289 بازدید
پیروزی احزاب پوپولیست و راست افراطی در انتخابات ایتالیا؛ زنگ خطري براي اتحاديه اروپا

پیروزی احزاب پوپولیست و راست افراطی در انتخابات ایتالیا؛ زنگ خطری برای اتحادیه اروپا

Thursday, March 08, 2018

احزاب پوپولیست و راست افراطی (جنبش پنج ستاره و لیگ) در ایتالیا در انتخابات پیروز شدند. در یک نگاه عمومی، سختگیری در سیاست مهاجرتی ایتالیا بخشی از برنامه‌های این احزاب را تشکیل میدهد.

بپه گریلو و . لوئیجی دی مایو از رهبران جنبش پنج ستاره در ایتالیا

پیروزی احزاب و جریان‌های سیاسی ضد ساختار در کشور ایتالیا

این نخستین بار در تاریخ اتحادیه اروپا است که «ضدسیستم‌ها»، «پوپولیست‌ها» و «راست افراطی» تا این حد به قدرت سیاسی نزدیک می شوند.

جنبش پنج ستاره، جریان سیاسی ساختارستیزِ بنیانگذاری شده از سوی بپه گریلو، با کسب ۳۲ درصد آراء، پیشتاز انتخابات است. حزبی که در سال ۲۰۰۹ و عملا برای اعتراض به فساد طبقه حاکم در ایتالیا و به استهزاء گرفتن شرایط این کشور تشکیل شد. شاید در آن زمان کمتر کسی فکر می‌کرد که کمتر از یک دهه بعد این جریان، بزرگترین تشکیلات سیاسی ایتالیا در پارلمان باشد.

ماتئو سالوینی، رهبر "لیگ" ایتالیا

“لیگ”، “برادران ایتالیا”، “نیروی ایتالیا” و “جنبش پنج ستاره”، احزاب سیاسی پوپولیست و راست افراطی در ایتالیا هستند که شاید شما کمتر با آنها آشنایی داشته باشید. با این حال، همین احزاب بودند که در انتخابات پارلمانی روز ۵ مارچ  پیروز شدند. اگرچه این احزاب نتوانسته‌اند برای تشکیل یک ائتلاف سیاسی برای رهبری حکومت به توافق برسند اما همگی خواهان سختگیری در سیاست پناهجوپذیری در خاک ایتالیا هستند.

ورود مهاجران به ایتالیا

ماتئو سالوینی، رهبر “لیگ” از جمله رهبرانی بود که در جریان کارزارهای انتخاباتی با شعارهای « نخست ایتالیایی‌ها» و «اشغال متوقف گردد» صریح‌ترین موضع ضد مهاجرت را اختیار کرده بود. او در مقاله ای در روزنامه “رپوبلیکا” تعهد کرده بود که در صورت به قدرت رسیدنش حزبش، طی پنج سال حکومتداری، سالانه ١٠٠ هزار مهاجر را از ایتالیا اخراج خواهد کرد.

بر اساس آمار سازمان بین المللی مهاجرت، در سال ٢٠١٧، ایتالیا بیش از ١١۵ هزار مهاجر را در خاک خود پذیرفته است، در حالی که این رقم در سال قبلی به ١٨٠ هزار نفر می‌رسید

در هفته‌های اخیر، ماتئو سالوینی، اظهارات شوک‌آور درباره مهاجرین را افزایش داده است. او طی یکی از این اظهارات گفت: «من یک کشور متمدن می‌خواهم… من خواهان ایتالیایی هستم که بتوان در آن در آرامش کار و زندگی کرد…. من وظیفه خود می‌دانم که به ایتالیایی‌ها بگویم برای جلوگیری از وقوع دوباره حوادثی که در “ماسراتا” اتفاق افتاد (در این شهر یک تن از هواداران راست افراطی به سوی افراد افریقایی تبار تیراندازی کرد) اخراج‌ها را افزایش خواهم داد و از پلیس حمایت خواهم کرد.» او در یکی از اظهارات دیگر خود گفت: «مشکل اصلی، مهاجرت نیست بلکه مهاجرت غیرقانونی یا ٨٠٠ هزار مهاجری است که دولت به آنها اجازه ورود به کشور را داده است.»

باید گفت که بر اساس آمار سازمان بین المللی مهاجرت، در سال ٢٠١٧، ایتالیا بیش از ١١۵ هزار مهاجر را در خاک خود پذیرفته است، در حالی که این رقم در سال قبلی به ١٨٠ هزار نفر می‌رسید. 

سیلویو برلوسکونی، رهبر حزب دست راستی "نیروی ایتالیا"

سیلویو برلوسکونی، رهبر حزب دست راستی “نیروی ایتالیا” نیز از جمله سیاستمدارانی است که به اظهارات جنجالی شهرت دارد. او می‌گوید: «مهاجرت امروز یک مساله فوری است. در ایتالیا ۶٣٠ هزار مهاجر وجود دارد که تنها ۵٪ آنان پناهجویان هستند و از جنگ و مرگ فرار کرده‌اند. ۶٠٠ هزار مهاجر باقی‌مانده یک بمب اجتماعی آماده انفجار هستند که از منابع غیرقانونی و جنایت زندگی می‌کنند.»

بپه گریلو رهبر جنبش راست افراطی و پوپولیستی پنج ستاره ایتالیا

در این میان برنامه حزب “جنبش پنج ستاره” برای مهاجرین به درستی روشن نیست. باید گفت این حزب که ادعای ضد سیستم بودن را دارد و طیفی از سیاستمداران از چپ افراطی تا راست افراطی را در بر می‌گیرد. لوئیجی دی مایو، یک تن از رهبران این حزب که بیشتر متمایل به راست است شعار « مهاجرت صفر» را مطرح کرده است با این توضیحات که «ایتالیا کمپ پناهجویی اتحادیه اروپا نیست.»

 لوئیجی دی مایو

او در پاسخ به پرسشی درباره انجمن‌های غیردولتی که در دریا به کمک مهاجران می‌شتابند نسبت به نیات و اهداف آنان اظهار شک و تردید کرده بود. این رهبر راست‌گرا اگرچه به کار بردن اصطلاح «تکسی مدیترانه» درباره این انجمن‌ها را که موجب انتقادهای بسیاری شد رد می‌کند اما در عین حال می‌گوید: «من گفته‌ام که بر اساس دلایل و تحقیقات، فعالیت برخی از انجمن‌ها شفاف نیست. ما باید بررسی کنیم که آیا این انجمن‌ها به مهاجران کمک می‌کنند یا این که آن‌ها را (به گونه غیرقانونی) انتقال می‌دهند. این دو اقدام از هم فرق می‌کند.»

ویرجینیا راجی اولین شهردار رم

در پلاتفرم روسو که فعالان و نمایندگان مربوط به جنبش پنج ستاره گرد هم می‌آیند موضع‌گیری این حزب نسبت به لوئیجی دی مایو انعطاف‌پذیر‌تر است. در برنامه این حزب، فعالان سیاسی از نقش بشردوستانه ایتالیا در دریای مدیترانه دفاع می‌کنند. آن‌ها، روی کاغذ، راه‌های مهاجرت قانونی به ایتالیا را پیشنهاد می‌کنند و خواهان جابه‌جاکردن بهتر پناهجویان در کشورهای دیگر اتحادیه اروپا هستند. این فعالان همچنین خواهان محدود کردن دوره بررسی درخواست پناهندگی و همکاری‌های بهتر بین‌المللی برای کمک به کشورهای اصلی مهاجران هستند. 

لینک های مرتبط :

زلزله سیاسی در بریتانیا … رای‌دهندگان بریتانیایی با اکثریت آرا به نفع خروج این کشور از اتحادیه اروپا رای دادند … نخست وزیر استعفا می‌دهد

انتخابات فرانسه جدال بر سر عقلانیت و پوپولیسم

هزینه‌های ترامپ روی دست محافظه‌کاران امریکایی

 

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=32889

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

دیلی اکسپرس: جمال خاشقچی در صدد افشای جزئیات استفاده عربستان سعودی از جنگ افزارهای شیمیایی در جنگ یمن بود

دیلی اکسپرس: جمال خاشقچی در صدد افشای جزئیات استفاده عربستان سعودی از جنگ افزارهای شیمیایی در جنگ یمن بود

دیلی اکسپرس: جمال خاشقچی در صدد افشای جزئیات استفاده عربستان سعودی از جنگ افزارهای شیمیایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *