349 بازدید
چرا گروهک منافقین شهید صیاد شیرازی را ترور کرد

چرا گروهک منافقین شهید صیاد شیرازی را ترور کرد

دکتر سید محسن موسوی‌زاده

چهاردهم آوریل ۲۰۱۸

سازمان تروریستی مجاهدین خلق (منافقین) در ۲۱فروردین۱۳۷۸، یازده سال بعد از عملیات مرصاد، اقدام به ترور شهید صیاد شیرازی فرمانده این عملیات کرده و او را به شهادت می‌رساند. بر اساس گفته اعضای جداشده، بعد از ترور شهید صیادشیرازی در اشرف شیرینی پخش‌ شد و مسعود رجوی از این اقدام به‌خوبی یاد کرده است. اما چرا در بین اقدامات تروریستی که این سازمان انجام داده است، به شهادت رساندن صیادشیرازی برای آن‌ها این‌قدر اهمیت داشته است. برای بررسی این مسئله باید به ضرباتی اشاره کرد که شهید به گروهک تروریستی منافقین وارد کرده است.

شهید صیاد شیرازی با نقشی که در عملیات مرصاد داشت دو ضربه نرم افرازی و سخت‌افزاری به منافقین وارد کرد به‌طوری‌که این سازمان حتی تا زمان ترور این شهید هنوز آثار این ضربه را در خود احساس می‌کرد. اما این ضربات چه بود؟

شهید صیاد شیرازی با نقشی که در عملیات مرصاد داشت دو ضربه نرم افرازی و سخت‌افزاری به منافقین وارد کرد

منافقین در سال ۱۳۶۰ بعد از اعلام جنگ مسلحانه به جمهوری اسلامی و شروع ترورهای شهری استراتژی خود را «مبارزه مسلحانه شهری» اعلام می‌کند. بر اساس این استراتژی سازمان با استفاده از عناصر داخلی و گروه‌هایی که از خارج  به ایران می‌فرستاد، با ترور افراد تأثیرگذار در انقلاب سعی می‌کرد، پایه‌هایی جمهوری اسلامی را تضعیف کند. همچنین در این زمان با ترور شهروندان نیز سعی داشت تا سیاست ایجاد ترس و وحشت را در شهرها حاکم کند. بااین‌حال بعد از مدتی از شروع ترورهای منافقین با هشیاری نیروهای انقلابی استراتژی سازمان شکست خورد. همچنین ترورهای شهروندان نیز سبب شد تا سازمان به‌شدت بین مردم منفور شود.

از این‌رو مسعود رجوی با دیدن شکست این استراتژی در سال ۱۳۶۶ «ارتش آزادی‌بخش ملی» را تشکیل داد. این ارتش که بر اساس گفته مسئولان سازمان باهدف لشکرکشی نظامی به ایران تشکیل یافته بود باید به‌مثابه ظرفی عمل می‌کرد که در آن امکان حضور گسترده همه افرادی که خواهان مبارزه مسلحانه با جمهوری اسلامی هستند را فراهم می‌کرد. برای همین حتی غیرمسلمانان را هم جذب کردند. همچنین تشکیل این ارتش به این معنی بود که سازمان آمادگی دارد تا با شروع جنگ به‌صورت کلاسیک با جمهوری اسلامی این نظام را سرنگون کند. ازاین‌رو تشکیل این ارتش امید واهی زیادی بعد از سرخوردگی که نسبت به ترورهای شهری پیداکرده بودند، در بین اعضای سازمان ایجاد کرد. (۱)

بر این اساس منافقین با شروع سال ۱۳۶۷ یک سلسله تحرکاتی در مرزهای ایران با حمایت توپخانه‌ای بعثی‌ها شروع می کند. درنهایت سازمان به‌صورت حساب‌شده‌تری در مرداد ۱۳۶۷ با حمایت بعثی‌ها با ارتش منظمی که تشکیل داده بود به ایران حمله می‌کند. رجوی در زمان شروع حمله به اعضا وعده داده بود که مردم از آن‌ها استقبال کرده و ظرف مدت خیلی کوتاهی تهران را خواهند گرفت. اما در زمان عملیات مردم نه‌تنها با آن‌ها همراهی نکردند بلکه با بسیج عمومی علیه سازمان تنفر خود را از منافقین نشان دادند. دراین ‌بین شهید صیاد شیرازی با فرماندهی عملیات مرصاد و ضربه مهلکی که به ارتش به اصلاح آزادی‌بخش این سازمان ضد در عمل نشان داد که همه هیاهوهای منافقین پوچ و توخالی بوده و سازمان توانایی سرنگونی نظام از طریق تشکیل ارتش منظم را نیز ندارد. درواقع شهید صیاد شیرازی در کمتر از یک سال سبب شکست سنگین استراتژی جدید سازمان منافقین گردید و همین مسئله بعد از شکست آن‌ها سرخوردگی شدیدی را در بین اعضای سازمان که در داخل و خارج عراق بودند، ایجاد کرد. سرخوردگی ایجادشده سبب شد تا سازمان دچار ریزش شدیدی شده و بخشی از نیروها خواهان جدا شدن از آن بشوند.

فروغ جاویدان یا دروغ و دجالی و خیره سری رجوی!!

در اینجا مسعود رجوی مجبور می‌شود به‌منظور حفظ سازمان منافقین نشست‌هایی را تحت عنوان تنگه برگزار کرده و در آن‌ها افراد سازمان را مجبور کند که با بررسی خود اعتراف کنند به دلیل اینکه در تنگه درونی خود مانند تعلق به زن و فرزند و مسائل دنیوی مانده بودند، در مرصاد حاضر نشدند خود را فدا کنند برای همین شکست خوردند. در واقع مسعود رجوی به‌جای اینکه مسئولیت شکست را بپذیرد، سعی کرد تا با ایجاد عذاب وجدان در اعضا آن‌ها را عامل شکست معرفی کند. بعدها همین مسئله زمینه‌ساز طلاق‌های سازمانی به‌منظور حذف تعلقات خانوادگی، جدایی فرزندان از پدر و مادر، شکنجه روحی و جسمی اعضای متقاضی جدایی گردید.(۲)

این روش هرچند به‌ظاهر توانست سازمان را حفظ کند، اما مشروعیت رجوی را در بین اعضا از بین برد و اگر افرادی بودند که هنوز به او به دید فردی که در زمان شاه مبارز بوده نگاه می‌کردند، او را دیگر فردی می دیدند که برای حفظ قدرت شخصی خود حاضر است دست به هر کاری زده و در این راه حتی از شکنجه افراد نیز اجتناب نمی‌کند. همین مسئله سبب کینه مسئولان سازمان از شهید صیادشیرازی شده بود. این شهید با شکست منافقین  مشروعیت رجوی در میان اعضای خود را به چالش کشیده و باعث شده بود او اقداماتی بکند که درنهایت بیش از گذشته ماهیت خودخواه و سوءاستفاده گر او را نمایان کند. همین مسئله سبب کینه شدیدی از شهید توسط مسعود رجوی شده بود ازاین‌رو با صدور دستور به شهادت رساندن او سعی می‌کند تا کینه‌ای را که به دل‌گرفته بود را خالی کند. اما رجوی از یک مسئله غافل بود که مردم ایران هیچگاه نمی گذارند هدف صیاد شیرازی بر زمین بماند و همچنان راه او را ادامه می‌دهند.

بنیاد هابیلیان

منابع:

۱-علی‌اکبر راستگو، مجاهدین خلق در آیینه تاریخ، تهران، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ۱۳۸۴، صفحه ۵۸

۲- سید حجت سید اسماعیلی، خداوندان اشراف، نگاهی مستند به روند فرقه‌گرایی سازمان مجاهدین خلق، تهران، مرکز اسناد انقلاب اسلامی،۱۳۹۶ ، صفحه۷۱

لینک های مرتبط :

بازهم خیال‌بافی مریم رجوی سرکرده تروریست‌های منافق!!

زیستن در پناه مرگ. تاملی در ترور صیاد شیرازی همزمان با سالگرد این ترور

رجوی، مشروعیت خود را از دشمنان رشوه خوار مردم ایران می گیرد!

تار و مار دارودسته ی تبهکار رجوی در عملیات مرصاد

 

 

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=33836

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

افشاگری های روزنامه نگاران غربی درباره نقض حقوق بشر در تشکیلات مجاهدین

افشاگری های روزنامه نگاران غربی درباره نقض حقوق بشر در تشکیلات مجاهدین

امروزه کافی است واژه MEK را در گوگل جستجو کنیم که به انبوهی از منابع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *