میشیگان به کنگره راه پیدا کردند، در دو ایالت ماساچوست و کانکتیکات نیز دو نماینده زن سیاه‌پوست برای اولین بار از این ایالات راهی کنگره شدند. آریزونا و تنسی نیز برای نخستین بار صاحب سناتورهای زن در کنگره شدند. «آلکساندریا اوکازیو کورتز» نیز زنی است که توانست در انتخابات پیروز شود و لقب جوان‌ترین نماینده کنگره را بگیرد.

برای نخستین بار در تاریخ امریکا، یک زن امریکایی ایرانی‌تبار به‌نام «آنا اسکمانی» به مجلس نمایندگان راه یافت

برخلاف رئیس جمهوری امریکا که در روزهای اخیر تمام تلاش خود را برای کم اهمیت جلوه دادن نتایج انتخابات میان دوره‌ای هفته گذشته کرده است، بسیاری از ناظران و رسانه‌های جهان این نتایج را حائز اهمیت دانستند زیرا به عقیده آنها سمت و سوی وقایع دو سال آینده امریکا و جهان تحت تأثیر این انتخابات خواهد بود.

تحلیلگر شبکه خبری سی‌ان‌ان چهارشنبه گذشته در گزارشی در این باره نوشت: «صبح چهارشنبه که رهبران جهان از خواب بیدار شوند، دو سؤال از خودشان خواهند پرسید:

۱- عمر ریاست جمهوری ترامپ چقدر طول خواهد کشید؟

 ۲- آیا نسخه ترامپی امریکا ماندگار است؟»

 اشاره این تحلیلگر به سختی‌هایی بود که ترامپ از ژانویه ۲۰۱۹ و با آغاز به کار کنگره جدید خواهد داشت زیرا همان‌طور که نانسی پلوسی، رئیس احتمالی مجلس نمایندگان جدید امریکا گفت، دموکرات‌ها در دوره جدید فعالیت مجلس نمایندگان «جسورانه ترین» خواسته‌ها را پیگیری خواهند کرد. جسورانه‌ترین خواسته‌ها می‌تواند درخواست استیضاح رئیس جمهوری باشد. دموکرات‌ها همچنین می‌توانند جلوی برنامه‌های ترامپ را بگیرند و مانع  اجرای آنها شوند یا از طریق کمیته‌های مختلف بر عملکرد دولت او نظارت کنند.

تحلیلگر شبکه خبری سی‌ان‌ان چهارشنبه گذشته در گزارشی در این باره نوشت: «صبح چهارشنبه که رهبران جهان از خواب بیدار شوند، دو سؤال از خودشان خواهند پرسید: 1- عمر ریاست جمهوری ترامپ چقدر طول خواهد کشید؟ 2- آیا نسخه ترامپی امریکا ماندگار است؟»

پیام تبریک اوباما

اوباما نیز که در روزهای آخر رقابت‌های انتخابات میان دوره‌ای فعالیت‌های خود به نفع دموکرات‌ها را افزایش داده بود و چند سخنرانی توفنده کرد، با انتشار بیانیه‌ای در توئیتر، پیروزی دموکرات‌ها در کسب اکثریت مجلس نمایندگان را تبریک گفت و نوشت: بدون شک موفقیت دموکرات‌ها در باز پس‌گیری کنترل مجلس نمایندگان، چندین فرمانداری و مجلس‌های قانون‌گذاری ایالتی بیشترین توجه را به خود جلب خواهد کرد اما مهم‌تر از چیزهایی که پیروز شدیم این است که چه‌طور در جریان این انتخابات پیروز شدیم. ما در حقیقت با رقابت در نقاطی که مدت‌های طولانی در آنجا رقابت نداشتیم و با انتخاب تعداد بی‌سابقه‌ای از زنان و سربازان جوان جنگ‌های عراق و افغانستان، موجی از نامزدهای اقلیت و گروهی از رهبران جوان برجسته توانستیم در انتخابات میان دوره‌ای سال ۲۰۱۸ میلادی پیروز شویم. هرچه امریکای‌های بیشتری رأی دهند رهبران منتخب ما بیشتر شبیه امریکا خواهند بود.

دادستان کل آمریکا به درخواست ترامپ استعفا داد

آغاز فصل دشوار سیاست خارجی برای ترامپ

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در گزارشی به اثرات پیروزی دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان بر سیاست خارجی امریکا اشاره کرد و نوشت، انعکاس این نتایج از مسکو تا پکن تا ریاض است زیرا دموکرات‌ها که اکنون تقویت شده‌اند می‌توانند تحقیقاتی جدید را در ارتباط با امپراطوری تجاری بین‌المللی ترامپ و مراودات سیاسی او با دیگر کشور‌های جهان انجام دهند.

دموکرات‌ها می‌توانند بر موضوعاتی نظیر ۱۸ آرم تجاری که چین طی ماه‌های اخیر برای شرکت‌های مرتبط با ترامپ و دخترش ایوانکا صادر کرده تمرکز کنند.

دموکرات‌ها همچنین می‌توانند پرونده دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ امریکا را با قوت هرچه بیشتر پیگیری کنند. هرچند که هفته گذشته و پس از انتخابات میان دوره‌ای، جف سشنز، دادستان کل امریکا به طور اجباری استعفا کرد و این نگرانی را به وجود آورد که ممکن است این استعفای اجباری باعث بسته شدن پرونده «روسیه – ترامپ» شود.

محمد بن سلمان به خاطر پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی در کانون توجه جهانی و البته در مظان اتهام است.

همچنین اصلاً بعید نیست که روابط جرد کوشنر، داماد و مشاور ارشد ترامپ با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان زیر ذره‌بین دموکرات‌ها قرار بگیرد. بویژه اکنون که محمد بن سلمان به خاطر پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی در کانون توجه جهانی و البته در مظان اتهام است.

مجادله ترامپ با خبرنگار سی‌ان‌ان تو بی ادب و گستاخی

لینک های مرتبط :

انتخابات کنگره ، سونامی تناقضات ترامپ

سوزان رایس: بن‌سلمان قاتل خاشقچی شریک قابل اعتمادی برای آمریکا نیست “پسر افراطی” پادشاه باید برود

«اعمال فرامرزی قوانین ملی»، «دیپلماسی حقوقی» یا امپریالیسم حقوقی

استعفای غافلگیرکننده نیکی هیلی یکی از اعضای تندرو و افراطی تیم ترامپ

 

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=38852

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

رئیس جمهور ترکیه: جسد جمال خاشقجی کجاست؟ و چه کسی دستور قتل او را صادر کرد؟

رئیس جمهور ترکیه: جسد جمال خاشقجی کجاست؟ و چه کسی دستور قتل او را صادر کرد؟

رئیس جمهور ترکیه: جسد جمال خاشقجی کجاست؟ و چه کسی دستور قتل او را صادر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *