373 بازدید
چهره ی این رزمندگان سوری مورد حمایت رجوی را بهتر بشناسیم! ـ قسمت دوم

چهره ی این رزمندگان سوری مورد حمایت رجوی را بهتر بشناسیم! ـ قسمت دوم

فریدون اورموی (تحلیلگر و پژوهشگر سیاسی)

قسمت دوم

ارسال به سایت نیم نگاه

Monday, March 12, 2018

به عملکر این گروه هایی که باند رجوی در تلاش حقنه کردن آنها بعنوان آزادیخواهان! و کسانی که میخواهند مردم سوریه را خوشبخت کنند، دقت بیشتری کنیم :

“سپاه ال رحمان ، دومین گروه بزرگ غوطه شرقی به خاطر تمایل آن به قطر معروف است. بارها در مبارزه با ارتش اسلام به خاطر رقابت بین عربستان سعودی و قطر درگیر شده است ، سپاه ال رحمان در نوامبر ۲۰۱۲ پایگاه راداری مارج السلطان را ، که چشم مانیتورینگ (پیمایش) اسرائیل دمشق بود تخریب کرد. دو ماه بعد از این حادثه، اسرائیل اولین حمله هوایی خود علیه سوریه را سازمان داد و عبدالناصر ناصر شمیر، رهبر سپاه ال رحمان پذیرقت که سه میلیون دلار از قطر برای نابودی پایگاه رادار دریافت کرده است.

احرار الشام ، تاسیس شده از سوی ابو خالد ال سوری Abu Khalid al-Suri ، نماینده دمشق ایمن الظواهری Ayman al-Zawahiri رهبر القاعده، سازمانی که منطقه هاراستای Harasta غوطه شرقی ، رو در روی مرکز دمشق را در کنترل دارد. این گروه که “مطلوب ترکیه” نیز خوانده می شود ، در ماه نوامبر برای متوقف کردن عملیات ارتش در جبهه ادلب به پایگاه زرهی هاراستا حمله کرد. آتش بس در غوطه شرقی با این حمله به پایان رسید.

گروه تروریستی تکفیری احرارالشام

هیئت تحریر الشام ، پس از شکست داعش به بزرگترین گروه مسلح سوری تبدیل شد. این گروه پیش از این جبهه النصرت خوانده می شد، این گروه (در مقایسه با گروه های دیگر) پرونده پایین تری در غوطه شرقی دارد. به خاطر آن که اکثریت بزرگی از ستیزه جویان در مناطق روستایی دمشق در ائتلاف داعش –النصرت که در سال ۲۰۱۳ عملی شد از رهبر داعش ابوبکر بغدادی اطاعت می کردند. ستیزه جویان هیئت قبلا با نفوذ از غوطه شرقی ، بارها حمله های بمب گذاری در مرکز دمشق را عملی کردند. در نتیجه دو حمله بزرگ در جولای و اکتبر، که به اصطلاح از سوی هیئت سازماندهی شده بود ۳۷ نفر غیر نظامی جان خود را از دست دادند.

۳- غوطه شرقی چگونه سقوط کرد؟

غوطه شرقی نزدیک دمشق ، جزء بزرگترین محل هایی است که گروه های مسلح درآن قوی ترهستند. دلیل اصلی این امر آن است که غوطه شرقی یکی از بزرگترین قربانی های ماجرای نئولیبرالیزه کردن سوریه بود. با داشتن فرصت آبیاری نسبتا مدرن با حمایت فنی اتحاد شوروی، غوطه شرقی فروشگاه غذایی دمشق پایتخت بود . اما، سیاست های نئو لیبرالی اجرا شده با به ریاست رسیدن بشار اسد در سال ۲۰۰۰ ضربه بزرگی به کشاورزی غوطه شرقی وارد کرد.

علاوه بر این، غوطه شرقی، که پیش از جنگ میزبان کارگاه های چرم و کفش بود، هم زمان حوضه کار دمشق هم بود .این کارگاه ها به دلیل شکست در رقابت با محصولات انبوه ترکیه در داخل سوریه ، که به خاطر روابط حسنه در روابط دو جانبه که تا سال ۲۰۱۱ ادامه داشت ورشکست شدند. منطقه با ییکاری سر به فلک کشیده قبل از سال ۲۰۱۱ غیر قابل پیش بینی هم بود. آن چه اوضاع را پیچیده تر می کرد فعالیت گروه های اسلام گرا در غوطه شرقی بود، که درگیر بیکاری و فقر بود. این گروه ها با سازمان دادن کارزار های کمک با مساعدت کشورهای خلیج (فارس) تا سال ۲۰۱۱ در غوطه شرقی به بخش گسترده اجتماعی دست یافتند. از این رو ، دوما، یا پایتخت غوطه شرقی ، یکی از اولین شهرهایی بود که به اعتراض های آغاز شده در سال ۲۰۱۱ در سوریه پیوست.

عمر ابوخالد سوری در حمله انتحاری یکی از اعضای داعش در مقر احرارالشام در شمال حلب به همراه 7 تن از فرماندهان باقیمانده این گروه کشته شد

بین سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ هزار ها رزمنده غوطه شرقی برای تهاجم به سوی مرکز دمشق با سلاح های منتقل شده از سوی اردن تلاش کردند اما شکست خوردند. در همان زمان ،خبر ستیزه ها در رسانه های غربی با تراژدی انسانی منعکس می شد که سبب تبدیل کامل خبرها می شد و با تیترهایی مانند “شورشیان در حال پیشرفت به قلب اسد هستند” یا” ستیزه ها را از کاخ اسد در مونتکاسیون می توان شنید” همراه بود. اما، در نتیجه جنگ حدود ۶۰۰ هزار نفر در دمشق آواره ،و خانه های خود را رها کردند. پس از آن که در سال ۲۰۱۳ ارتش سوریه روستای استراتژیک عطیبه در شرق غوطه شرقی را پس گرفت ، ارتباط منطقه با اردن قطع شد، و گروه های مسلح محاصره شدند. امروز، ستیزه جویان هنوز هم می توانند کمک های اسلحه آماده شده از سوی اردن به غوطه شرقی را از طریق قاچاقچیان و شبکه تونل ها به عوطه شرقی منتقل نمایند.

۴- رقابت سعودی – قطر چگونه به غوطه شرقی ضربه زد؟

درحالی که ارتش سوریه اوضاع را در میدان به سود خود تغییر داد، گروه های مسلح غوطه شرقی با درگیری های داخلی خون یک دیگر را ریختند. این ستیزه خونین در بهار ۲۰۱۷ بین ارتش اسلام و سپاه ال رحمان رخ داد، که از حمایت احرار الشام و هیئت تحریر شام برخوردار بود. بیش از ۴۰۰ نفر، عمدتا رزمنده ، و به صورت اتفاقی غیر نظامی در طی ستیزه یک ماهه کشته شدند.

هیئت تحریر الشام گروه تروریستی و تکفیری سوریه

اگر چه ستیزه ها عموما بر سر کنترل محل های بازرسی ورودی به دمشق بود ، که به کانال درآمدی مهمی تبدیل شده بود، اما این ستیزه ها در حقیقت بازتاب رقابت بین عربستان سعودی و قطر در غوطه شرقی بود، که یکی از مهم ترین جبهه ها در پشت صحنه جنگ در سوریه است. بزرگترین قربانی این ستیزه های گروه های مسلح غیر نظامی ها هستند. امروز غوطه شرقی به دو قسمت بین ارتش اسلام و سپاه ال رحمان تقسیم شده است و هر دو گروه متهم به آدم ربایی ، شکنجه و حتی کشتار غیر نظامی ها از شهرهای تحت کنترل طرف مقابل هستند.

 ۵- ستیزه جویان در داخل غوطه شرقی چه کردند که منزوی شدند؟

زمانی که گروه های مسلح به دمشق رسیدند ارتش سوریه مجهزترین سرباز ها را در ان جا به کارگرفت . و از ستیزه جویان، که فاقد هماهنگی هستند، در طی زمان با گام های استراتژیک مانند باز پس گیری عطیبه پیشی گرفت. اما گفتگوهای برگزار شده از سوی ” کمیته گفتگوی ملی” در جبهه حلب، که امروز با غوطه شرقی نزدیک به اتمام است، در پیدایش صحنه امروزی نیز موثر بود. برای مثال، ستیزه جویان در یالدا yaldaو کابون qaboun، که غوطه شرقی و غربی را به هم وصل می کند، با تحویل سلاح های سنگین خود به ارتش آتش بس با دولت دمشق را ترجیح دادند. همان طور برای درایه Darayya ،که مهم ترین جبهه غوطه شرقی است، ستیزه جویان پذیرفتند با اتوبوس به ادلبIdlib اعزام شوند.

با فرا رسیدن سال ۲۰۱۷، گروه های مسلح در جبهه دمشق کاملا در غوطه شرقی منزوی شدند. ارتش سوریه به طور مساعدی غوطه شرقی را با بازپس گرفتن روستاهای حساس مانند مارج السلطان، المحلیه و دیر ال اسافیر تحت فشار قرار داد. این امر ضربه بزرگی به انتقال سلاح به ستیزه جویان از طریق تونل ها نیز وارد کرد. اما، با جلب شدن توجه ها در ابتدا به حلب و سپس به داعش ، ارتش آتش بس در غوطه شرقی را ترجیح داد .آخرین این آتش بس ها در ماه نوامبربا حمله گروه های مسلح به پایگاه زرهی هاراستاHarasta پایان یافت.

غوطه شرقی

۶- آیا ستیزه جویانی داخل غوطه شرقی را می توان نادیده گرفت؟

تنها موضوعی که ستیزه جویانی داخل غوطه شرقی برسر آن اشتراک دارند حمله با موشک و خمپاره به سمت دمشق و هدف گرفتن خانه های غیر نظامی هاست . طبق ادعای سوریه ، تعداد غیر نظامی های کشته شده در اثر حمله ستیزه جویان در پنج سال به ده هزار نفر می رسد .

تنها در سه روز گذشته ۲۵ غیر نظامی در اثر حمله ستیزه جویان کشته شدند و در راس محل های مورد حمله ستیزه جویان مدارس و بیمارستان ها، همراه با سفارت روسیه و محل هایی قرار دارند که ارتش روسیه کمک های بشر دوستانه توزیع می کند. ستیزه جویان پیشنهاد روسیه برای “گذرگاه امن به ادلیب Idlib یا درآ Daraa ” را نیز رد کرده اند. تنها گروهی که تخلیه امن را پذیرفت هیئت تحریر شام بود. آن ها شرط کردند که ستیزه جویانی به اسارت گرفته شده آن ها از سوی ارتش اسلام (جیش الاسلام) در طی ستیزه با این گروه باید آزاد شوند ،اما هیئت تحریر شام به دنبال پاسخ نا خوشایند ارتش اسلام در غوطه باقی ماند.

ابوخالد سوری به نمایندگی از ایمن الظواهری رهبر القاعده بدنبال میانجی گری با نماینده داعش بود

از سوی دیگر، بزرگترین تضمین برای ستیزه جویان جمعیت حدود ۲۵۰هزار نفری غیر نظامی ساکن در غوطه شرقی است . اگر چه نقشه های این نقطه های امن خروج درمنطقه غوطه شرقی از سوی هواپیماهای سوری بار ریزی هوایی شده اند، اما هیچ خروج بزرگ غیر نظامی ها تاکنون اتفاق نیفتاده است . گزارشی از سوی ریچ وابسته به سازمان ملل اعلام می دارد که ستیزه جویان با زور غیر نظامی ها را از ترک غوطه باز می دارند. در زمانی که ارتش سوریه برای سرکردگی برای مرز اسرائیل برنامه ریزی می کند، دیگر نادیده گرفتن ستیزه جویان در غوطه شرقی ، که پایتخت را تهدید و ریسک امنیتی بزرگی ایجاد می نماید برای دولت دمشق مقدور نیست. باز هم طبق ادعاها، ارتش سوریه در مرحله نخست، منطقه ای را هدف گرفته است که سپاه ال رحمان در آنجا قرار دارد و آن جا مرز غوطه شرقی با دمشق مرکزی است. همان طور دوما ، تحت تصرف ارتش اسلام ،باید با گفتگو تحت کنترل ارتش سوریه قرار گیرد ، گفته می شود که این پردازش روسیه است تا عربستان سعودی را به ادامه آن (گفتگو ) وادار نماید “.

 ادامه دارد…

لینک های مرتبط :

چهره ی این رزمندگان سوری مورد حمایت رجوی را بهتر بشناسیم!

تروریست پروری دنیای غرب و گسترش ترور و تروریسم خونبار

تروریسم و خوانش هایی از ستیزه جویی

برنامه مجاهدین نظیر طرح داعش در سوریه است

رقابت های منطقه ای در سوریه

 

 

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=33030

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

افشاگری های روزنامه نگاران غربی درباره نقض حقوق بشر در تشکیلات مجاهدین

افشاگری های روزنامه نگاران غربی درباره نقض حقوق بشر در تشکیلات مجاهدین

امروزه کافی است واژه MEK را در گوگل جستجو کنیم که به انبوهی از منابع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *