هنر و سینما
447 بازدید
خاطرات ناصر شیردم (عضو سابق فرقه مجاهدین) ـ نشست عملیات جاری ـ قسمت سیزدهم

خاطرات ناصر شیردم (عضو سابق فرقه مجاهدین) ـ نشست عملیات جاری ـ قسمت سیزدهم

خاطرات آقای ناصر شیردم ـ قسمت سیزدهم

آذربایجانغربی ـ شاهین دژ

ارسال به سایت نیم نگاه

من مدت ۵ سال در داخل مناسبات مجاهدین بودم و از نحوه برگزاری نشست های “عملیات جاری” و “غسل هفتگی” اطلاع کامل دارم. درباره این دو پدیده یا این دو مکانیزم که رجوی از آنها برای سرسپردگی و مطیع کردن افراد به تشکیلات استفاده فراوان می کرده و می کند فاکت های عینی خواهم آورد و مسائلی را مطرح خواهم کرد.

به نظر من رجوی از این دو ابزار به عنوان سلاح در مقابل دشمنان داخلی و بیرونی استفاده خیلی خوبی کرده و می کند. چرا این طور نظرم را بیان می کنم به این خاطر است که من شاهد بودم که چگونه با این دو نشست، توانسته بود تا حدودی تشکیلات خودش را حفظ کند به قول مسعود رجوی عملیات جاری سلاح برتر مجاهدین و از بمب اتم هم در مقابل دشمن کارسازتر است!!

نقض حقوق بشر در تشکیلات رجوی ادامه دارد

این چند کلمه را به عنوان مقدمه عرض کردم تا شما را تا حدودی با فلسفه و اتگیزه نشست عملیات جاری آشنا کنم.

در سال ۱۳۷۷ از طرف مسعود رجوی هدیه (ای) به نفرات تشکیلات در عراق داده شد به اسم عملیات جاری! وقتی می گویم هدیه به این دلیل است که این حرف در سازمان جا افتاده بود که عملیات جاری عیدی برادر مسعود است که به ارتش داده است!!  یعنی کادرهای رده بالای سازمان آنقدر از این دو کلمه استفاده کردند که حتی کسانی که بتازگی به سازمان پیوسته بودند و به عراق منتقل شدند نیز از “عملیات جاری” استفاده می کردند وقتی از آنها می پرسیدی که عملیات جاری چیست فوراً جواب می دادند عملیات جاری عیدی (برادر مسعود) است!!

عملیات جاری چیست و چگونه برگزار می شد؟

« ضوابط عملیات جاری»

چارچوب عملیات جاری از این قرار است ، عملیات جاری از سال ۱۳۷۷ در سازمان رواج پیدا کرد و هر شب به غیر از شب های جمع برگزار می گردد. عملیات جاری لایه به لایه برگزار می شود و مسئول نشست هم فرمانده یگان یا فرمانده FG می باشد.

نحوه اجرای عملیات جاری:

در عملیات جاری هیچ کس حق جواب دادن به انتقاد سایر نفرات از او را ندارد.

در عملیات جاری هیچ کس حق ندارد به غیر از انتقاد از خود حرف دیگری بزند.

همه افراد باید سر زمانبندی ابلاغ شده در نشست عملیات جاری حاضر شوند.

همه افراد باید بدون هیچ گونه بهانه در عملیات جاری شرکت کنند.

در عملیات جاری هیچ کس حق ندارد بدون اجازه مسئول نشست حرفی بزند.

در عملیات جاری همه افراد باید انتقاد به دیگران را مکتوب کرده و بعد بخوانند.

در عملیات جاری همه افراد باید با دفتر در نشست حاضر شوند.

این ها مواردی بودند که در عملیات جاری باید رعایت می شدند و هیچ کس حق نداشت آنها را زیر پا بگذارد.

نشست عملیات جاری در تشکیلات رجوی به منظور شستشوی مغزی افراد

کارکرد عملیات جاری در تشکیلات مجاهدین خلق:

عملیات جاری افراد تشکیلاتی را تبدیل به آدم آهنین می کرد من از کسانی بودم که بعضی وقت ها تحت تاثیر قرار این نشست می گرفتم اگر بخواهم دروغ حرف نزنم باید بگویم من گاهی وقت ها از مدافعین سر سخت نشست عملیات جاری بودم واقعاً نمی دانستم چگونه مثل برخی از چاپلوسان رجوی می شدم که باید از عملیات جاری حمایت می کردم. یادم میآید وقتی که برای اولین بار در نشست عملیات جاری شرکت کردم بعد از نشست درگیری بین نفرات افتاد این درگیری از آنجا شروع شد که چرا ما کارهایی که خودمان انجام می دهیم یا با کسی شوخی می کنیم و یا حرفی بین ما رد و بدل می شود را باید در عملیات جاری مطرح کنیم؟ اما چگونه این اتفاق می افتاد. مثال من از آقای x انتقاد می کنم که چرا با فلان آقا دو تایی با هم حرف می زدید. این انتقاد من نفر  x  را دلخور می کرد و او این انتقاد مرا نوعی آدم فروشی تلقی می کرد. واقعیت این بود که چون ما از کم و کیف و مکانیزم شستشوی مغزی نشست عملیات جاری در تشکیلات مجاهدین آگاهی و اطلاع نداشتیم این ذهنیت در ما بوجود میآمد که اگر در عملیات جاری از کسی انتقاد بکنیم آدم فروشی کردیم. در قرارگاه اشرف همیشه مسئولین مجاهدین به ما می گفتند عملیات جاری ما را از ضد ارزشها دور و به ارزشهای انسانی نزدیک می کند!! حتی کادرهای قدیمی مجاهدین، عملیات جاری در صحنه را انجام می دادند من نمی دانم آنها از عملیات جاری چه چیزی دیده بودند که آن طور به آن چسبیدند ولی وقتی کمی در باره کارکرد عملیات جاری و پیچیدگی شستشوی مغزی نفرات در سازمان مجاهدین فکر کردم متوجه شدم که سران مجاهدین واقعاً برای جلوگیری از فروپاشی تشکیلات شان حق دارند که از تنها سلاحی که دارند به خوبی استفاده کنند چرا؟ چون به قول مسعود رجوی این عملیات جاری است که تشکیلات و سازمان را حفظ کرده و خواهد کرد.

من بارها در نشست های عملیات جاری شاهد بودم که چگونه افراد یا فرد به گریه افتاده و حتی التماس می کردند مسئولین سازمان او را ببخشند!! واقعاً گاهی وقتها از خودم می پرسم این چه شگرد و ترفند غیر اخلاقی بود که مسعود رجوی آن را ابداع کرد؟!

ادامه دارد …

لینک های مرتبط :

خاطرات ناصر شیردم (عضو سابق فرقه مجاهدین) ـ نشست غسل هفتگی ـ قسمت دوازدهم

عملیات جاری، کشنده عزت نفس

بررسی چگونگی به اسارت گرفتن اعضاء در مناسبات درون تشکیلاتی فرقه مجاهدین ـ نشست غسل هفتگی ـ قسمت پنجم

نقطه نظرات انتقادی جداشدگان در رابطه با ماهیت فاشیستی و خط مشی تروریستی فرقه ستیزه جوی مجاهدین ـ قسمت هفدهم

 

 

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=32464

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

عمر بر باد رفته در اردوگاههای مجاهدین خلق ... قسمت اول

عمر بر باد رفته در اردوگاههای مجاهدین خلق … قسمت اول

عمر بر باد رفته در اردوگاههای مجاهدین خلق … قسمت اول خاطرات علی امانی (عضو …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *