64 بازدید
آموزش عالی بهترین صنعت آمریکا در جهان است

آموزش عالی بهترین صنعت آمریکا در جهان است

آموزش عالی بهترین صنعت آمریکا در جهان است

دکتر فرید زکریا – استاد سیاست خارجی و روابط بین الملل در آمریکا

Thursday, November 01, 2018

آمریکا با پنج درصد جمعیت دنیا ، در صحنه ی آموزش عالی برتری مطلق دارد و ۶۸ درصد از پنجاه دانشگاه برتر جهان متعلق به این کشور است.

مزیت آمریکا در هیچ حوزه ی دیگری تا این حد قاطع نیست.

آمریکا ۲/۶ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صرف سرمایه گذاری بر روی آموزش عالی میکند، این در حالی است که اروپا ۱/۲ درصد و ژاپن ۱/۱ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صرف آموزش عالی میکنند.

آمریکا با پنج درصد جمعیت دنیا ، در صحنه ی آموزش عالی برتری مطلق دارد و 68 درصد از پنجاه دانشگاه برتر جهان متعلق به این کشور است

از سوی دیگر ، آمریکا جذاب ترین مقصد برای دانشجویان خارجی است تا جایی که ۳۰ درصد کل دانشجویان خارجی در جهان در آمریکا تحصیل میکنند.

اما سیستم آموزشی امریکا چه تفاوتی با دیگر سیستم های آموزشی در دنیا دارد؟ نظام آموزشی آمریکا سخت گیری چندانی در مورد حفظ کردن دروس ندارد بلکه در پرورش قابلیتهای نقادی ذهن ، که لازمه ی موفقیت در زندگی است ، عملکرد برجسته ایی دارد.

نظام آموزشی آمریکا سخت گیری چندانی در مورد حفظ کردن دروس ندارد بلکه در پرورش قابلیتهای نقادی ذهن ، که لازمه ی موفقیت در زندگی است ، عملکرد برجسته ایی دارد

سایر نظامهای آموزشی امتحان پس دادن یاد میدهند ، در حالی که سیستم آموزشی آمریکا ، تفکر کردن را می آموزد . چنین کیفیتی روشن میکند که چرا آمریکا در این حد ، مخترع و ماجراجو و خطر پذیر تربیت میکند.

گزیده‌ای از کتاب «جهان پس از آمریکا» نوشته «فرید زکریا»

گزیده‌ای از کتاب «جهان پس از آمریکا» نوشته «فرید زکریا»

بسط و گسترش ارتباطات به تعبیر (توماس فریدمن) کره زمین را تبدیل به جلگه یا جزیره کوچکی کرده است (همان دهکده جهانی مکلوهان) که دسترسی به همه نقاط آن به سادگی میسر است. ارزانی مکالمات تلفنی و پهنای باندهای رسانه‌ای امکان انجام وظیفه افراد کشوری را برای کشور دیگر فراهم کرده است. بازاریابی و تجارت روی دیگر سکه نظام سرمایه‌داری است.

از دهه ۱۹۸۰ سه عامل سیاست، اقتصاد و تکنولوژی دست به دست هم داده‌اند تا جهان را به یک محیط همگون و باز و مرتبط تبدیل کنند. اما با این وجود به کشورها هم فرصت بالا رفتن از پلکان ترقی و ابراز وجود داده شده است. دو کشور (آسیایی و غیر آسیایی) را به صورت نمونه در نظر بگیرید. در ۲۰ سال پیش ترکیه و برزیل از دو کشور در حال توسعه با رشد آرام تورم افسار گسیخته، بدهی‌های بی‌حساب، بخش خصوصی سرگردان و تزلزل سیاسی روبرو بودند. اکنون دو کشور به نحوی مدیریت شده‌اند که تورم آنها مهار شده، نرخ رشد آنها به شدت بالا رفته، بدهی آنها کاهش یافته، بخش خصوصی تحرک یافته و بهره‌مند شده‌اند و در عین حال در این دو کشور نهادهای دمکراتیک روز به روز فعالتر شده‌اند. نرخ تورم در برزیل نسبتاً با نرخ تورم آمریکا برابر است که سابقه تاریخی ندارد. با این وجود این دو کشور هم مانند همه کشورها با مشکلاتی مواجه هستند. اما در جهت رشد و ترقی مصمم و جدی هستند.

فرید زکریا صاحب چندین عنوان مقالهٔ تخصصی در موضوع سیاست خارجی آمریکا و همچنین نظام بین‌الملل است

توضیح : فرید زکریا صاحب چندین عنوان مقالهٔ تخصصی در موضوع سیاست خارجی آمریکا و همچنین نظام بین‌الملل است. وی در دو کتاب پر مخاطب با عنوان “جهان بعد از آمریکا” و “آیندهٔ آزادی” به بررسی موضوعات بسیار مهمی می‌پردازد که چشم انداز روشنی را از آیندهٔ پرشکوه دمکراسی و آزادی و همچنین اوج کشورهای نوظهور دیگر بهمراه آمریکا ارائه می‌دهد. نشر نی، کتاب‌های فرید زکریا را در ایران منتشر می‌کند.

لینک های مرتبط :

معرفی کتاب: «هانا آرنت: آخرین مصاحبه و دیگر گفت‌وگوها» … نیندیشیدن خطرناک‌تر است

حمله به آزادی بیان

ژولیا کریستوا و تاملات فلسفی و سیاسی در باره «نبوغ زنانه: هانا آرنت»

هانا آرنت و خوانش توتالیتاریسم

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=38664

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

ايران: ناتواني اروپا در برابر تحريم هاي آمريکا

ایران: ناتوانی اروپا در برابر تحریم های آمریکا

ایران: ناتوانی اروپا در برابر تحریم های آمریکا مقاله ای از: Julien Pélissier – دانش‌آموخته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *