148 بازدید
چند روز پيش از دور اول تحريم‌هاي آمريكا، حضور هم‌زمان ظريف و پمپئو در سنگاپور

چند روز پیش از دور اول تحریم‌های آمریکا، حضور هم‌زمان ظریف و پمپئو در سنگاپور

چند روز پیش از دور اول تحریم‌های آمریکا، حضور هم‌زمان ظریف و پمپئو در سنگاپور

Monday, July 23, 2018

هشتم مرداد ممکن است موعد ملاقاتی باشد که فعلا به «شاید وقتی دیگر» موکول شده است؛ ملاقات احتمالی محمدجواد ظریف و مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا. اگرچه احتمال انجام این ملاقات را باید ۵۰-۵۰ توصیف کرد اما نباید از نظر دور داشت که فشار برای انجام چنین ملاقاتی کم نیست. هفته آینده وزرای خارجه ایران و آمریکا حضوری هم‌زمان در سنگاپور دارند. محمدجواد ظریف در این شبه‌جزیره حضور می‌یابد تا یک توافق همکاری با جنوب شرق آسیا را امضا کند. یکشنبه حسن روحانی با نامه‌ای پیوستن ایران به اجلاس آسه‌آن را ابلاغ کرد.

«آسه‌آن» یا اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا

پیوستن با اصرار مجدد مجلس

نیم ‌قرن از عمر «آسه‌آن» یا همان اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا می‌گذرد؛ اتحادی برای مواجهه با گسترش کمونیسم که حالا سیاست‌های این اتحادیه به سمت همکاری‌های اقتصادی رفته، آن‌چنان که حتی رژیم کمونیست ویتنام نیز عضو این اتحاد شده است. لایحه پیوستن ایران به پیمان مودت و همکاری در جنوب‌شرقی آسیا موسوم به «آ‌سه‌آن» پس از ایراد شورای نگهبان و اصرار مجدد مجلس به‌منظور تعیین تکلیف نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده بود که در نهایت در جلسه ۱۶ تیر مجمع، مصوبه مجلس شورای اسلامی تأیید شد.

در متن ابلاغیه رئیس‌جمهوری به وزارت امور خارجه، آمده است: «در اجرای اصل ۱۲۳ قانون‌اساسی جمهوری اسلامی ایران، «قانون الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به پیمان مودت و همکاری در جنوب‌شرقی آسیا» که در جلسه علنی روز سه‌شنبه ۲۲ خردادماه ۹۷ مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۱۳۹۷/۴/۱۶ از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام موافق با مصلحت نظام تشخیص داده شد و طی نامه شماره ۲۳۳/۳۲۰۶۳ مورخ ۱۳۹۷/۴/۲۷ مجلس شورای اسلامی واصل‌شده، جهت اجرا ابلاغ می‌شود».

هم‌زمان سفیر آکرودیته سنگاپور در ایران گفت تهران و سازمان آسه‌آن قرار است یک تفاهم‌نامه همکاری با یکدیگر امضا کنند. به گزارش شبکه بلومبرگ، اونگ کنگ‌یانگ، سفیر آکرودیته سنگاپور در ایران گفت محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران قرار است در نشست اتحادیه کشورهای جنوب‌شرقی آسیا که از سی‌ام جولای در سنگاپور آغاز خواهد شد، یک تفاهم‌نامه همکاری با این سازمان امضا کند. سفیر سنگاپور که پیش‌ازاین مدیرکل آسه‌آن بوده است، تأکید کرد: کشورهای عضو این سازمان از هرکسی بخواهد پیمان همکاری امضا کند، استقبال خواهد کرد.

ملاقات احتمالی محمدجواد ظریف و مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در سنگاپور

پنجاه‌ویکمین سال

آسه‌آن به عنوان یک سازمان بین‌المللی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی واقع در آسیای جنوب‌شرقی هشتم آگوست ۱۹۶۷ توسط تایلند، اندونزی، مالزی، سنگاپور و فیلیپین برای همبستگی علیه گسترش کمونیست‌ها در ویتنام و شورش‌های درون مرزهای خود این کشورها تأسیس شد. پس از نشست بالی در سال ۱۹۷۶ این سازمان بیشتر به سیاست همکاری اقتصادی روی آورده‌ است و سایر کشورها (از جمله خود رژیم کمونیست در ویتنام) عضو آن شده‌اند. اعضای کنونی این سازمان شامل اندونزی، مالزی، فیلیپین، سنگاپور، تایلند، برونئی، ویتنام، لائوس، میانمار و کامبوج است. در نشست آتی این سازمان در هفته آینده، ایران نیز عضو این سازمان می‌شود. اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا متشکل از ۱۰ کشور اندونزی، مالزی، ویتنام، سنگاپور، تایلند، لائوس، کامبوج، فیلیپین، برونئی و میانمار است که تولید ناخالص داخلی آنها در مجموع به حدود دو تریلیون و ۴۰۰ میلیارد دلار می‌رسد. انتظار می‌رود سران کشورهای استرالیا، هند، ژاپن، نیوزیلند، روسیه، کره‌جنوبی و آمریکا نیز در سیزدهمین «نشست شرق آسیا» در ماه نوامبر شرکت کنند. لی هسین لونگ، نخست وزیر سنگاپور و میزبان نشست امسال آسه‌آن ماه پیش گفت ترامپ دعوت او را برای شرکت در این نشست پذیرفته است.

واکنش‌های جهانی به سخنرانی مایک پمپئو: استقبال نتانیاهو، انتقاد موگرینی

منتظر نشست دوجانبه با ظریف

تسنیم به نقل از بلومبرگ گزارش داده وزیر خارجه ایران در نشست آتی که با حضور مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و مقامات کره‌شمالی برگزار می‌شود، حضور خواهد داشت. اونگ کینگ یونگ، سفیر غیرمستقر سنگاپور در ایران در مصاحبه‌ای اعلام کرد که محمدجواد ظریف، وزیرخارجه کشورمان در اجلاس وزرای خارجه جنوب شرق آسیا که ۳۰ جولای در سنگاپور برگزار خواهد شد، این توافق را امضا خواهد کرد. اونگ که دبیرکل سابق آسه‌آن به‌شمار می‌رود، در ادامه گفت: آسه‌‌آن از هر کشوری که خواستار امضای توافق حسن تفاهم و همکاری باشد، استقبال می‌کند. نشست آسه‌آن دو ماه بعد از آن برگزار می‌شود که دولت ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و قصد مسدودکردن فروش نفت ایران را دارد. آمریکا همچنین قصد دارد کره‌شمالی را برای برچیدن برنامه هسته‌ای‌اش متقاعد کند. اونگ اعلام کرد که از امکان نشست میان ظریف و پمپئو اطلاعی ندارد: «من فقط در انتظار نشست دوجانبه با او (ظریف) هستم».

این نشست از آنجایی بیشتر توجه‌ها را به این سمت جلب کرده که ملاقات ترامپ و رهبر کره‌شمالی نیز در سنگاپور انجام شد. سرزمینی بی‌طرف که توافقی نه‌چندان دلچسب بین دو رهبر در آن رقم خورد. همان مذاکره و توافق چندبندی موجب شد تا ایالات متحده به فشارها بر اینکه ایران بهتر است با ترامپ پای میز مذاکره بیاید، بیفزاید. اگرچه توافق آمریکا و کره‌شمالی آن‌چنان بی‌قوام بود که اندکی بعدتر آمریکایی‌ها از لغونشدن تحریم‌ها و تأکید بر خلع سلاح هسته‌ای کره‌شمالی سخن گفتند؛ با این حال گروهی در داخل با همین توافق نه‌چندان دلچسب، تلاش کردند زمان را برای مذاکره دو کشور مناسب توصیف کنند. با این حال سخن مقامات عالی کشور مبنی بر قابل‌اعتمادنبودن آمریکا و بیهوده‌بودن مذاکره با این کشور در تمام مناسبت‌های اخیر تکرار شده است. مواضعی که حتما کار را برای تیم مذاکره‌کننده ایرانی سخت می‌کند.

مواضع سران ۲۸ کشور اروپایی در نشست صوفیه، تاکید بر حفظ برجام و داشتن «رویکرد واحد» در قبال ایران

یک حضور هم‌زمان

اکنون آمریکا از برجام خارج شده و تنها چند روز قبل از اولین موعد تحریم‌های آمریکا قرار است وزرای خارجه دو کشور در یک نشست حضور پیدا کنند. حضور هم‌زمانی که پیش‌تر بین دو وزیر رخ نداده است. اگرچه آنها در موعد مجمع عمومی سازمان ملل در شهریور گذشته در نیویورک حضور داشتند اما آنجا نیز ملاقاتی ترتیب نیافت. اخیرا گفته شده در آن نشست ترامپ در تلاش بود تا با روحانی تماس و ملاقات داشته باشد. ملاقاتی که انجام نشد و دلیلش نیز سخنرانی ضدایرانی و تند ترامپ در مجمع عمومی بود. با این حال همیشه منابع دیپلماتیک می‌گویند که در حالت قطع رابطه نیز ایران و آمریکا کانال‌های ارتباطی خود را دارند؛ گاه از طریق میانجی‌ها و گاه از طریق دیپلمات‌هایی نه‌چندان معروف. این بار اما در اجلاس آسه‌آن مشخص نیست که آیا جواد ظریف با همتای آمریکایی خود ملاقات خواهد کرد یا اینکه اتفاقی گذرا آن ‌دو را سر راه هم قرار خواهد داد؟ آن‌گونه که در حاشیه یکی از مجامع عمومی سازمان ملل، ظریف در مسیری قرار گرفت که منتهی به دست‌دادن با باراک اوباما شد. دست‌دادنی که البته خیلی‌ها دوست داشتند حاشیه‌های زیادی برای آن ایجاد کنند اما توضیح ظریف مبتنی بر شلوغی سالن هنگام برگزاری مجمع و آداب دیپلماتیک بود.

ملاقات‌های دیگر گره‌گشا

فارغ از این ملاقات احتمالی، پیوستن به سازمان همکاری‌های اقتصادی جنوب شرق آسیا در شرایطی که احتمال تحریم از سوی آمریکا جدی است می‌تواند یک روزنه گره‌گشا باشد. از یک سو بلوک حاضر در این سازمان مثل کشورهای اندونزی، مالزی، ویتنام، سنگاپور، تایلند، لائوس، کامبوج، فیلیپین، برونئی و میانمار می‌توانند بازار مناسبی برای کالای ایرانی و تجارت باشند همچنین هرکدام می‌توانند پتانسیل کانال بانکی یا بیمه‌ای برای ایران باشند؛ آن‌هم در شرایطی که با آغاز تحریم‌ها توسط آمریکا می‌تواند انتقال پول، بیمه و فروش نفت به مسئله‌ای حاد برای ایران تبدیل شود.  حضور سران کشورهای استرالیا، هند، ژاپن، نیوزیلند، روسیه و کره‌جنوبی در این اجلاس نیز فرصت مناسبی برای بخش دیپلماسی اقتصادی است تا بار دیگر مذاکره بر سر همکاری‌های تجاری با این کشور را اولویت دهند. استمرار فروش نفت به هند و کره‌جنوبی همچنین همکاری با ژاپن در شرایطی که تیم آمریکایی در تلاش است تا آنها را از این کار منصرف کند، به نوبه خود می‌تواند برد دستگاه دیپلماسی باشد.

لینک های مرتبط :

دست دوستی ایران و عربستان در بازار نفت

ترامپ علیه ترامپ … نگاهی متفاوت به بحران کره شمالی و برجام

امضای تفاهم نامه بین دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، بعد از ظهر دوشنبه در سنگاپور پس از دو ساعت گفتگو

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: حفظ برجام دشوار است ولی مصمم به اجرای آن هستیم

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=36327

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

دیلی اکسپرس: جمال خاشقچی در صدد افشای جزئیات استفاده عربستان سعودی از جنگ افزارهای شیمیایی در جنگ یمن بود

دیلی اکسپرس: جمال خاشقچی در صدد افشای جزئیات استفاده عربستان سعودی از جنگ افزارهای شیمیایی در جنگ یمن بود

دیلی اکسپرس: جمال خاشقچی در صدد افشای جزئیات استفاده عربستان سعودی از جنگ افزارهای شیمیایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *