134 بازدید
دولت آمریکا و حباب سیاسی مجاهدین خلق!

دولت آمریکا و حباب سیاسی مجاهدین خلق!

دولت آمریکا و حباب سیاسی مجاهدین خلق!

ششم ژوئیه ۲۰۱۸

تقی روزبه

مراسم امسال سازمان مجاهدین در فضا و جو تازه ای برگزارشد که دامنه بحران در ایران و اعتراضات مردمی از یکسو و فشارهای بین المللی از سوی دیگر ابعاد تازه ای یافته است. نگاهی به سخنرانی و رویکرد برخی مقامات آمریکا از چند نکته تازه در مورد این جریان حکایت می کند:

۱- این سازمان با دوپینگ سیاسی ناشی از حمایت های درون طبقه سیاسی حاکم بر آمریکا و برخی دولت دیگر با انرژی و ادعاهای بیشتری بر روی صحنه ظاهرشده است. گرچه همانطور که سخنرانی مریم رجوی نشان می دهد او سعی می کند که به کالاهای کهنه و پوسیده شده در ویترین سیاسی اش رنگ و جلائی تازه بدهد و مثلا از جدائی دین و دولت و تبعیض های طبقاتی و جنسی و از عدالت و آزادی دم بزند. که البته چیزی جز گردگیری از همان کالاهای کهنه و بنجل قدیمی نیست و بر هرکسی که آشنائی با خصوصیت عمومی سازمان ها و جریان های تمامیت گرا داشته باشد ماهیت اقتدارگرایانه، و بغایت انحصارطلبانه اش به شدت مشهود است و باصطلاح توی ذوق آدمیزاد می زند. مصادره جنبش اعتراضی مردم ایران با ردیف کردن ترهاتی چون گسترش هزار اشرف و کانون های شورشی و نقش ارتش آزادی بخش و… در امتداد رود خون شهیدان… تنها یک مورد از این گونه رویکردهای چندش آوراست. مریم رجوی با نام بردن از رهبر عقیدتی خود مسعود رجوی هم چنان به همان سیاست ابهام آفرینی و فریب افکارعمومی پیرامون سرنوشت وی ادامه داده است*. بطورکلی صحنه های نمایش نشان دهنده آن است که این سازمان هم چنان از ضعف شدید صحنه آرائی پیرامون پوشاندن تضاد بین شکل و محتوای واقعی خود در رنج است.

موج سواری رجوی از اعتراضات بازاریان در نمایش ویلپنت پاریس

۲- از ویژگی های دیگر‌ آن تاکید بیشتر این جریان بر خود به عنوان تنها آلترناتیو واقعی از یکسو و درخواست برسمیت شناختن این آلترناتیو توسط دولت ها بود. او با مرز کشیدن پیرامون ارتجاع آخوندی و سلطنتی و به استهزاء‌ گرفتن صنعت آلترناتیوسازی و کپی چسبانی، تنها این سازمان را شایسته آن می داند و مدعی است که آلترناتیو به رود خون شهیدان و کانون های شورشی و ارتش آزادی بخش و سازمان پرافتخار و… نیازدارد که تاریخا (به لحاظ تاریخی) دیگران فاقد آنند و صرفا زیبنده قامت کشیده این سازمان است. آلترناتیو شدن قیمت می خواهد و تنها این سازمان است که قیمت آن را پرداخته است (این که پول هایش را از کجا آورده است به ماند برای بعد)!

۳- با پیام های کتبی و ویدئوئی رهبران و مقامات مهم و رسمی حزب دمکرات در مجلس سنا و شماری از نمایندگان مهم حزب جمهوری خواه بنظر می رسد که لااقل در سطوح معینی از طبقه سیاسی حاکم در آمریکا – هر دو حزب – نوعی توافق حول حمایت از این جریان بوجود آمده باشد. در حقیقت تشدید بحران در داخل ایران و گسترش روزافزون نارضایتی ها، ترامپ و شماری از سیاستمداران مهم آمریکا را متقاعد کرده است که سوای خوش خدمتی هائی که تاکنون این سازمان برای اثبات وفاداری خود به عمل آورده است ، در کوتاه مدت کارآئی آن بدلیل سازمان یافتگی و انسجامش بهتر از رقبای دیگری چون سلطنت طلبان باشد. گرچه این به معنی عدم بازی با برگ سلطنت که هنوز هم انسجام و سازمان یافتگی لازم را ندارد و نیز با برگ های دیگر نیست. تحت چنین شرایطی است که این سازمان دوپینگ شده و دلگرم از بکارگرفته شدنش توسط این دولت ها، تلاش تازه ای را برای تحمیل حضورخود به صحنه سیاسی در دستور کار خود قرار داده است. اما آیا برای جریانی که دکترینش آن است که قدرت از لوله حمایت دولت های بزرگ و منطقه بیرون می آید، آخر و عاقبت خوشی جز سرنوشت حباب های باد کرده سیاسی وجود خواهد داشت؟

تقی روزبه تحلیلگر و فعال سیاسی

*- https://www.maryam-rajavi.com/item/regime-overthrow-certain-iran-will-free-speech-maryam-rajavi
پیام سیاسی اعضای کنگره آمریکا به نشست «ایران آزاد»: از آزادیخواهی مردم ایران حمایت می کنیم
https://ir.voanews.com/a/us-iran-freedom/4462162.html
نمایشنامه ظهورمجدد مومیائی ها – مسعودرجوی دوباره زنده شده و پیام داد!
http://www.azadi-b.com/arshiw/?p=68378

ایران گلوبال

حاشیه‌های نشست سازمان مجاهدین خلق

لینک های مرتبط :

عماد الدین باقی: اتحاد دشمنان حقوق بشر در تجمع اجاره ای پاریس

کتایون ریاحی نویسنده و بازیگر سینما: حنای مریم رجوی خائن نزد ایرانیان دلیر رنگی ندارد

برگزاری مراسم سالانه ویلپنت پاریس و نیرنگهای جدید

تلویزیون ایران اینترنشنال: گردهمایی سالانه مجاهدین خلق در ویلپنت پاریس

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=35976

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

افشاگری های روزنامه نگاران غربی درباره نقض حقوق بشر در تشکیلات مجاهدین

افشاگری های روزنامه نگاران غربی درباره نقض حقوق بشر در تشکیلات مجاهدین

امروزه کافی است واژه MEK را در گوگل جستجو کنیم که به انبوهی از منابع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *