271 بازدید
انتقاد دکتر روحانی از ترامپ: او یک تاجر، ساختمان‌ساز و برج‌ساز است که از سیاست و حقوق "سررشته‌ای ندارد"

انتقاد دکتر روحانی از ترامپ: او یک تاجر، ساختمان‌ساز و برج‌ساز است که از سیاست و حقوق “سررشته‌ای ندارد”

Wednesday, April 25, 2018

ترامپ و برجام؛ از پیشنهاد ماکرون برای توافق جدید تا واکنش ایران

رئیس‌جمهور ایران رئیس دولت آمریکا را متهم کرده که در موضع‌گیری‌های خود علیه ایران به دنبال منافع اقتصادی از طریق عربستان است.

دکتر روحانی خطاب به آمریکا گفته است: “طمع حساب‌های پرپول و طلای سیاه، عقل را از شما ربوده و هر روز سخنی می‌گویید که با شأن منطقه، ملت‌ها و قرن جدید سازگار نیست و به صراحت اعلام می‌کنید که ما با پول دیگران در منطقه می‌مانیم. پس شما جیره‌خوار دیگران هستید و ارتش و نیروی مسلح شما به دنبال منبعی است که آن را بدزدد و از آن ارتزاق کند.”

دکتر روحانی ـ تبریز

کمتر از ۲۴ ساعت پس از رایزنی رهبران آمریکا و فرانسه بر سر امکان دستیابی به توافقی جدید درباره ایران، دکتر حسن روحانی ضمن حمله به دونالد ترامپ گفت: «با چه اجازه‌ای» درباره یک قرارداد هفت‌جانبه تصمیم می‌گیرید.

دکتر روحانی، رئیس جمهوری ایران که روز چهارشنبه پنجم اردیبهشت در تبریز سخن می‌گفت، با حمله به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، او را «یک کاسب، یک تاجر، یک ساختمان‌ساز و یک برج‌ساز» خواند که «سررشته‌ای از سیاست و حقوق» ندارد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، بارها توافق هسته‌ای با ایران را «بدترین توافق ممکن» خوانده و از جمله محدود نشدن فعالیت‌های موشک‌های بالیستیک، «بند غروب» برجام، و چگونگی بازرسی‌ها را از جمله ایرادهای آن دانسته است.

رئیس‌جمهور ایران رئیس دولت آمریکا را متهم کرده که در موضع‌گیری‌های خود علیه ایران به دنبال منافع اقتصادی از طریق عربستان است

ترامپ روز سه‌شنبه در دیدار با همتای فرانسوی خود بار دیگر این توافق را «افتضاح» خواند و در ضمن تأکید کرد که اگر ایران برنامه هسته‌ایش را از سر بگیرد با «مشکلات بزرگ‌تری» نسبت به قبل روبه‌رو می‌شود.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، هدف از سفر به آمریکا را متقاعد کردن دونالد ترامپ برای باقی ماندن آمریکا در برجام در کنار رایزنی درباره «متوقف کردن فعالیت‌های موشکی بالیستیک ایران» و «مهار ایران در منطقه» اعلام کرده است.

ددیار دونالد ترامپ و امانوئل مکرون و گفتگو در باره برجام

با این حال دکتر روحانی، رئیس جمهوری ایران، روز چهارشنبه ضمن انتقاد شدید از مطرح شدن هرگونه «قرارداد جدید» گفت: «اول آنچه را که امضا کردید، رئیس جمهور سابق و وزیر خارجه سابقتان گفتند را اجرا کنید بعد حرف از موضوعات جدید بزنید».

ضرب‌الاجل دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا درباره آینده توافق هسته‌ای ۲۲ اردیبهشت به سر می‌رسد. ترامپ روز سه‌شنبه ضممن استقبال از پیشنهادهای همتای فرانسوی خود، از بیان موضع آمریکا درباره خروج یا ماندن در برجام خودداری کرد. وی پیشتر گفته بود که دیگر برجام را تایید نمی‌کند که به معنی بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران خواهدد بود.

در همین حال، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ضمن تأکید بر پایبندی اروپا بر برجام، آن را «توافقی مؤثر برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح‌‌های اتمی» توصیف کرد.

خانم موگرینی که صبح چهارشنبه پیش از ورود به سالن «مذاکرات صلح سوریه» در بروکسل با خبرنگاران سخن می‌گفت، درباره رایزنی‌های دونالد ترامپ و امانوئل مکرون تأکید کرد: «درباره آنچه که ممکن است در آینده اتفاق بیفتد در آینده خواهیم دید. اما فعلا یک توافق وجود دارد که کارآمد است و لازم است حفظ شود».

از سوی دیگر محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در مصاحبه‌ای که آسوشیتدپرس آن را روز چهارشنبه منتشر کرد، گفته است در صورت خروج آمریکا از برجام ممکن است ایران از ان‌پی‌تی خارج شود.

فدریکو موگرینی: کسی نمی تواند برجام را انکار کند

منظور امانوئل ماکرون از «توافق جدید» درباره ایران چیست؟

رئیس جمهوری فرانسه که برای گفتگو جهت جلوگیری از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران به واشنگتن سفر کرده است، با دونالد ترامپ از گزینه‌ «توافق جدید» صحبت کرده که می‌تواند نگرانی های ایالات متحده درباره ایران را برطرف کند.

 منظور امانوئل ماکرون از «توافق جدید» درباره ایران چیست؟

وی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک خود با دونالد ترامپ گفت: «در این توافق باید چهار موضوع را بگنجانیم. اولین موضوع منع ایران از هرگونه فعالیت هسته‌ای تا سال ۲۰۲۵ است که در برجام آمده است. دوم اطمینان از اینکه ایران در بلند مدت برنامه‌ هسته‌ای نخواهد داشت؛ مورد مهم سوم توقف فعالیت موشکی ایران در منطقه است و چهارم رسیدن به راه حل سیاسی برای مهار ایران در یمن، سوریه عراق و لبنان خواهد بود.»

به گزارش رویترز به نقل از یک مقام دولت فرانسه، دونالد ترامپ نیز با گزینه مطرح شده به طور ضمنی موافقت کرده است.

این در حالی است که از طرفی مشخص نیست که کشورهای دیگر امضا کننده برجام نظیر روسیه و چین نیز با این اقدامات جدید علیه ایران موافق باشند و فرانسه مشخص نکرده است که این توافق میان چه کشورهایی است و آیا ایران نیز پای میز مذاکره خواهد بود و یا این توافق مقدمه اقدامات و تحریم‌های جدید علیه این کشور است؟

محمد جواد ظریف و آنتونیو گوترش ، دبیر کل سازمان ملل متحد رویترز

لینک های مرتبط :

دکتر ظریف: با تغییر «نگرش» آمریکا می‌شود در مورد زندانیان مذاکره کرد

روزنامه آلمانی «زوددویچه سایتونگ»: آمریکا و اروپا درباره حفظ برجام توافق کردند

سازمان ملل خواستار حفظ برجام شد … آغاز دیدار مکرون و ترامپ در واشینگتن

نیویورک تایمز : حمایت گروه بزرگی از کارشناسان امنیت ملی آمریکا از برجام

 

 

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=34226

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

دیدار دو خواهر بعد از ۳۶ سال … زینب نجات یافته از اسارتگاه فرقه رجوی با مونا

ضمن پوزش، مطلب به درخواست نویسنده حذف گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *