54 بازدید
استعفا در کاخ سفید

استعفای مقام ارشد کاخ سفید، در جریان تحریم ها علیه عربستان

یک مقام ارشد کاخ سفید مسئول تنظیم سیاست های امریکا در قبال عربستان سعودی عصر روز جمعه از مقام خود کناره گیری کرد. این اقدام شاید بیانگر وجود شکاف در میان دولت ترامپ بر سر واکنش به قتل وحشیانه خاشقجی باشد.
به نقل از دو مقام آشنا با این رویداد، کریستین فونتن رز خواستار اعمال اقدامات شدید علیه دولت سعودی شده و در ریاض سرگرم گفتگو برای اعمال تحریم های سخت از سوی امریکا علیه افراد مسئول در قتل خاشقجی بود. او به ویژه خواستار گنجاندن نام سعود القحطانی، مشاور ارشد ولیعهد بن سلمان، در فهرست تحریم ها بود که چنین نیز شد.
علل دقیق کناره گیری کریستین فونتن رز هنوز معلوم نیست و نمی توان گفت که آیا درخواست او برای نشان دادن واکنش شدید به قتل خاشقجی باعث خشم برخی مقامات در کاخ سفید شده است یاخیر. به نقل از دو مقام مذکور در بالا ، هنگامی که فونتن رز به واشنگتن بازگشت، با مقامات مافوق خود در شورای امنیت ملی مشاجره کرد. او مدیر بخش خلیج فارس این شورا بود.
ترامپ صبح شنبه در مورد امکان مسئول دانستن آشکار بن سلمان در مورد قتل خاشقجی اظهار نظر کرد و در مصاحبه ای پیش از رفتن به کالیفرنیا برای بررسی وضعیت مناطق گرفتار آتش، گفت :”تا این لحظه به ما گفته شده که او هیچ نقشی در ماجرا نداشته است.”

دستهای آلوده به خون بن سلمان ، اعتراف رژیم عربستان به شکنجه ، قتل و تکه تکه کردن جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد

ولی ترامپ چند ساعت بعد در مالیبو، واقع در کالیفرنیا، برای خبرنگاران تاکید کرد که سازمان سیا هنوز به مدارک مشخصی دست نیافته است و هنوز بسیار زود است. ترامپ از مقصر دانستن صریح بن سلمان امتناع کرده است.
سازمان سیا به این نتیجه رسیده است که ولیعهد سعودی دستور ترور خاشقجی را صادر کرده است.
چند ساعت پس از این سخنان ترامپ، سخنگوی وزارت خارجه امریکا با صدور بیانیه ای به دقت تنظیم شده ارزیابی های سازمان سیا را نادرست خواند ولی هیچ گونه توضیحی در مورد آن نداد.
دولت ترامپ در هفته گذشته نام ١٧ تبعه سعودی متهم به شرکت در قتل خاشقجی را در فهرست تحریم قرار داد.
در این فهرست نام احمد العسیری، معاون سابق دستگاه اطلاعات سعودی، دیده نمی شود. گمان می رود این معتمد نزدیک بن سلمان مغر متفکر قتل خاشقجی بوده است.
درحالی که فشارها در هفته های اخیر بر کاخ سفید افزایش یافته بود تا واکنش شدیدی علیه این قتل نشان دهد، خانم فونتن رز در راس یک گروه برای تعیین تحریم ها به عربستان سعودی رفت
ترامپ می گوید:” می دانید که عربستان متحد بزرگ ماست.آنها برای ما مشاغل و کسب کار و توسعه اقتصادی چشمگیری ایجاد کرده اند. آنها متحد واقعی ما در زمینه ایجاد شغل و توسعه اقتصادی بوده اند.”

عصر دیپلماسی

حذف منتقدین و مخالفین، وجه اشتراک فرقه رجوی و رژیم آل سعود

 

عراقچی: آمریکا از لحاظ سیاسی منزوی شده است

 

 

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=39144

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

ataghchi

عراقچی: آمریکا از لحاظ سیاسی منزوی شده است

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران گفت: آمریکا همانند یک قلدر سایر کشورها را تحت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *