310 بازدید
چهره ی این رزمندگان سوری مورد حمایت رجوی را بهتر بشناسیم!

چهره ی این رزمندگان سوری مورد حمایت رجوی را بهتر بشناسیم!

فریدون اورموی (تحلیلگر و پژوهشگر سیاسی)

قسمت اول

ارسال به سایت نیم نگاه

Saturday, March 10, 2018

در رد ادعاهای رجوی درمورد غوطه ی شرقی

خبر زیر از رسانه های رجوی برگرفته شده است :

” رزمندگان سوری عقب‌نشینی از غوطه شرقی را رد کردند- رزمندگان سوری مستقر در غوطه شرقی پیشنهاد روسیه که همراه با خانواده و سلاحهای خود منطقه را ترک کنند، رد کردند. سخنگوی یکی از گروه‌های رزمندگان سوری در غوطه شرقی روز چهارشنبه به خبرنگار رویتر گفته اند:  نیروهای اپوزیسیون اسد به مبارزه خود در غوطه شرقی ادامه خواهند داد و حاضر به مذاکره بر سر عقب‌نشینی از این منطقه نیستند. از سوی دیگر  به گزارش خبرگزاری آناتولی بر اثر حملات وحشیانه رژیم اسد و حامیان آن به مناطق مسکونی در غوطه شرقی در روز چهارشنبه ۲۸غیرنظامی کشته شدند “.

درمقابل این ادعا، نشریه ی دیگری از ترکیه، تفسیر جامعی دراین باره منتشر کرده که ماهیت این گروه های رزمنده ی محبوب باند رجوی را بنحو موثری روشن کرده وبه تبع آن، عملکرد خصمانه ی رجوی برعلیه کشورها و گروه هایی که بدلایلی حاضر نیستند کاملا تسلیم سلطه گران جهانی که این جنگ را بر سوریه تحمیل کرده ، بشوند، به نمایش گذاشته و ثابت میکند که مردم ایران با چه دشمن کینه جویی طرف حساب بوده و مخصوصا خانواده ها ی اسرای رجوی و خود این اسرا، چه زجری از دست این گروه ضد بشری میکشند!

تروریست پروری دنیای غرب و گسترش ترور و تروریسم خونبار

حال به تفسیر آلترناتیو مودرد بحث توجه فرمایید:

“در غوطه شرقی سوریه چه می گذرد؟ – نشریه آنلاین “سول” (چپ) ترکیه، ترجمه هاتف رحمانی

  • غوطه شرقی به خاطر نزدیکی آن به دمشق پایتخت سوریه، در جنگ نیابتی جاری در سوریه، که در سال ۲۰۱۱ با سرکوب اعتراضات اغاز شد در میان مهم ترین جبهه ها بوده است. گروه هایی که به طور عمده از سوی عربستان سعودی و قطر حمایت می شوند در غوطه شرقی حضور دارند. ارتش اسلام با پشتیبانی عربستان، سپاه ال رحمان دومین گروه بزرگ غوطه شرقی نزدیک به قطر، احرار الشام، هیئت تحریر الشام و…در برابر نیروهای اسد و حامیان آن درگیر هستند …با عملیات جدید ارتش سوریه که مورد حمایت روسیه است به سمت غوطه شرقی ، کارزار رسانه ای دیگری، مشابه با کارزاری که قبلا برای حلب به راه انداخته شد به راه انداخته شده است. تصویر ها و “اطلاعات” دریافتی از “فعالینی” که در کنسرت حدود ۱۰ هزار نفری رزمنده های گروه های مختلف در غوطه شرقی حرکت می کنند در رسانه های بین المللی برای ایجاد این تصور که جنگ بین “مردم غوطه شرقی و رژیم اسد” است مورد استفاده قرار می گیرد. هدف این فشار بین المللی آن است تا دولت از نظر نظامی قدرتمند دمشق را به عقب نشینی وا دارد. تلاش می شود عملیات جاری ارتش سوریه در غوطه شرقی در حومه دمشق که با حمایت کامل روسیه به اجرا در آمده است ، از طریق کارزار گسترده رسانه ای متوقف شود، چون اوضاع نظامی علیه نیروهای مسلحی است که از سوی کشورهای در گیر در جنگ نیابتی علیه سوریه در راستای تغییر رژیم در کشور حمایت می شوند. با ادعا های فعالین وابسته به القاعده یا اخوان المسلمین ، یک جا به عنوان حقیقت برخورد می شود وبا تصویرهای تهیه شده از سوی این محفل ها ،کارزار رسانه ای حکایت را بعنوان جنگ ارتش سوریه علیه غیر نظامی ها و نه حدود ۱۰ هزار میلشیای حامل موشک و حمله های خمپاره به دمشق پایتخت از غوطه شرقی به نمایش می گذارد. همان طور که ایجاد وحشت در کشورهای هوادار تغییر رژیم در سوریه ، تحت رهبری امریکا، به این حقیقت که غوطه شرقی سومین مرحله بزرگ برای تعیین آینده کشور پس از جنگ ال قیصر در مرز لبنان در بهار ۲۰۱۳ و جنگ حلب در سال ۲۰۱۶ است ارتباط دارد .

۱- چرا غوطه شرقی اهمیت دارد؟

غوطه شرقی به خاطر نزدیکی آن به دمشق پایتخت سوریه، در جنگ نیابتی علیه سوریه، که در سال ۲۰۱۱ اغاز شد در میان مهم ترین جبهه ها بوده است. طبق گزارشی از سوی موسسه واشنگتن برای سیاست خاورمیانه،بر آورد می شود تقریبا ۱۰ هزار میلشیا در غوطه شرقی محاصره شده از سال ۲۰۱۳ ، که ۱۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد و طبق بر آورد سازمان ملل حدود ۲۵۰هزار نفر غیر نظامی ساکن آن هستند مستقر شده باشند. بزرگراه ام فایو M5 متصل کننده دمشق به حمص و حلب و اتصال به مرز اردن در جنوب ، از غوطه شرقی می گذرد و از سال ۲۰۱۲ مسدود شده بود . غوطه شرقی همچنین در جاده اصلی وصل کننده دمشق به دیرالزور از طریق پالمیرا ، به عبارت دیگر ، راه اتصال به مرز عراق واقع شده است. اگر ارتش سوریه پیروزی خود علیه رزمنده ها در غوطه شرقی را اعلام می کند، علاوه بر باز شدن این جاده ها، جنگ سوریه دوباره مانند اوایل سال ۲۰۱۲ ، با بیرون کردن اساسی گروه های مسلح حاضر در دمشق دوباره ظاهری “روستایی” خواهد گرفت.

در غوطه شرقی سوریه چه می گذرد؟ - نشریه آنلاین "سول" (چپ) ترکیه، ترجمه هاتف رحمانی

این به معنای آن است که دمشق و مسکو دستان خود را در مذاکره در باره آینده سوریه قوی تر می سازند. به علاوه ، ارتش سوریه نیز علامت می دهد که ارتش از طریق سرنگون کردن جنگنده اف ۱۶ اسرائیلی در اوایل فوریه سر به سوی مرز جنوبی خواهد گذاشت، بازپس گرفتن غوطه شرقی هم به معنی رفع تهدید امنیتی برای پشت جبهه دمشق خواهد بود و هم تضمین آسایش بهترین سربازان ارتش سوریه که به مدت ۵ سال در این جبهه مستقر بوده اند. بنابراین ، عملیات در غوطه شرقی ، که نامزد جبهه سوم جنگ سوریه است، فضای وحشتی را در کشورهای شرکت کننده در ائتلاف ضد اسد تحت رهبری امریکا ایجاد کرده است .در حالی که از طریق یک کارزار رسانه ای تلاش می شود عملیات متوقف گردد، فرانسه، بریتانیا وامریکا دولت دمشق را به چشم بستن به حضور گروه های مسلح وادار می کنند. اما، این که این سناریو، که در حلب نیز مورد آزمایش قرار گرفته بود، موفقیت آمیز باشد یک رازتمام خواهد بود . اگر چه شورای امنیت سازمان ملل روز شنبه با فشار امریکا، فرانسه و بریتانیابرای اعلام آتش بس ۳۰ روزه در سراسر سوریه تصمیم گرفت، اما قابل توجه است که شاخه سوری القاعده، هیئت التحریرالشام از دامنه این توافق حذف شد .حضور مشهود این گروه در محلات غوطه شرقی در مواجهه با دمشق می تواند ادامه عملیات را بدون نقض آتش بس حداقل از نظر فنی ممکن سازد.

۲- رزمنده های غوطه شرقی چه کسانی هستند؟

گروه هایی که به طور عمده از سوی عربستان سعودی و قطر حمایت می شوند در غوطه شرقی حضور دارند.

ارتش اسلام : مرکز ارتش اسلام ،که به خاطر کمک عربستان سعودی بزرگترین گروه در منطقه است در دوما ، که بعنوان ” پایتخت غوطه شرقی” نیز به آن اشاره می شود قرار دارد . دراطلاعاتی که در اسناد اطلاعاتی امریکا بازتاب یافته است ، کسانی مانند سعودی ها این گروه را ” به مناسبت دومین سال انقلاب” با ۱۲۰ تن مواد منفجره مجهز کرد و در آن روز با آموزش سعودی برای “به اتش کشیدن دمشق” پایتخت سوریه با موشک ها و خمپاره ها بمباران شد ، کنترل ال سعود بر آن گروه را آشکار می کند.  

در جولای ۲۰۱۲، ۵مقام ارشد، از جمله وزرای دفاع و داخل سوریه ، جان خود را در همایش امنیت ملی ، که هدف حمله بمباران ارتش اسلام قرار گرفته بودند از دست دادند. اگر چه گروه در دسته بندی بعنوان “میانه رو” خوانده می شود اما زهران اللوش Zahran Alloush رهبر آن گروه ، که در حمله هوایی نیروی هوایی ۲۰۱۵ کشته شد ، گفت که آن ها دموکراسی را توهین به مقدسات تلقی می کنند ، و هدف خود را”استقرار یک دولت امیه برای له کردن سران شیعه و علوی” توصیف کرد . در ۲۰۱۳ ، ارتش اسلام به آدرا Adra محلی روبه روی دوما Douma نفوذ و حدود ۴۰ غیر نظامی را قتل عام کرد و سپس افرادی را که ربوده بودند با گذاشتن آن ها در قفس در خیابان های غوطه شرقی به “نمایش ” گذاشت.

تروریسم و خوانش هایی از ستیزه جویی

۳- آیا رزمنده های داخل غوطه شرقی را می توان نادیده گرفت؟

تنها موضوعی که رزمنده های داخل غوطه شرقی برسر آن اشتراک دارند حمله با موشک و خمپاره به سمت دمشق و هدف گرفتن خانه های غیر نظامی هاست . طبق ادعای سوریه ، تعداد غیر نظامی های کشته شده در اثر حمله رزمنده ها در پنج سال به ده هزار نفر می رسد .

تنها در سه روز گذشته ۲۵ غیر نظامی در اثر حمله رزمنده ها کشته شدند و در راس محل های مورد حمله رزمنده ها مدارس و بیمارستان ها، همراه با سفارت روسیه و محل هایی قرار دارند که ارتش روسیه کمک های بشر دوستانه توزیع می کند. رزمنده ها پیشنهاد روسیه برای “گذرگاه امن به ادلیب Idlib یا درآ Daraa ” را نیز رد کرده اند. تنها گروهی که تخلیه امن را پذیرفت هیئت تحریر شام بود. آن ها شرط کردند که رزمنده های به اسارت گرفته شده آن ها از سوی ارتش اسلام (جیش الاسلام) در طی ستیزه با این گروه باید آزاد شوند ،اما هیئت تحریر شام به دنبال پاسخ نا خوشایند ارتش اسلام در غوطه باقی ماند.

از سوی دیگر، بزرگترین تضمین برای رزمنده ها جمعیت حدود ۲۵۰هزار نفری غیر نظامی ساکن در غوطه شرقی است. اگر چه نقشه های این نقطه های امن خروج درمنطقه غوطه شرقی از سوی هواپیماهای سوری بار ریزی هوایی شده اند، اما هیچ خروج بزرگ غیر نظامی ها تاکنون اتفاق نیفتاده است . گزارشی از سوی ریچ وابسته به سازمان ملل اعلام می دارد که رزمنده ها با زور غیر نظامی ها را از ترک غوطه باز می دارند. در زمانی که ارتش سوریه برای سرکردگی برای مرز اسرائیل برنامه ریزی می کند، دیگر نادیده گرفتن رزمنده ها در غوطه شرقی ، که پایتخت را تهدید و ریسک امنیتی بزرگی ایجاد می نماید برای دولت دمشق مقدور نیست. باز هم طبق ادعا ها، ارتش سوریه در مرحله نخست، منطقه ای را هدف گرفته است که سپاه ال رحمان در آنجا قرار دارد و آن جا مرز غوطه شرقی با دمشق مرکزی است . همان طور دوما ، تحت تصرف ارتش اسلام ، باید با گفتگو تحت کنترل ارتش سوریه قرار گیرد، گفته می شود که این پردازش روسیه است تا عربستان سعودی را به ادامه آن (گفتگو) وادار نماید.

 ادامه دارد…

لینک های مرتبط :

کارشناس مسایل نظامی آمریکا: نقش ایران در جنگ علیه داعش حیاتی بود ‏

تروریست پروری دنیای غرب و گسترش ترور و تروریسم خونبار

رقابت های منطقه ای در سوریه

این حمایت فرقه رجوی از چه قماش است ؟!

برنامه مجاهدین نظیر طرح داعش در سوریه است

 

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=32970

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

افشاگری های روزنامه نگاران غربی درباره نقض حقوق بشر در تشکیلات مجاهدین

افشاگری های روزنامه نگاران غربی درباره نقض حقوق بشر در تشکیلات مجاهدین

امروزه کافی است واژه MEK را در گوگل جستجو کنیم که به انبوهی از منابع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *