193 بازدید
مارک زاکربرگ ۲۱ فروردین ماه در برابر سناتورهای آمریکایی حاضر شد تا به پرسش‌های آن‌ها پاسخ دهد

مارک زاکربرگ ۲۱ فروردین ماه در برابر سناتورهای آمریکایی حاضر شد تا به پرسش‌های آن‌ها پاسخ دهد

Wednesday, April 11, 2018

مارک زاکربرگ  بنیانگذار و مدیر عامل فیسبوک روز سه شنبه ۲۱ فروردین ماه در سنای آمریکا به مجموعه ای از ضعف ها و کم کاری های فیسبوک اشاره کرد و وعده داد که این موارد را برطرف می کند.

زاکربرگ همچنین با اعتراف به درز اطلاعات کاربران فیسبوک و قبول مسئولیت آن گفت که شرکت وی در محافظت از حریم خصوصی کاربرانش موفق نبوده است. او گفت: ««روشن است که ما به اندازه کافی برای ممانعت از سوءاستفاده از ابزارهای فیس‌بوک و آسیب رساندن به کاربران تلاش نکرده‌ایم. این موضوع درباره اخبار دروغین، دخالت خارجی ها در انتخابات و انتشار سخنانی نفرت پراکن صادق است… ما دریافتیم که مرتبط کردن مردم با یکدیگر کافی نیست و باید مطمئن شویم که ارتباط مثبت است. کافی نیست که به مردم مکانی برای رساندن صدایشان بدهیم بله باید مطمئن شویم که از جایگاه برای آسیب رساندن به دیگران استفاده نشود.»

مارک زاکر برگ گفت فیس بوک در محافظت از حریم خصوصی کاربرانش

همچنین در جلسه مدیرعامل فیسبوک با سناتورها، سناتور دموکرات “دیک دربین” از زاکربرگ پرسید که آیا می تواند نام هتلی که شب گذشته را در آن گذرانده به همه بگوید؟ یا بگوید که هفته گذشته با چه کسی پیام رد و بدل کرده است؟‌ با امتناع مدیر عامل فیسبوک در پاسخ به این سوالات، سناتور “دیک دربین” گفت: مسئله همین است، احترام به حریم خصوصی افراد. سناتور دربین در برابر زاکربرگ که کمی با طرح این سوالات مضطرب شده بود گفت که همه باید بتوانند اطلاعاتشان را خودشان کنترل کنند نه اینکه بدون اجازه در اختیار دیگران قرار گیرد.

یکی از پرسش های سناتورها از زاکربرگ به بحث تبلیغات و مجانی بودن استفاده از فیسبوک اختصاص داشت. زاکربرگ گفت که «ما در حال حاضر گزینه‌ای برای پرداخت هزینه حذف تبلیغات نداریم.» وی افزود: «ما به ارائه سرویس پشتیبانی مربوط به تبلیغات فکر می‌کنیم تا همگان بتوانند به یکدیگر بدون پرداخت هزینه مرتبط شوند. زیرا می‌خواهیم که سرویس رایگان ارائه کنیم که همه استطاعت آن‌را داشته باشند.»

همچنین یکی از نکات مهم جلسه سناتورها با زاکربرگ بهره گیری سناتورها از مشاوره متخصصان امور دیجیتال بود که اجازه داده بود سناتورها سوالات دقیقی درباره کارکرد فیسبوک بپرسند، امری که باعث شد زاکربرگ در چندین نوبت اعلام کند که پاسخ این سوالات را نمی داند و تیم او پاسخ را برای سناتورها فراهم خواهند کرد. سوالاتی از جمله: آیا فیسبوک حتی وقتی آنها به فیسبوک وصل نیستند، داده های مرورگرهای کاربران را ردیابی می کند؟ آیا اپلیکیش های دیگر می توانند اطلاعات کاربران را در سطح وسیع جمع آوری کنند؟ آیا اطلاعات کودکان نیز جمع آوری می شود؟ چه مدتی داده های کاربرانی را نگهداری می کنید که حسابشان را پاک کرده اند؟

مارک زاکربرگ مدیر عامل فیسبوک در سنای آمریکا حضار شد

احضار مدیر عامل فیسبوک از سوی سناتورها نشان می دهد که هراس از جمع آوری اطلاعات کاربران و استفاده غیرقانونی از این اطلاعات در حال افزایش است. شرکت های بزرگی همچون فیسبوک که اطلاعات کاربرانی از تمامی جهان را جمع آوری می کند با این حال کاربران اطلاعات اندکی از الگوریتم هایی دارند که در حال ردیابی روابط، احساسات و علایق آنها برای منافع تجاری و سیاسی است.

مدیر عامل فیسبوک همچنین از این خبر پرده برداشت که رابرت مولر بازپرس ویژه تحقیق درباره دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا با کارکنان فیسبوک مصاحبه کرده است اما با وی دیداری نداشته است. زاکربرگ گفت که همکاری فیسبوک با مولر محرمانه است.

یکی از پرسش های سناتورها از زاکربرگ به بحث تبلیغات و مجانی بودن استفاده از فیسبوک اختصاص داشت. زاکربرگ گفت که «ما در حال حاضر گزینه‌ای برای پرداخت هزینه حذف تبلیغات نداریم.» وی افزود: «ما به ارائه سرویس پشتیبانی مربوط به تبلیغات فکر می‌کنیم تا همگان بتوانند به یکدیگر بدون پرداخت هزینه مرتبط شوند. زیرا می‌خواهیم که سرویس رایگان ارائه کنیم که همه استطاعت آن‌را داشته باشند.»

مدیرعامل فیس‌بوک در نشستی با اعضای کنگره آمریکا، گفت شرکت او درگیر یک «مسابقه تسلیحاتی» با گروه‌های مورد حمایت روسیه است؛ گروه‌هایی که تلاش دارند با سلطه بر فضای مجازی به انتخابات و افکار همگانی جهت دهند.

کمبریج آنالیتیکا

مدیرعامل فیس‌بوک مسئولیت انتقال داده‌ها و اطلاعات کاربرانش به یک شرکت مشاوره سیاسی به نام «کمبریج آنالیتیکا» را بر عهده گرفت. بنا بر یافته‌های فعلی، کمبریج آنالیتیکا که از جمله در زمان انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به ستاد دونالد ترامپ مشاوره می‌داد، اطلاعات شخصی دست‌کم ۸۷ میلیون کاربر فیس‌بوک را جمع‌آوری و تحلیل کرده‌است.

زاکربرگ همچنین پذیرفته‌است که شرکت او برای مقابله با «اخبار جعلی، دخالت‌های خارجی در انتخابات، نفرت‌پراکنی و نیز [حفاظت] از حریم خصوصی داده‌ها» اقدامات کافی انجام نداده‌است.

او گفته کسانی در روسیه هستند «که کارشان بهره‌برداری از ساز و کار اینترنتی ما و دیگران است».

بنیان‌گذار فیس‌بوک سپس افزوده است «این یک مسابقه تسلیحاتی‌ست» و لازم است برای بالا بردن توانایی‌های شرکتش در جهت مقابله با دخالت‌های خارجی بر انتخابات، سرمایه‌گذاری بیشتری انجام شود.

او از اینکه در «شناسایی عملیات اطلاعاتی روسیه» اقدام فوری انجام نداده، شخصا ابراز تاسف کرد.

فیس بوک

مدیرعامل فیس‌بوک روز جمعه اعلام کرده بود از این پس شرکت‌های آگهی‌دهنده به فیسبوک باید علاوه بر آدرس کامل، مدارک شناسایی از سوی نهادهای معتبر ارائه کنند، و شرکت او تنها پس از تایید و بررسی این مدارک با انتشار آگهی‌ها موافقت خواهد کرد. او همچنین گفته‌است از این پس هویت صاحبان صفحات بزرگ و پرطرفدار، بررسی خواهد شد و کاربرانی که هویتشان غیر قابل تایید باشد اجازه انتشار مطالب را نخواهند یافت. یکی از اهداف این اقدامات جلوگیری از دخالت خارجی در انتخابات در کشورها عنوان شده‌است.

جامعه اطلاعاتی آمریکا، دولت روسیه را متهم به حملات سایبری، استفاده از فضای مجازی، انتشار خبرهای دروغین و نظیر این‌ها، با هدف جهت‌دهی به افکار عمومی در انتخابات آمریکا کرده‌است. روسیه این اتهام‌ها را رد کرده‌است.

لینک مرتبط :

مارک زاکربرگ مدیرعامل فیس‌بوک برای ادای توضیحات در مورد انتقال اطلاعات به کنگره آمریکا می‌رود

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=33750

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

دیلی اکسپرس: جمال خاشقچی در صدد افشای جزئیات استفاده عربستان سعودی از جنگ افزارهای شیمیایی در جنگ یمن بود

دیلی اکسپرس: جمال خاشقچی در صدد افشای جزئیات استفاده عربستان سعودی از جنگ افزارهای شیمیایی در جنگ یمن بود

دیلی اکسپرس: جمال خاشقچی در صدد افشای جزئیات استفاده عربستان سعودی از جنگ افزارهای شیمیایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *