171 بازدید
معرفی و نقد فیلم - راننده تاکسی Taxi Driver - کارگردان مارتین اسکورسیزی

معرفی و نقد فیلم – راننده تاکسی Taxi Driver – کارگردان مارتین اسکورسیزی

معرفی و نقد فیلم-  راننده تاکسی Taxi Driver – کارگردان مارتین اسکورسیزی

بازیگران: رابرت دنیرو، جودی فاستر، آلبرت بروکس، سیبل شفرد، هاروی کایتل، لئونارد هریس و پیتر بویل

فیلم نامزد ۴ جایزهٔ اسکار (بهترین فیلم، بهترین هنرپیشهٔ مرد برای رابرت دنیرو، بهترین هنرپیشهٔ مکمل زن برای جودی فاستر، و بهترین موسیقی فیلم) و برنده نخل طلای جشنواره بین‌المللی فیلم کن، معتبرترین جشنوارهٔ سینمایی جهان شد.

مارتین اسکورسیزی کارگردان پرآوازه فیلم – در “راننده تاکسی” نیویورک را بر می گزیند، تا نیویورک نماینده تمام شهرهایی باشد که به سوی فحشا و کثافت می روند.

او تاکسی را به “رابرت دنیرو” بازیگر سرشناس و برجسته سینما می دهد تا بتواند مانورهای زیادی روی داستانش بدهد. تاکسی که از یک فرد ساده تا نامزد ریاست جمهوری سوارش می شوند.

راننده تاکسی یکی از بهترین فیلمهای تاریخ سینمای آمریکا و بیاینه‌ای است در مورد خشونت. درباره تنهایی، گمنامی. بسیاری از کارهای برجسته سینمایی که بعداً ساخته شد‌، تلاشی در جهت تقلید از راننده تاکسی بود.

شخصیت تراویس (رابرت دنیرو) را یک سرباز از جنگ ویتنام برگشته انتخاب می کند، تا به دنبال آرمان شهر خود باشد، شهر و کشوری که برایش جنگیده است، اما اثری از خوبی و زیبایی در آن نمی بیند. پس این تناقض بزرگ باعث خشم راننده تاکسی می شود.

 با این عناصر است که اسکورسیزی فیلم خود را می سازد.

رابرت دنیرو و سیبل شفرد در فیلم راننده تاکسی

یوتیوب نیم نگاه

تراویس بیکن شخصیتی است بیمار اما نه کاملا روانی، بریده از اجتماع، معترض به مسائل جامعه که سعی دارد افکارش را به مرحله‌ی عمل برساند، بدون این که توانایی‌اش را داشته باشد.

 نگاه “تراویس بیکن” به اجتماع و آدم‌های آن از دید یک راننده تاکسی است و آدم‌هایی که در لحظاتی با قهرمان فیلم هستند و بر او تاثیر می‌گذارند.

“تراویس” با تاکسی به همه‌ی نقاط شهر سرک می‌کشد، به محله‌های پست و خشن می‌رود که تقویت‌کننده‌ی روحیه و تنفرش هستند.

تمامی محله‌هایی که “تراویس”، در سفری ادیسه‌وار، شبانه در نیویورک طی می‌کند، مکان‌هایی مملو از تباهی و فساد است که موجی از نفرت را در او به وجود می‌آورند و باعث می‌شوند که مبارزه علیه آن‌ها را شروع کند.

نگاه استاد “اسکورسیزی” در “راننده تاکسی” ضدیت با ساختار مردسالارانه‌ی جامعه است که باعث انحطاط و فحشای زنان می‌گردد.

مارتین اسکورسیزی کارگردان فیلم راننده تاکسی

این فیلم روایت تاثیرگذار و تکان دهنده “مارتین اسکورسیزی” و “پل شریدر” از نیویورک بعد از جنگ ویتنام و دغدغه های یک سرباز بازمانده از جنگ.

سربازی که تغییرات فاحش جامعه آمریکا به سوی جرم، جنایت، بی بندو باری و فساد خیلی آزارش می دهد…

ظاهر تراویس نشان می دهد که او هنوز خود را با آمریکای بعد از جنگ تطبیق نداده است؛ یعنی اصلاً نمی خواهد مانند مردم دیگر شهر باشد.

شهری که سکس، دروغ، قتل و مواد مخدر مثل بختک به جان آن افتاده است ولی به قول خود تراویس بالاخره “یه روز یه بارون واقعی تمام کثافت های این شهرو می شوره”!

«راننده تاکسی»، تنهایی خود را بر دوش می گیرد و شبانه خیابان به خیابان شهری را که به گفته خودش بوی فاضلاب گرفته، با ماشین زرد خود نظاره می کند. شهر شب، آشفته است و بوی فساد آن گویی به مزاج راننده تاکسی خوش نمی آید. همه آنچه را که می بیند به انزوای خود می افزاید تا روزی که در ظرف او نگنجد.

راننده تاکسی برنده نخل طلای جشنواره فیلم کن

در این حین تراویس علاقه خاصی به دنبال کردن اخبار مربوط به سناتور پیدا کرده است. این علاقه به طرز خاصی تهدید آمیز است و به نظر می‌آید که تراویس سناتور را به گونه‌ای در شکست عشقی خویش دخیل می‌بیند.

در نهایت نیز تراویس در یکی از گردهمایی‌های تبلیغاتی سناتور به طور مسلح و به قصد ترور سناتور حضور پیدا می‌کند. منتها پس از شناسایی شدن توسط مامورین امنیتی فرار کرده و به آپارتمان خود بر می‌گردد.

فیلم تصویر کابوس وار بسیار درخشانی از جهنم فردی یک شخص و برداشت هذیانی و پارانویایی از رنج های زندگی معاصر شهری است.

سکانس کشتار نهایی، پیروزی مسلم میزانسن و تدوین است و همان قدر انزجار برانگیز، که به لحاظ فنی حیرت انگیز است. بیشترواکنش منفی منتقدان به فیلم تأکید بر دیدگاه اخلاقی اسکورسیزی درقبال این حمام خون دارد که گفته می شود با فضای آیینی اش شخصیت تراویس را منزه می کند. چند لایگی راننده تاکسی بیش از آن است که بتوان باچنین ساده انگاری هایی آن را تحلیل کرد.

لینک های مرتبط :

نقد فیلم … نابودی (Annihilation) … رویارویی با منِ حقیقی

نقطه نظرات سوزان ساراندون در باره بزرگ‌منشیِ پل نیومن

فیلم «شکل آب» در مراسم اسکار ۲۰۱۸؛ جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را به دست آورد

 

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=38317

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

برندگان سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر ـ الیور استون مهمان ویژه

برندگان سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر ـ الیور استون مهمان ویژه

الیور استون در سی‌وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *