61 بازدید
خاطرات جداشدگان مجاهدین

خاطرات مالک بیت مشعل، قسمت سوم: مکانیزم مغزشویی در فرقه مجاهدین خلق

خاطرات من در فرقه مجاهدین خلق ـ ۳ ـ واقعا ” مغز شویی ” در سازمان مجاهدین خلق چیست؟

در قسمت قبل توضیح داده بودم که سازمان مجاهدین در واقع ما را در مناسبات درونی فرقه به خبرچین و جاسوس یکدیگر تبدیل کرده بودند که باید در طول روز و شب دنبال موضوعی برای خبرچینی و جاسوسی از دوست و همرزم خودمان می گشتیم تا روز بعد در نشست های مغزشویی مطلبی برای بیان جلوی مسئول نشست داشته باشیم. نکته دیگر را که در ادامه می خواهم به آن بپردازم این است که واقعا ” مغزشویی ” در سازمان مجاهدین خلق چیست؟

مالک بیت مشعل

واقعیت این است که من وقتی در داخل سازمان می شنیدم که می گویند در سازمان مجاهدین افراد ”مغزشویی ” می شوند ، خنده ام می گرفت و از خودم می پرسیدم مغزشویی چیست؟ آیا یک دستگاهی هست که آدم را با آن مغزشویی می کنند یا اشعه ای هست و خلاصه به آن می خندیدم درحالیکه واقعا خودم مغزشویی شده بودم و متوجه نبودم.  چنین افرادی را که از مغزشویی در سازمان مجاهدین می گفتند و می نوشتند به تمسخر می گرفتم و می گفتم این حرف های قلمبه سلمبه چی هست می زنند، مغزشویی یعنی چی؟ مگه میشه انسان را مغزشویی کنند؟

MEK leader

اما بعد ها به مرور و تا عمق استخوان متوجه شدم این  حرف واقعی هست و در فرقه مجاهدین ”مغزشویی” وجود دارد. باورکنید  که تازه فهمیدم که معنی مغز شویی چی هست و  با انسان چه می کند و چگونه  سران بیرحم و تبهکار رجوی با روح و روان و مغز آدم ها در تشکیلات فرقه بازی می کنند . بنابراین  از مغزشویی صحبت می کنم ، چرا که این بلا بر سر خودم آمده است. وقتی فرد وارد تشکیلات رجوی می شود در همان ابتدا او را از سایر نفرات جداسازی می کنند و بعد از مدتی تنهایی و دیدن و گوش کردن نوارهای سخنرانی های مسعود و مریم رجوی  تحویل مسئولینی می دهند که کارشان مغزشویی است که هم جسم فرد را با کارپوشال بی جان و هم روح و مغز آنها را در نشست های تفتیش عقیده با اسامی گوناگون که ابتکار شخص رجوی بود مثل  ” دیگ ” ، ” عملیات جاری ”  و ” حوض ” خسته و بی اراده کنند.

همانطور که در دو قسمت قبلی اشاره کردم من از کسانی بودم که از گذشته آشنایی با سازمان مجاهدین خلق نداشتم و فقط شنیده بودم که صدام حسین یک شبکه تلویزیونی فارسی بازکرده است و فرقه رجوی هم در آن برنامه و ترانه می گذارند. درهمین حد ، و اصلا با سیاست هیچ رابطه ای نداشتم واصلا نمی دانستم سیاست یعنی چی؟

زمانیکه سران فرقه متوجه می شدند که ما افراد جدید الورود با فرقه رجوی و سیاست آشنایی نداریم، بهتر می توانستند در مسیر مغزشویی با دروغ و نیرنگ ما را فریب بدهند و به همین دلیل مسولین ویژه تشکیلاتی ایدئولوژیکی برای من و افراد مشابه می گذاشتند.

نشست های جمعی و فرایند مغزشویی

من خودم وقتی که به پاکستان رسیدم  به مقر فرقه رجوی رفتم، چرا که مسئول پیک مجاهدین به من گفته بود که راه حلی برای رفتن من به اروپا دارد. او گفته بود  که سازمان مجاهدین من را به صورت قانونی از  پاکستان به عراق می برند و بعد از سه ماه بگویم که می خواهم به فرانسه بروم و آنجا هوادار شما باشم و آنها تو را به اروپا می فرستند ، خیلی سریع و قانونی و نه اینکه قاچاقی باشد و به این ترتیب راحت به اروپا می روی . من هم در این حال و هوا بودم که از ایرانشهر به پاکستان رفتم . در مقر فرقه رجوی فرشته شجاع از عراق با من تماس گرفت و با من صحبت کرد و وقتی دید من ازفرقه هیچی نمی دانم از همان پاکستان روند مغزشویی را آغاز کردند . فرشته شجاع به مسئول مقری که من بودم گفته بود که برای من  ویدئوهای مخصوص که سخنرانی های مسعود و مریم رجوی هم جزء لاینفک آن بود گذاشتند و  تا روزی که از پاکستان حرکت کردم ،این فیلمها هر روز گذاشته میشد. این فیلم ها و ویدئوها بیشتر از اینکه با فکر و اندیشه انسان سرکار داشته باشد روی احساس و شور فرد سوار می شدند ، آنچنان که فرد بیشتر درگیر احساسات می شد تا تفکر و  اندیشه. از نشست های سیاسی خبری نبود .

یادم هست برای اولین بار نشست یعنی مسعود و مریم رجوی را گذاشته بودند ، از چند روز قبل می گفتند که نوار ویدئویی مهمی را برای شما می خواهیم بگذاریم و و با تکنیک های روانشناسی فرد را نسبت به محتوای نوارها کنجکاو می کردند. در مرحله بعدی  چنان شب و روز از این نشست مسعود و مریم رجوی تعریف می کردند که حد و حساب نداشت که بله مسعود رجوی و مریم رجوی بهترین رهبران دنیا هستند و در توجیه اینکه چرا در عراق هستند پاسخ می دادند به خاطر اینکه رهبر تاریخی مجاهدین یعنی امام علی (ع) در عراق هست.

مالک بیت مشعل ـ تنظیم و ویرایش از تحریریه سایت نجات یافتگان در آلبانی ـ ایران آزادی

 

خاطرات من در فرقه مجاهدین خلق _ قسمت اول و دوم

مصاحبه با آقای مالک بیت مشعل (جهاد) پس از اعلام جدایی اش از فرقۀ رجوی در آلبانی

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=39128

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

خاطرات سیروس غضنفری (عضو سابق ارتش آزادیبخش و مجاهدین خلق) ـ دارودسته رجوی ارتش خصوصی صدام حسین ـ قسمت دهم

خاطرات سیروس غضنفری (عضو سابق ارتش آزادیبخش و مجاهدین خلق) ـ دارودسته رجوی ارتش خصوصی صدام حسین ـ قسمت دهم

خاطرات سیروس غضنفری (عضو سابق ارتش آزادیبخش و مجاهدین خلق) ـ دارودسته رجوی ارتش خصوصی …