هنر و سینما
169 بازدید
بحران سوریه و یک سناریوی جدید از اتاق بیضی‌شکل کاخ سفید

بحران سوریه و یک سناریوی جدید از اتاق بیضی‌شکل کاخ سفید

هیاهو برای هیچ

اردشیر زارعی‌قنواتی

Monday, April 23, 2018

بحران سوریه در ماه‌های اخیر به دلیل ازدست‌دادن مواضع مخالفان در مقابل ارتش سوریه، یکسره‌شدن پاک‌سازی «غوطه شرقی» از وجود نیروهای مخالف و تروریستی ازجمله گروه قدرتمند و منتسب به القاعده «جیش‌الاسلام»، زمزمه‌های شبانه «دونالد ترامپ» مبنی بر خروج فوری نظامیان آمریکایی از خاک سوریه، تغییر اساسی موازنه قوا در عرصه سیاسی و نظامی به نفع دولت بشار اسد و دلایل دیگری که هر کدام موقعیت‌ محور دمشقی را در مقابل محور غربی، عربی، اسرائیلی تقویت می‌کند، دچار یک تغییرات ملموس شده است. شرایط کنونی با زمزمه‌های شبانه «دونالد ترامپ» مبنی بر خروج فوری نظامیان آمریکایی از خاک سوریه

از آنجا که بحران سوریه بعد از هفت سال جنگ در همه سطوح ملی، منطقه و بین‌المللی که هم‌اکنون مسیر متفاوتی با سرمایه‌گذاری‌های عظیم و تغییرات ژئوپلیتیک در چارچوب «نظم خاورمیانه نوین» را طی می‌کند، بسیار قابل‌انتظار بود محوری که احساس شکست می‌کند دست به تحرکاتی برای تغییر شرایط و روند موجود بزند. حمله موشکی سه کشور غربی به بهانه حمله شیمیایی ارتش سوریه به شهرک «دوما» در غوطه شرقی هرچند  تغییر ملموسی را ایجاد نکرد، اما بدون مجوز شورای امنیت به‌لحاظ حقوقی در چارچوب نقض قواعد بین‌المللی و تجاوز به «حق حاکمیت ملی» یک کشور مستقل و عضو سازمان ملل متحد دسته‌بندی می‌شود.

گروه قدرتمند و منتسب به القاعده «جیش‌الاسلام»

هم‌اکنون فراتر از درگیرشدن به بحث چرایی پاسخ به این سؤالات، موضوعی که بیشتر در بین کارشناسان و تحلیلگران جریان دارد، در حوزه تبعات جانبی این حمله و چگونگی برخورد روسیه با آن است.

روس‌ها به‌عنوان یک قدرت بزرگ جهانی مثل همه کشورها در وهله اول هدف کسب منافع و تثبیت موقعیت ژئوپلیتیک خود را دنبال می‌کنند و سوریه نیز به‌عنوان یک حوزه نفوذ آنان از اهمیت بسیاری برخوردار است که بدون تردید بیش از اینکه بخواهند وارد بازی‌های روکم‌کنی با غرب شوند، سعی می‌کنند حافظ ساختار موجود با کمترین هزینه ممکن شوند. لفاظی‌های قبل از حمله موشکی بین کاخ سفید و کرملین در موقعیتی انجام می‌شد که توییت‌های شبانه ترامپ خبر از یک حمله بزرگ و تعیین‌کننده می‌داد و روس‌ها هم در واکنش به همین صورت‌بندی تهدیدات متقابل خود را انجام می‌دادند.

منافع و موقعیت ژئوپلیتیک روسیه در سوریه

اما آنچه بعد از مذاکرات پشت‌پرده و میانجیگران بین‌المللی ازجمله «آنگلا مرکل» بین جناح‌های درگیر انجام و منجر به تماس‌های تلفنی دونالد ترامپ و «ولادیمیر پوتین» شد، سناریوی بزرگ را به سطح یک اقدام سمبولیک فروکاهید. اما آنچه هم‌اکنون اهمیت اساسی دارد، این است که بعد از این حمله دامنه فشار سیاسی و تهدید نظامی فعلا از روی دوش دولت اسد برداشته شده است و بدون اینکه هیچ تغییری در موازنه قوای موجود در بحران سوریه ایجاد شود، نقطه پایانی بر یک بهانه جنجال‌آفرین گذاشته شده است. طرف روسی و متحدانش هم کاملا راضی از اینکه سناریویی که احتمال می‌رفت به یک جنگ بزرگ تبدیل شود، با یک اقدام نمایشی ختم‌به‌خیر شده است و در همچنان بر همان پاشنه می‌چرخد.

پیروزی ارتش سوریه در غوطه شرقی و تغییر اساسی موازنه قوا در عرصه سیاسی و نظامی به نفع حکومت سوریه

تحلیلگرانی که انتظار دیگری از روسیه دارند، به همین دلیل دچار یک توهم احساسی خواهند بود که با امر سیاست در حوزه روابط بین‌المللی و هدف کسب منافع در افعال و اعمال کشورها، در تناقض قرار می‌گیرد.

سناریوی جدید از اتاق بیضی‌شکل کاخ سفید ساز شده است

حالا یک سناریوی جدید از اتاق بیضی‌شکل کاخ سفید ساز شده است و آن اینکه برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه ابتدا زمینه حضور نظامیان از کشورهای عربی را برای جایگزینی فراهم می‌کند و بلافاصله هم مقامات ریاض ازجمله «عادل الجبیر»، وزیر امور خارجه عربستان، اعلام آمادگی کشور خود را برای ایفای این مأموریت اعلان می‌کند. درصورتی‌که اگر نظامیان عربستان وارد سوریه شوند، هرچند  شاید برای تحریک ایران باشد، اما فقط در دو منطقه تحت نفوذ آمریکا در شمال (مناطق کردنشین) و جنوب (منطقه تنف) این کشور مستقر می‌شوند که خود حامل تنش‌های درونی و بیرونی است.

لینک های مرتبط :

ترامپ: نگفتم حمله به سوریه چه موقع انجام می‌شود!!

برنی سندرز سناتور آمریکایی: ترامپ حق دخالت نظامی در سوریه ندارد

انگشت‌ها روی ماشه… هشدار سازمان هواپیمایی اروپا به خطوط هوایی در مورد پرواز در اطراف سوریه‎‎

تروریست پروری دنیای غرب و گسترش ترور و تروریسم خونبار

 

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=34160

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

شکنجه، قتل و تکه تکه کردن جمال خاشقچی و سکوت فرقه رجوی - بربریت و توحش بی پایان

شکنجه، قتل و تکه تکه کردن جمال خاشقچی و سکوت فرقه رجوی – بربریت و توحش بی پایان

شکنجه، قتل و تکه تکه کردن جمال خاشقچی و سکوت فرقه رجوی – بربریت و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *