262 بازدید
دونالد ترامپ و کيم جونگ اون دور يك ميز ... بازی یا واقعیت؟

دونالد ترامپ و کیم جونگ اون دور یک میز … بازی یا واقعیت؟

Saturday, March 10, 2018

شاید تا همین هفته گذشته نیز به ذهن کسی خطور نمی‌کرد که دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، رهبران دو کشور ایالات متحده و کره‌شمالی، پای میز مذاکره بنشینند؛ اما به نظر این مسئله از هر زمانی به واقعیت نزدیک‌تر شده است. این مسئله تا حدی تعجب‌برانگیز است که مون جائه این، رئیس‌جمهور کره‌جنوبی، نیز آن را شبیه یک معجزه دانسته است. تا‌کنون هیچ‌یک از رؤسای‌ جمهور آمریکا در دوران ریاست‌جمهوری‌شان با رهبر کره‌شمالی دیدار نکرده‌اند؛ بنابراین این مسئله را باید فصلی نو در روابط واشنگتن و پیونگ‌یانگ دانست. اولین بار این مقامات کره‌جنوبی بودند که بعد از دیدار با ترامپ در کاخ سفید این موضوع را خبر دادند. توییت روز گذشته ترامپ نیز بر این مسئله مهر تأیید زد. طبق اعلام چانگ ایویانگ، رئیس اداره امنیت ملی کره‌جنوبی، ترامپ دعوت کیم برای دیدار در ماه می‌ را پذیرفته است. نکته جالب این است که ترامپ برای دیدار با کیم هیچ پیش‌شرطی نگذاشته است. البته نشانه‌های نرمش دو طرف از مدتی پیش آشکار شده بود. ابتدا در سخنان رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا که از آمادگی کشورش برای گفت‌وگو با کره‌شمالی خبر داده بود و در ادامه نیز با دست‌کشیدن پیونگ‌یانگ از آزمایش‌های موشکی و همچنین ارسال یک هیئت بلندپایه به کره‌جنوبی به بهانه المپیک زمستانی. نماینده کره‌شمالی در سازمان ملل نیز با انتشار بیانیه‌ای، تصمیم شجاعانه آقای کیم را ضامن حفظ صلح و ثبات در شبه‌جزیره کره و منطقه شرق آسیا توصیف کرده است. هرچند هنوز مکان دیدار ترامپ و کیم تعیین نشده؛ اما از منطقه غیرنظامی در مرز دو کره و پکن به‌عنوان گزینه‌های احتمالی یاد می‌شود.

Donald Trump to meet Kim Jong-un

تأثیر تحریم‌ها

البته طبق اعلام کره‌جنوبی، رهبر کره‌شمالی در دیدار با مقامات این کشور، نسبت به غیراتمی‌شدن کشورش متعهد شده است. چین نیز ضمن استقبال از این اقدام، از قرار‌گرفتن مسئله شبه‌جزیره کره در مسیر درست ابراز خرسندی کرده‌اند. با‌این‌حال برخی بر این باورند که در صورت محقق‌نشدن خواسته‌های کره‌شمالی، پیونگ‌یانگ آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای خود را از سر خواهد گرفت. خود ترامپ نیز ضمن ستایش از این پیشرفت چشمگیر، اعلام کرده که تا اطلاع ثانوی به قوت خود پابرجا می‌مانند. نباید فراموش کرد که کره‌شمالی اکنون از موشک‌های بالستیکی برخوردار است که قابلیت هدف‌قراردادن خاک آمریکا را دارند. از دیگر سو، شش آزمایش موشکی پیونگ‌یانگ در ماه‌های اخیر باعث شده بود تا شورای امنیت سازمان ملل تحریم‌های سنگینی را علیه این کشور وضع کند؛ تحریم‌هایی که با کاهش صادرات سوخت به این کشور و همچنین واردات زغال‌سنگ از پیونگ‌یانگ، در عمل می‌تواند کمر اقتصاد این کشور بحران‌زده و منزوی را بشکند. از دیگر سو، ایالات متحده مدتی پیش حدود ۵٠ کشتی و شرکت کشتی‌رانی را به علت دورزدن تحریم‌های کره‌شمالی تحریم کرد؛ امری که بیش‌از‌پیش عرصه را بر پیونگ‌یانگ تنگ می‌کند. جالب این است که این تحریم‌ها حتی چین را نیز به‌عنوان حامی اصلی اقتصادی پیونگ‌یانگ مجاب کرد تا روابط خود با این کشور را کاهش دهند. به نظر همین تحریم‌ها باعث شد تا گفت‌وگو میان دو کره در جریان المپیک زمستانی، پنجره‌ای را برای دیپلماسی باز کند. در ادامه نیز مقامات کره‌جنوبی گفت‌وگوهایی مهم را با کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی در پیونگ‌یانگ برگزار کردند که در آن کره‌شمالی حاضر است از برنامه هسته‌ای خود دست بکشد، اگر احساس کند که دلیلی برای ادامه آن وجود ندارد.

کیم جونگ اون رهبر کره شمالی

بازی یا واقعیت؟

جالب این است که در جریان جدال‌های لفظی سال گذشته ترامپ و کیم، رئیس‌جمهور آمریکا از وزیر امور خارجه خود برای تلاش برای گفت‌وگو با پیونگ‌یانگ انتقاد کرده بود و از او خواسته بود که خود را خسته نکند. با‌این‌حال به نظر می‌رسد که سیاست فشار ترامپ در نهایت پیونگ‌یانگ را پای میز مذاکره کشانده است. با‌این‌حال جان اورارد، سفیر سابق بریتانیا در کره‌شمالی، به «بی‌بی‌سی» گفته که کیم در حال بازی‌دادن ترامپ است و با این کار می‌خواهد برای خود زمان بخرد. در مقابل، برخی تحلیلگران بر این باورند که این مسئله می‌تواند سرانجام به تنش در شبه‌جزیره کره پایان دهد؛ زیرا در‌صورتی‌که پیونگ‌یانگ از برنامه هسته‌ای خود دست بکشد، آمریکا نیز نظامیان خود را از کره‌جنوبی خارج خواهد کرد. رزمایش‌های مشترک آمریکا و کره‌شمالی از‌جمله مواردی بوده که کره‌شمالی همواره نسبت به آنها معترض بوده؛ زیرا آنها را نشانه آماده‌سازی برای حمله به خود می‌دانسته است. در‌این‌میان شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، موضع محتاط‌تری اتخاذ کرده و خواهان آن شده که فشارها به کره‌شمالی همچنان به قوت خود باقی بماند تا زمانی که این کشور گام‌های مشخصی در راستای توقف برنامه هسته‌ای‌اش بردارد. آخرین اقدام مهم از سوی آمریکا برای حل بحران هسته‌ای کره‌شمالی در سال ٢٠٠٨ به شکست انجامید؛ به‌این‌دلیل که پیونگ‌یانگ به بازرسان سازمان ملل اجازه نداد تا توقف برنامه این کشور را تأیید کنند.

کره‌شمالی اکنون از موشک‌های بالستیکی برخوردار است که قابلیت هدف‌قراردادن خاک آمریکا را دارند

قمار ترامپ بر سر پیونگ‌یانگ

نیکلاس کریستوف:

پذیرفتن دعوت کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی از سوی دونالد ترامپ ایده‌ای بد و قماری خطرناک است؛ هرچند همواره از ایده گفت‌وگوی مستقیم میان واشنگتن و کره‌شمالی دفاع کرده‌ام و این را گزینه‌ای به‌مراتب بهتر و سازنده‌تری از بمباران این کشور دانسته‌ام؛ بنابراین همچنان نیز میان مذاکره و بمب، اولی را انتخاب می‌کنم؛ ولی راه درست برای مذاکره کسب آمادگی لازم است تا بتواند به صلح بینجامد؛ نه اینکه فقط به رژیم کیم مشروعیت ببخشد. در واقع از‌آنجا‌که کیم و ترامپ هر دو دمدمی‌مزاج و پیش‌بینی‌ناپذیرند، هر لحظه امکان دارد که مذاکرات صلح نتیجه معکوس دهد. نباید فراموش کرد که شکست‌خوردن این مذاکرات می‌تواند به وخیم‌ترشدن اوضاع در شبه‌جزیره کره بینجامد و اوضاع را از آنچه هست، بدتر کند. زیرا چندان دور از انتظار نیست که کره‌شمالی بار دیگر آزمایش‌های موشکی را در دستور کار قرار دهد.از دیگر سو، نباید از نظر دور داشت که آنچه رهبران کره‌شمالی سال‌ها دنبال آن بوده‌اند، احترام و اعتبار است؛ آنها می‌خواهند که با آمریکایی‌ها برابر باشند و دیدن ترامپ و کیم کنار هم، حکم یک پیروزی بزرگ برای پیونگ‌یانگ را دارد. البته اینکه ترامپ از تهدید به نابودی کامل کره‌شمالی به نشستی صمیمانه رسیده است نیز بسیار جای تعجب دارد. به نظر در چنین شرایطی، روال درست این است که مقامات آمریکایی پیش از برگزاری این نشست، مذاکراتی را برای تضمین نتایج آن پیش برده و مطمئن شوند که حضور در این نشست به تحقق هدف حل بحران هسته‌ای کمک می‌کند. به نظر مذاکره بر سر آزادی سه آمریکایی که در این کشور در بازداشت به سر می‌برند، می‌تواند نقطه شروع خوبی باشد. یک دغدغه و نگرانی دیگر درباره دیدار ترامپ و کیم این است که ترامپ به طرحی غیرعاقلانه برای توافق رضایت دهد. برای مثال، خارج‌کردن نیروهای آمریکایی از کره‌جنوبی یا اوکیناوا. همچنین ترامپ باید به متحدان آسیایی آمریکا، یعنی کره‌جنوبی و ژاپن، اطمینان‌خاطر بدهد که در صورت توافق احتمالی با کره‌شمالی، این کشورها را به امان خدا رها نمی‌کند. این کشورها باید در روند مباحثات و تصمیم‌گیری‌ها حضور داشته باشند.در چنین شرایطی و در‌حالی‌که به نظر، دولت ترامپ فاقد آمادگی کافی و ابتکار عمل لازم برای مذاکره با پیونگ‌یانگ است، فقط یک دلیل می‌تواند ترامپ را به پذیرش دعوت کیم مجاب کند. به‌نظر می‌رسد کاخ سفید می‌تواند از موضوع مذاکره مستقیم به خوبی بهره‌برداری کند. در واقع بحث دیدار با کیم، می‌تواند نگاه‌ها را از بحث مداخله روس‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری به نفع ستاد ترامپ منحرف کند.

لینک مرتبط :

‘تناقض’ و سر در گمی در کاخ‌سفید بر سر دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون

 

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=32963

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

دیلی اکسپرس: جمال خاشقچی در صدد افشای جزئیات استفاده عربستان سعودی از جنگ افزارهای شیمیایی در جنگ یمن بود

دیلی اکسپرس: جمال خاشقچی در صدد افشای جزئیات استفاده عربستان سعودی از جنگ افزارهای شیمیایی در جنگ یمن بود

دیلی اکسپرس: جمال خاشقچی در صدد افشای جزئیات استفاده عربستان سعودی از جنگ افزارهای شیمیایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *