79 بازدید
ترور مستشاران آمریکایی بدست عوامل سازمان مجاهدین خلق

تفاوتهای مهم ترورهای مجاهدین خلق، پیش و پس از انقلاب اسلامی / قسمت اول

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، گروه‌ها و جریان های ملی و چپ سعی در تسلط بر حاکمیت سیاسی ایران داشتند، از جمله این گروه ها سازمان مجاهدین خلق بود؛ وقتی حرکت منسجم مردمی در جهت تثبیت و تایید نظام جمهوری اسلامی به همه گروه های مخالف اثبات کرد مجالی برای قدرت طلبی ندارند، هر یک از گروه های سیاسی واکنش متفاوتی از خود نشان دادند که بیشتر به فعالیت های رسانه ای و مطبوعاتی و سازمان دهی حزبی برای آینده محدود می شد، اما در این میان سازمان مجاهدین خلق رادیکال ترین رفتار را از خود نشان داد که تلاش برای تصاحب قدرت با روش مسلحانه بود. 
شیوه مجاهدین خلق برای ترور افراد پیش از انقلاب اسلامی و پس از آن، دوگونه و باهم کاملا متفاوت بود که در بخش زیر به طور مجزا به آن پرداخته می شود. 

MEK TERRORS

** ترورها و بمب گذاری مجاهدین خلق پیش از انقلاب اسلامی 
ورود اولیه مجاهدین خلق به فاز بمب گذاری و ترور، با انفجار بمب در دفتر شرکت هواپیمایی بریتانیا B.O.A.C. در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ۱۳۵۱آغاز شد که در اثر این انفجار به رغم وارد آمدن خسارت، به کسی آسیبی نرسید. 
انفجار دوم نیز در صبح همان روز در مجله ‘این هفته’ که نشریه‏ای مبتذل و مروج علنی و صریح فحشا بود و توسط ‘جواد علامیر دولو’ از وابستگان ساواک و دربار پهلوی اداره می شد، روی داد که این انفجار نیز به رغم خسارات مادی تلفات جانی نداشت. 
انفجار سوم مربوط است به انفجار بمب در نمایشگاه آسیایی، در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ماه همان سال، بمب پیش از کارگزاری در دستان فرد بمب‏گذار به نام محمد ایگه‏ای منفجر شد و او را کشت. 
انفجار یک بسته مواد منفجره، جنب کیوسک پلیس راهنمایی واقع در میدان شاه (قیام فعلی)، در عصر روز سوم خرداد ماه ۱۳۵۱، چهارمین بمب گذاری مجاهدین بود که در اثر آن یک مأمور پلیس به قتل رسید. 
به دنبال این حوادث پنج نفر از سران سازمان مجاهدین به نام های محمد حنیف‏نژاد، سعید محسن، علی اصغر بدیع‏زادگان، محمود عسگر‏زاده و عبدالرسول مشکین‏فام پس از دستگیری از سوی ساواک در چهارم خرداد ۵۱ بعد از شکنجه ‏های بسیار اعدام شدند. 
سران مجاهدین که در چهارم خرداد اعدام شدند، نوعاً دارای گرایش مذهبی و از چهره های نسل اول سازمان مجاهدین خلق بودند. 

رضا رضایی عضو کمیته مرکزی مجاهدین خلق

شیوه خاص ترور دو مستشار آمریکایی
در ۳۱ اردیبهشت ۱۳۵۴ در زمانی که تقریبا اکثر سران مجاهدین در زندان بودند و شماری از آنها نیز پیش از آن اعدام شده بودند، مجاهدین وارد فاز دیگری از ترور شدند. 
در ساعت شش و چهل دقیقه صبح روز چهارشنبه ٣١ اردیبهشت ١٣۵۴، تیم عملیاتی سازمان مجاهدین در حوالی قیطریه، اتومبیل حامل دو مستشار نظامی نیروی هوایی آمریکا به نام‌های سرهنگ ‘شفر’ و سرهنگ ‘ترنر’ را محاصره کردند؛ تاکتیک این ترور طبق تحلیل آمریکایی ها، مختص مجاهدین و از مؤثرترین شیوه‌ها بود. 
هم‌زمان با کوبیده‌شدن سپر یک وانت‌بار به اتومبیل موردنظر از عقب، بلافاصله اتومبیل دیگری راه را از جلو سد می کند؛ ضربه نخستین، سرنشینان و راننده اتومبیل هدف را دچار شوک و غافلگیری آنی می‌کند و آنان بی‌آنکه فرصت تفکر و واکنش داشته باشند، از سوی سه نفر از عوامل ترور که در خودروی جلویی قرار داشتند هدف قرار می گیرند؛ عوامل ترور ابتدا به راننده ایرانی مستشاران آمریکایی دستور می دهند در کف اتومبیل بخوابد و سپس دو مستشار را به گلوله می بندند. 
نکته مهم و قابل توجهی که در این عملیات ترور حایز اهمیت می باشد این است که عوامل ترور کیف ‌دستی‌های دو مستشار مزبور را که حاوی اسناد و مدارک بسیار با‌ارزشی بوده از ماشین خارج کرده و تحویل مسولان خود می دهند و آنها نیز این اسناد و مدارک را تحویل دولت شوروی (سابق) برای جلب حمایت و پشتیبانی آن دولت، می دهند و معلوم می شود مجاهدین این کار را برای رضایت شوروی و همکاری با این کشور انجام داده اند نه اینکه روحیه ضداستکباری داشته باشند. 
یکی از عوامل ترور این عملیات مجاهدین به نام وحید افراخته، پس از دستگیری در بازجویی اعتراف می کند که اسناد و مدارک یاد شده تحویل مقامات کا گ ب (سرویس امنیت شوروی سابق) شده است. 

ترور آمریکایی ها در تهخران توسط سازمان مجاهدین خلق

عملیات ترور دوم نیز که در همان روز یعنی ۳۱ اردیبهشت ۱۳۵۴ از سوی تیم دیگر ترور مجاهدین صورت گرفت، کلنل ‘لوئیس هاوکینز’ دیگر مستشار آمریکایی را هدف قرار داد؛ در ساعت شش و سی دقیقه، این مستشار آمریکایی، مطابق معمول از خانه خود واقع در کوچه سیمرغ خارج شد تا با اتومبیل مستشاری به محل کار خود برود؛ دو عامل ترور مجاهدین حدود ۵٠ متر پایین‌تر از خانه این مستشار آمریکایی، راه را بر او می بندند و متعاقب آن، یکی از آنها با سلاح کمری ‘رولور’ که در دست داشته بر روی کلنل شلیک می کند؛ از سه گلوله‌ای که به طرف کلنل هاوکینز شلیک شد، دو تا به مغز و یکی به سینه او اصابت کرد و وی در دم جان سپرد. 

کارشناس اخبار خارجی خبرگزاری ایرنا

ادامه دارد

 

سازمان مجاهدین خلق؛ گروه انقلابی دیروز و عامل امپریالیسم امروز

 

مجاهدین خلق؛ از «گروهی تروریستی» تا «متحد آمریکا»

 

همکاری های رجوی با ساواک و تنفر حنیف نژاد از او از زبان یک مقام سابق ساواک

از مسعود رجوی و ترور مستشاران نظامی آمریکا تا بزم مریم رجوی با رفقای جنگ طلب – بخش اول

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=39162

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

ايران: ناتواني اروپا در برابر تحريم هاي آمريکا

ایران: ناتوانی اروپا در برابر تحریم های آمریکا

ایران: ناتوانی اروپا در برابر تحریم های آمریکا مقاله ای از: Julien Pélissier – دانش‌آموخته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *