هنر و سینما
140 بازدید
تور برجامی جدید محمدجواد ظریف ... آیا ظریف با دست پر به تهران بر می گردد؟

تور برجامی جدید محمدجواد ظریف … آیا ظریف با دست پر به تهران بر می گردد؟

Wednesday, May 16, 2018

دکتر ظریف: با تغییر «نگرش» آمریکا می‌شود در مورد زندانیان مذاکره کرد

تور برجامی جدید محمدجواد ظریف از پکن آغاز شد. سفرهای دوره‌ای که وزیر خارجه ایران برای امکان عملی شدن برجام بدون آمریکا انجام می‌شود. پس از سخنرانی دونالد ترامپ و اعلام رسمی او مبنی بر خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، حالا ایران در پاسخ به درخواست اروپا، در حال امکان‌سنجی این موضوع است که آیا منطقی است که به رغم خروج واشنگتن از برجام، همچنان محدودیت‌ها بر برنامه هسته‌ای خود را بپذیرد؟

محمدجواد ظریف سفر خود را از ۲۲ اردیبهشت به چین آغاز کرد. پس از آن به مسکو رسید تا در نهایت به مقصد نهایی یعنی بروکسل برسد.

روز شلوغ وزیر خارجه ایران صبح سه‌شنبه۱۵ مه/ ۲۵ اردیبهشت با دیدار با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آغاز شد. ملاقاتی که ظریف آن‌را بسیار خوب و سازنده خواند. وزیر خارجه ایران همچنین در صحبت‌های خود کنایه‌ای هم نثار آمریکا کرد و گفت: «به همراه دیگر کشورهای باقیمانده در برجام، منافع تمامی اعضای به ویژه ایران را مدنظر قرار دهند.»

چرا باید امانوئل مکرون به تهران سفر کند؟

جواد ظریف پس از دیدار با موگرینی به اقامتگاه سفیر ایران در بروکسل رفت و بخش تازه‌ای از رایزنی‌های اروپایی خود را آنجا پی گرفت. تماس‌های تلفنی با وزرای خارجه ایتالیا، اسپانیا، اتریش و بلغارستان از یک طرف و دیدار با وزیر خارجه بلژیک از سوی دیگر برنامه بعد از ظهر ظریف در بروکسل را به خود اختصاص داده بود.

این در حالی بود که وزرای خارجه تروئیکای اروپایی عصر روز سه‌شنبه ۱۵ مه / ۲۵ اردیبهشت با یکدیگر میزبان فدریکا موگرینی در شورای اروپا بودند تا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شرح وضعیتی از گفتگوهایش با وزیر خارجه ایران به وزرای خارجه انگلستان، فرانسه و آلمان بدهد.

غروب سه‌شنبه اصلی‌ترین بخش سفر برجامی ظریف فرا رسید. جایی که وزیر خارجه ایران در شورای اروپا به دیدار هایکو ماس، ژان لودریان و بوریس جانسون به همراه فدریکا موگرینی رفت. دیداری که با هشدار نرم ظریف در جمع خبرنگاران و قبل از شروع جلسه آغاز شد. وزیر خارجه ایران که دیگر مانند گذشته لبخند بر لب نداشت و چهره جدی او تفاوت ویژه‌ای با آنچه پیشتر رسانه‌های بین‌المللی از او دیده بودند، به نمایش می‌گذاشت.

«زمان زیادی برای دستیابی به مکانیزم تضمین‌های لازم برای حفظ منافع ایران در صورت ماندن در برجام وجود ندارد. ما امروز می‌خواهیم ببینیم که آیا اعضای باقیمانده برجام آماده ارائه منافع اقتصادی برجام هستند یا نه.»

روسیه: خروج احتمالی آمریکا از برجام به معنای محکم‌ شدن روابط با ایران است

در چنین فضایی و البته در شرایطی که وزرای خارجی تروئیکای اروپایی بر لزوم حفظ توافق هسته‌ای با ایران تاکید کرده بودند گفتگوهای ۴ وزیر خارجه و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آغاز شد و پس از گذشت یک ساعت و ۳۰ دقیقه طرفین با بیانیه‌ای از اتاق‌های بسته خارج شدند.

ظریف البته در کنفرانس خبری حاضر نشد و تنها به پاسخگویی به یک سوال فارسی و یک پرسش انگلیسی در جمع خبرنگاران بسنده کرد. او که ظاهرا از روند برگزاری جلسه راضی به نظر می‌رسید به خبرنگاران توصیه کرد متن بیانیه خانم موگرینی که به نمایندگی از ۵ طرف قرائت خواهد شد را با دقت بخوانند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه، نسبت به تبعات فروپاشی برجام هشدار داد.

اما بیانیه‌ای که دقایقی بعد مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آنرا در جمع خبرنگاران و در شورای اروپا قرائت کرد چه بود؟

خانم موگرینی بیانیه‌ای قرائت کرد که چندین بند آن احتمالا بیشتر برای ایران حائز اهمیت است.

«حفظ و تعمیق روابط اقتصادی با ایران»

«تاکید بر تعاملات موثر بانکی با ایران»

«تدوام فروش نفت و گاز ایران»

«سرمایه‌گذاری بیشتر در ایران»

«حمایت از فعالان اقتصادی اروپا که در ایران مشغول هستند و ایجاد فضای اطمینان بخش حقوقی برای آنها»

این بیانیه البته بندهای دیگری هم داشت که جملگی برای اطمینان بخشی بیشتر به ایران برای بهره‌مند شدن از منافع اقتصادی حاصل از برجام صادر شده است.

فدریکا موگرینی در گفتگو با خبرنگاران در لوکزامبورگ: اتحادیه اروپا بر اجرای برجام تاکید دارد

در مجموع به نظر می‌رسد گام نخست دور جدید مذاکرات پسابرجام که البته برای حفظ توافق هسته‌ای در قالب تازه صورت پذیرفت، نسبتا موفقیت آمیز بوده‌است.

ضمن اینکه چهره مشاوران و معاوان و همراهان ظریف هم نشان از رضایت نسبی آنها از نتیجه نخستین جلسه با طرفین اروپایی دارد. به جز عباس عراقچی، مجید تخت روانچی که حالا در نهاد ریاست جمهوری حضور دارد و امیرحسین زمانیان که چند سالی است معاون امور بین‌الملل وزارت نفت است در زمره چهره‌های شاخصی بودند که در این سفر وزیر خارجه ایران را همراهی می‌کردند.

آنطور که محمد جواد ظریف در پایان این سفر و در جمع خبرنگاران اشاره کرد قرار است این گفتگوهای فشرده در سطح کارشناسی از هفته آینده آغاز شود و در آینده نزدیک دوباره به سطح وزرا برسد.

حالا باید منتظر ماند و دید عزم اتحادیه اروپا برای عملی کردن این وعده‌ها تا چه اندازه جدی است. به ویژه وقتی بدانیم درست در همین روز، وزارت دارایی آمریکا اقدام به تحریم رئیس کل بانک مرکزی ایران می‌کند تا پیامی مشخص به طرف اروپایی صادر کند. هرچند جواد ظریف این کار آمریکا را مانند اقدامات دیگر واشنگتن غیرقانونی می‌خواند، اما باید دید آیا طرف اروپایی هم با عینک وزیر خارجه ایران به اقدامات ایالات متحده آمریکا می‌نگرد یا خیر؟

شانس اروپا برای حفظ برجام چقدر است؟

فدریکا موگرینی: قدرت‌های اروپایی به دنبال راه‌حلی عملی برای حفظ برجام هستند

به گزارش خبرگزاری رویترز، خانم موگرینی پس از این نشست در یک کنفرانس خبری گفته است که قدرت‌های اروپایی گروهی از کارشناسان را مامور کرده تا طی هفته های آینده طرح هایی را برای محافظت از منافع شرکت های اروپایی که با ایران روابط تجاری دارند، ارائه کنند.

به گفته وی، هفته آینده نشستی در سطع معاونان وزیر خارجه فرانسه، بریتانیا، آلمان، روسیه و چین در وین بدون حضور آمریکا برگزار می شود.

روسیه و چین اقدامات آمریکا برای تغییر برجام و معاهدات بین‌المللی را محکوم کردند

خانم موگرینی همچنین گفته است، کمیسیون اروپایی در نشست روز چهارشنبه خود در خصوص طرح اتحادیه اروپا در دهه ۱۹۹۰ برای مسدود کردن تحریم ها مذاکره خواهد کرد.

وی افزود: قدرت‌های اروپایی به دنبال راه‌حلی عملی برای حفظ برجام هستند و آنها در هفته‌های آینده تلاش خواهند کرد که طرح‌های کوتاه‌مدت برای حفظ برجام را مورد بررسی قرار دهند.

خانم موگرینی تصریح کرد: کشورهای اروپایی به دنبال اقداماتی هستند که به ایران اجازه می دهد صادرات نفتی داشته باشد و بانک های اروپایی نیز بتوانند معاملات را انجام دهند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین گفته است، ما فهرست واضحی از مسایلی که باید مورد رسیدگی قرار گیرند در مقابل خود داریم. ما در چارچوبی بسیار سخت مشغول به کار هستیم. من نمی توانم در خصوص تضمین های اقتصادی یا حقوقی صحبت کنم، اما می توانم در مورد کار جدی، مصمم و فوری از جانب اروپا صحبت کنم.

یوکیا آمانو: شکست برجام، زیانی بزرگ برای راستی آزمایی و چندجانبه گرایی است

در همین حال خانم موگرینی گفته است طی هفته آینده مذاکرات کارشناسی فشرده‌ای درباره مسایل مختلف در راستای دستیابی به راهکارهای عملی انجام خواهد شد.

وی مسایلی مانند؛ حفظ و گسترش روابط اقتصادی با ایران؛ تداوم فروش محصولات نفت، گاز و پتروشیمی ایران؛ مبادلات بانکی موثر با ایران؛ و تداوم ارتباطات حمل و نقل دریایی، زمینی، هوایی و ریلی با ایران را از جمله محورهای این مذاکرات دانست.

لینک های مرتبط :

ترامپ علیه ترامپ … نگاهی متفاوت به بحران کره شمالی و برجام

جان بولتون: موضع آمریکا تغییر نظام در ایران نیست … مایک پمپئو: کشورش همچنان خواهان همکاری با اروپا بر سر توافق هسته‌ای ایران است

تشدید تحرک رهبران اروپا برای حفظ برجام… «توافق» دونالد ترامپ و ترزا می برای گفت وگو درباره تحریم های ایران

اتحادیه اروپا: ایران به برجام پایبند باشد تحریم‌ها را بر نمی‌گردانیم

 

 

 

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=34760

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

شکنجه، قتل و تکه تکه کردن جمال خاشقچی و سکوت فرقه رجوی - بربریت و توحش بی پایان

شکنجه، قتل و تکه تکه کردن جمال خاشقچی و سکوت فرقه رجوی – بربریت و توحش بی پایان

شکنجه، قتل و تکه تکه کردن جمال خاشقچی و سکوت فرقه رجوی – بربریت و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *