234 بازدید
ترامپ علیه ترامپ ... نگاهی متفاوت به بحران کره شمالی و برجام

ترامپ علیه ترامپ … نگاهی متفاوت به بحران کره شمالی و برجام

ترامپ علیه ترامپ … نگاهی متفاوت به بحران کره شمالی و برجام

آرش رضایی ـ مدیر سایت نیم نگاه

ساعت و تاریخ تنظیم مقاله: ۲ بامداد دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

Monday, May 14, 2018

ترامپ سوداگر علیه ترامپ بلوف زن

دونالد ترامپ در جهان سیاست یک پدیده غیر قابل پیش بینی و غیر متعارف متصور می شود. اغلب تحلیلگران و اندیشمندان حوزه علوم سیاسی و روابط بین الملل و روزنامه نگاران در امریکا و سایر کشورها بر این باورند که رئیس جمهور ایالات متحده در تعریف مشخص و معین نمی گنجد و نمی توان رفتار او را به لحاظ تاکتیکی و استراتژیک مورد ارزیابی و آنالیز قرار داد و به یک جمعبندی صریج و روشن دست یافت. تغییر مقامات دولتی و عزل و نصب های بی پایان در کابینه و تیم مدیریت دولت ترامپ در ماههای گذشته، انگار تمامی ندارد و یک رفتار شتابزده و آنی تلقی می گردد که ممکن است به منافع ملی آمریکا در دراز مدت لطمه زده و نوعی آنارشی را در مدیریت سیاسی ، اقتصادی و استراتژیک نظام سیاسی حاکم بر آمریکا اعمال کند.

بی شک دونالد ترامپ  در بررسی سیر تاریخی تحولات سیاسی آمریکا و جهان یک استثناء و یک پدیده شگفت انگیز است. تاجر و برج ساز میلیاردری که بناگاه پا به دنیای سیاست می گذارد و یک به یک رقیبان نامدار، قدرتمند و برجسته خود را در هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در رقابتی نفس گیر و سخت به شکلی غافلگیر کننده و شوک برانگیز و در میان ناباوری مردم دنیا وادار به پذیرش شکست می کند. این دونالد ترامپ است مردی غیر قابل تعریف و غیر قابل هضم. کسی که وقتی در غوغای انتخابت آمریکا – نقطه ضعف آزار دهنده و مشمئز کننده اش از سوی تیم رقیبش و نامزد حزب دموکرات هیلاری کلینتون فاش می گردد که آن گذشته ای سرشار از آزار و تعرض جنسی به زنان و نگاه ابزاری و سکسی به آنان است مورد پرسش خبرنگاران و رسانه های گروهی قدرتمند و تاثیرگذار بر افکار عمومی آمریکا و جهان قرار می گیرد که به گمان تیم رقیب پاشنه آشیل ترامپ بشمار می رفت و راه گریزی برای او باقی نمی گذاشت اما دونالد ترامپ براحتی و در کمال خونسردی پاسخ می دهد “خب این ضعف را در گذشته داشته ام مرد بدی بودم اما هم اکنون سعی دارم مرد خوبی باشم.”

و بدینسان در کمال ناباوری رقبا به “تک” سنجیده و برنامه ریزی شده تیم رقیب زیرک و گرگ باران دیده ، “پاتک” شگفت انگیزی می زند و سمت و سوی تبلیغات و گرایش افکار عمومی امریکا را به نفع خود با قدرت به پیش می برد.

دکتر ظریف: با تغییر «نگرش» آمریکا می‌شود در مورد زندانیان مذاکره کرد

اما موضوع در عین پیچیدگی و غامض بودن ، از منظر و تحلیل روانشناختی – ساده و در تعریف می گنجد. ترامپ بیش از همه یک تاجر است به زنها علاقه خاصی دارد شیفته لذت بردن از زندگی ست از دوران کودکی طعم ثروت و برخورداری ، آرامش و رفاه را چشیده است… میلیاردر است و در عرصه تجارت بین المللی یک فرد موفق. او خودش است ترامپ به نفع ترامپ. عقده و ترس این دو خصلت بنیادین شخصیت محافظه کار را ندارد اصولا برای چنین شخصیت و کاراکتر- ترس و کمبود معنا ندارد چرا که او همواره به دلیل برخورداری خانوادگی از ثروت ، سرمایه و موفقیت همیشگی مبدل به یک شخصیت محکم و نیرومند شده است. او هر چیزی را که اراده کرده به مدد ثروت خانوادگی و پول به دست آورده است. معمولا سیاستمداران و انسانهایی که طعم تلخ فقر و بی احترامی و عدم امنیت شغلی و مادی را چشیده باشند به افرادی ترسو و بشدت محافظه کار و گاه بیرحم برای حفظ موقعیت خود مبدل می شوند چرا که مسئله بقاء و حفظ وضع موجود برای آنان مطرح است. به تعبیر معلم شهید دکتر علی شریعتی عامل انحطاط انسان سه چیز است: جهل ، نفع و ترس … و بدرستی آبراهام مزلو روانشناس شهیر و انسانگرای آمریکایی در نظریه معروف خود “سلسله مراتب طبقه بندی و نیازهای انسانی” یا هرم مزلو (Hierarchy of Human Needs) – اشاره کرده است انسانها به دلیل ترس از عدم تامین نیازهای بنیادین خود همچون نیازهای اساسی زیستی و فیزیولوژیکی یا نیازهاى جسمانى خوراک و پوشاک و نیازهای امنیتی چون امنیت شغلی و مسکن و … هرگز در سطوح بالاتر به انگیزه های روانی پیچیده تر برای تامین نیازهای والاتری چون “خود بودن” و “خود شکوفایی” نمی رسند که تنها پس از برآورده شدن نیازهای اولیه – نقش مهمی بر عهده می گیرند.

در تعریف با لحاظ ویژگی ها و خصوصیاتی که در باره کاراکتر ترامپ ذکر شد علیرغم همه ی لاف زنی های ترامپ ، هیاهوها و تهدیدها – در به کرسی نشاندن حرف ها و نگرش هایش در دنیای سیاست – او یک مذاکره کننده ی انعطاف پذیر و پراگماتیست به تعریف دقیق ویلیام جیمزی است. ترامپ در محاسبات استراتژیک و رفتارهای تاکتیکی در حوزه سیاست – بینش کاسبکارانه و تجاری دارد و به هزینه و سود و زیان تصمیم ها و رفتارهایش فکر می کند. در تحلیل نهائی ، ترامپ با ذکر خصوصیات شخصیتی تا حدودی منحصر به فرد و با برخورداری از بینش تجاری و کاسبکارانه بشدت از جنگ که منافع سرمایه و انباشت ثروت را به خطر می اندازد منزجر است. فاکت عینی این ادعا – ژست های جنگ طلبانه و لاف زنی های وی در رابطه با بحران شبه جزیره کره و آزمایش های هسته ای و موشکی کره شمالی بود که بعدها مشخص شد چقدر ترامپ تهدیدگر گزافه گو و بلوف زن قهاری ست تا حریف را وادار به امتیاز دادن کند.

به عبارتی ساده تر و دقیق تر ، ترامپ یک بلوف زن شیفته ی معامله و مذاکره و چانه زنی برای گرفتن حداکثر امتیاز از حریف مرعوب شده است.

جان بولتن و مایک پومپئو دو عنصر کلیدی دولت ترامپ

به نظر می رسد با توجه به رویدادها ، تحولات اخیر ، طرح مواضع و دیدگاههای گوناگون و با تامل بر رفت و آمد های سیاسی و تحرکات دیپلماتیک این روزهای مقامات دولت آمریکا در باره برجام ، ترامپ با بکارگیری تاکتیک حداکثر فشار سیاسی و اقتصادی ، بلوف زنی های متعدد و ایجاد رعب و وحشت و بهره گیری از جنگ روانی گسترده ـ سعی دارد از مسئولین حکومت ایران حداکثر امتیاز را در باره مسئله برجام بگیرد و این معنا جز از طریق دیپلماسی فشرده و چانه زنی از موضع قدرت امکانپذیر نیست.

نقطه نظرات و تحولات سیاسی چند ساعت پیش دو فرد کلیدی در انتخاب های ترامپ در عرصه ی سیاست و به منظور هدایت امور سیاسی و امنیتی دولت وی – مایک پمپئو و جان بولتن – پس از خروج پر هیاهویش از توافق هسته ای با ایران (برجام) به روشنی انگیزه ی پنهان ترامپ و بینش مرکانتالیستی و سوداگرانه ی او را برملا می کند.

دیدار مخفیانه مایک پمپئو مدیر سیا با رهبر کیم جونگ اون رهبر کره شمالی

جان بولتون: موضع آمریکا تغییر نظام در ایران نیست

یکشنبه / ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ / ۱۸:۵۷

مشاور امنیت ملی آمریکا با عقب‌نشینی از موضع پیشین خود برای حمایت از تغییر نظام در ایران، گفت که این سیاست دولت آمریکا نیست.

جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا در گفت‌وگو با شبکه ای‌بی‌سی‌ نیوز در پاسخ به این سوال که آیا وی رییس‌جمهور ترامپ را برای تغییر نظام در ایران تشویق می‌کند؟ مدعی شده بود: سیاست دولت اینگونه نیست، سیاست دولت ما تضمین این است که ایران هرگز به ظرفیت اقدام هسته‌ای نزدیک نمی‌شود.

بولتون در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان نیز از اظهارات قبلی‌اش فاصله گرفت در حالیکه پیش از این بارها از تغییر نظام در ایران، سوریه و لیبی حمایت کرده بود.

وی گفت: من زمانی که یک فرد کاملا آزاد بودم چیزهای زیادی گفتم، آنها دیدگاه‌های من هستند، اما شرایطی که اکنون در آن قرار دارم این است که مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور هستم. من یک تصمیم‌گیرنده درباره امنیت ملی نیستم.

بولتون همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا از حمله نظامی علیه ایران دفاع می‌کند؟ تاکید کرد که وی تنها یک مشاور رییس‌جمهور است و تصمیم نهایی را اتخاذ نمی‌کند.

مشاور امنیت ملی آمریکا در ادامه تاکید کرد که آمریکا گام‌هایی که ممکن است منجر به یک حمله نظامی شود را بر نمی‌دارد.

چرا باید امانوئل مکرون به تهران سفر کند؟

روزنامه دنیای اقتصاد

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۲۳- ۱۹:۰۶

مایک پمپئو: خواهان همکاری با اروپا درباره برجام هستیم

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید که کشورش همچنان خواهان همکاری با اروپایی بر سر توافق هسته‌ای ایران است.

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از سخنان گفت اگر کره شمالی با برچیدن کامل برنامه تسلیحات هسته‌ای خود موافقت کند، ایالات متحده به شرکت‌های آمریکایی برای سرمایه‌گذاری در این کشور اجازه خواهد داد.

لینک های مرتبط :

تشدید تحرک رهبران اروپا برای حفظ برجام… «توافق» دونالد ترامپ و ترزا می برای گفت وگو درباره تحریم های ایران

افزایش تلاش‌ قدرت‌های اروپایی برای حفظ «برجام»

ورود حامی میلیاردر …استفن فینبرگ ‌میلیاردر و سرمایه‌گذار، رئیس هیئت مشاوران اطلاعاتی ترامپ شد

کره شمالی از توقف تمام آزمایش‌های موشکی و هسته ای خود خبر داد… استقبال ترامپ از تعلیق آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی

 

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=34712

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

کریم غلامی عضو سابق مجاهدین

نامه سرگشاده کریم غلامی به شبکه تلویزیونی آلبانیایی

خانم ها و آقایان هیئت مدیره محترم ویژیون پولس مطلع شدم در برنامه ای تحت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *