116 بازدید
نشست ۲۲ژوئیه؛ شکست رؤیای سفر رجوی به آمریکا

نشست ۲۲ژوئیه؛ شکست رؤیای سفر رجوی به آمریکا

نشست ۲۲ژوئیه؛ شکست رؤیای سفر مریم رجوی به آمریکا

بیست و یکم ژوئیه ۲۰۱۸

قرار است مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز ۳۱ تیرماه (۲۲ ژوییه) در کتابخانه ریگان در جمع آمریکایی‌های ایرانی‌تبار در کالیفرنیا سخنرانی کند.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا که نخواست نامش فاش شود درباره دعوت از مجاهدین خلق به این نشست گفت فکر نمی‌کند که این دعوت انجام شده باشد.

این یعنی پایان یک دوره طولانی از تلاش مجاهدین خلق برای جلب توجه آمریکا و داشتن رابطه اختصاصی با دولت ایالات متحده که لابی مجاهدین وعده آن را داده بود.دولت آمریکا و حباب سیاسی مجاهدین خلق!

دقیقا از ۱۵ سال پیش مجاهدین تلاشی را آغاز کردند که از حصار اروپا خارج شوند و به خاک آمریکا نقل مکان کنند، حتی در دوران ریاست جمهوری اوباما که اکنون از سوی مجاهدین به عنوان بزرگترین طرف مماشات با ایران معرفی می‌شود، این تلاش بی وقفه ادامه داشت، اما با آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ و مواضع خصمانه وی علیه ایران، این تلاش با امید جدی و تحقق رؤیای سفر  رجوی به آمریکا همراه شد، اما دولت ترامپ در چند مرحله و این بار نیز به طور مشخص از رودرو قرار گرفتن با نماینده مجاهدین امتناع ورزیده است.  

یک رویداد مهم دیگر که ممانعت آمریکا از حضور نماینده مجاهدین خلق در جلسه ۲۲ ژوئیه را قابل پیش‌بینی می‌ساخت، حضور نیافتن جان بولتون در تجمع مجاهدین در پاریس بود، شخصیتی که سال گذشته در این تجمع شرکت داشت، اما پس از این که به یک مقام رسمی در دولت ترامپ منصوب شد، از شرکت در آن منع شد و در اولین اظهارات پس از انتصاب به مقام مشاور امنیت ملی آمریکا، مواضع سال گذشته خود در تجمع مجاهدین را تعدیل نمود و آن را یک نظر شخصی دانست.

در حالی که ظاهر امر برای چنین جهت‌گیری‌ای وضعیتی بود که مجاهدین در عراق بدان گرفتار بودند، اما واقعیتی که مجاهدین قصد پنهان کردن آن را دارند آن است که آنان اروپا را  مکان مناسبی برای استقرار نمی‌دانند* و به ویژه آنکه رهبری مجاهدین در آن احساس امنیت نمی‌کنند. کما این که باندرجوی کشور آلبانی را نه تنها ایده آل نمی‌دانند بلکه آن را نیز همراه با مخاطراتی می‌دانند که فقط از سر ناچاری آن را تحمل می‌کنند و در تلاش برای یافتن گریزگاهی از آن هستند.

سازمان مجاهدین، گزینه ی آمریکایی ها برای متحد ساختن ایرانفروشان در زیر یک پرچم، برای بپاسازی یک جنگ درونی و “ایرانستانسازی”[*] ایران!

علاوه بر این، نشست ۲۲ ژوئیه وزیر امور خارجه آمریکا با ایرانیان مقیم آمریکا، یک ناکامی برای دولت ترامپ و سیاستهایش در باره ایران و به طریق اولی یک شکست برای مجاهدین خلق است. این ناکامی به دستور کار این جلسه و نیز ترکیب شرکت کنندگان در آن مربوط می‌شود، اگرچه در ترکیب مدعوین این جلسه نایاک نیز غایب است، اما بخش اعظمی از شرکت کنندگان در این جلسه مخالفان سیاستهای دولت ترامپ در باره ایران هستند، به ویژه کسانی که با محدودیت مسافرت ایرانیان به آمریکا و اعمال تحریم‌های بیشتر علیه مردم ایران معترضند و بخصوص جامعه ای که برخلاف مجاهدین با خروج ترامپ از برجام مخالف بوده و حتی برخی از آنان به رغم دعوت از جانب وزارت خارجه آمریکا، این جلسه را به دلیل همین سیاستها تحریم کردند، طرفه آن که به رغم سکوت باند رجوی در این باره، رضا پهلوی از برگزاری این نشست حمایت کرده است.

نایاک

این ترکیب حاکی از آن است که حتی نماینده مجاهدین در آمریکا نیز – بر فرض دعوت دولت وزارت خارجه – به این نشست نخواهد رفت، چرا که نفس حضور وی به دلیل جهت‌گیری جنگ طلبانه این گروه انتقادات ایرانیان نسبت به مواضع ترامپ را افزایش خواهد داد.

بنابراین بایستی گفت دقیقا برخلاف توهم مجاهدین که سیاست ترامپ علیه ایران را فرصت مناسب و مغتنمی دانستند تا توسط مریم رجوی خود را رسماً به عنوان آلترناتیو جمهوری اسلامی به آمریکا عرضه دارند، دیوار بی اعتمادی آمریکا به این فرقه چپ‌گرا با سابقه تروریستی، مبتنی بر دیدگاه اکثریت قاطع ایرانیان آمریکا همچنان  مرتفع و قطور است.

 ____________________

* به دلائل مختلفی رابطه مجاهدین با اروپا غبارآلود شده است که بررسی آن مجالی جداگانه می‌طلبد و به زودی در باره آن مطلبی در همین بخض درج خواهد شد.

ایران دیدبان

مجله آمریکایی“نشنال اینترست”(National Interest): اقدام خطرناک ترامپ ، معاشقه با طاعون برای مقابله با ایران!

لینک های مرتبط :

لری ویلکرسون مقام ارشد دولت جورج بوش: مجاهدین خلق یک فرقه خون آشام است

توصیه «نشنال اینترست» به رسانه‌های آمریکایی درباره فرقه مجاهدین خلق

انتخابات امریکا و هنر نادیده گرفتن واقعیت از سوی سران فرقه مجاهدین

توفان انقلاب یا توفانی در داخل یک فنجان!

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=36278

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

افشاگری های روزنامه نگاران غربی درباره نقض حقوق بشر در تشکیلات مجاهدین

افشاگری های روزنامه نگاران غربی درباره نقض حقوق بشر در تشکیلات مجاهدین

امروزه کافی است واژه MEK را در گوگل جستجو کنیم که به انبوهی از منابع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *