245 بازدید
'تناقض' و سر در گمی در کاخ‌سفید بر سر دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون

‘تناقض’ و سر در گمی در کاخ‌سفید بر سر دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون

Saturday, March 10, 2018

کاخ سفید اعلام کرد که «در اولین فرصت» دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کرۀ شمالی با یکدیگر دیدار خواهند کرد.

این خبر پس از دیدار چونگ ایویی یونگ، رئیس دفتر امنیت ملی کرۀ جنوبی با ترامپ در روز پنج شنبه ۸ مارس اعلام شد.

به گفتۀ مقامات کرۀ جنوبی، رهبر کرۀ شمالی موافقت کرده است که آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی را متوقف و خود را به «ضد هسته‌ای شدن» متعهد کند.

انتشار این خبر و دعوت کیم جونگ اون از رئیس جمهوری آمریکا پس از چند ماه تنش و رد و بد شدن اظهارات تهدید آمیز میان رهبران دو کشور انجام می‌شود.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که دونالد ترامپ دعوت رهبر کرۀ شمالی را پذیرفته و آماده است تا ماه مه با آقای کیم ملاقات کند. قرار است در این دیدار بی‌سابقه، دربارۀ آینده برنامۀ هسته‌ای و موشکی کرۀ شمالی گفتگو شود.

دونالد ترامپ هم روز جمعه در توییتر نوشت از نظر او "توافق با کره در حال شکل گرفتن است و روی خواهد داد و اگر چنین شود جهان از آن سود خواهد برد."

در حالی که خبر دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون در صدر اخبار جهان قرار گرفته کاخ‌سفید اکنون می‌گوید “دیداری شکل نخواهد گرفت مگر پیونگ‌یانگ ابتدا گامی جدی در جهت غیراتمی شدن بردارد”.

همزمان، مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری هم تاکید کرده با وجود قبول دیدار میان روسای جمهوری آمریکا و کره‌شمالی، “تمامی گزینه‌ها علیه پیونگ‌یانگ همچنان روی میز خواهد ماند.”

پنس همچنین تاکید کرده که واشنگتن هیچ وعده و تضمینی به کره‌شمالی نداده است.

روز جمعه (نهم مارس – ۱۸اسفند) همچنین سارا هوکابی سندرز، سخنگوی کاخ‌سفید به خبرنگاران گفت که هنوز درباره زمان و مکان این دیدار توافقی صورت نگرفته است.

این در حالی است که روز گذشته (پنجشنبه) همزمان با اعلام رسمی پذیرش دعوت کیم جونگ اون از سوی دونالد ترامپ، زمان این دیدار ماه مه امسال (دو ماه دیگر) عنوان شده بود و از پیش شرطی خاصی برای برگزاری این دیدار هم سخنی به میان نیامده بود.

دونالد ترامپ هم روز جمعه در توییتر نوشت از نظر او “توافق با کره در حال شکل گرفتن است و روی خواهد داد و اگر چنین شود جهان از آن سود خواهد برد.”

بر همین اساس، ناظران مسایل آمریکا، روز جمعه به رسانه‌های این کشور گفتند که به نظر می‌رسد تنها یک روز پس از اعلام این توافق، کاخ‌سفید دچار “سردرگمی” شده و اکنون “مواضع متناقضی” اتخاذ می‌کند که می‌تواند ناشی “شتاب‌زدگی” دولت آمریکا در پذیرش دعوت رهبر کره‌شمالی باشد.

رکس تیلرسون، وزیرخارجه ایالات متحده هم که هم اکنون در آفریقا بسر می‌برد ضمن استقبال از این توافق گفته فرآیند غیراتمی شدن کره‌شمالی بسیار طولانی و پیچیده خواهد بود و آمریکا به هیچ چیز کمتر از توقف، عقب‌گرد و برچیده شدن برنامه هسته‌ای پیونگ یانگ رضایت نخواهد داد.

روز گذشته، اعلام پذیرش این دعوت از سوی آقای ترامپ ناظران را شگفت‌زده کرد به ویژه که در چند ماه گذشته، بالاگرفتن تنش‌های کلامی میان آقای ترامپ و کیم جونگ اون بارها هراس از شکل‌گیری یک درگیری نظامی در شبه جزیره کره را بالا برده بود.

دیروز ترامپ ضمن استقبال از دعوت کیم جونگ اون این دیدار را “یک گام بزرگ” در حل بحران در شبه‌جزیره کره خواند اما تاکید کرد که تحریم های ایالات متحده تا زمان رسیدن به توافق غیراتمی شدن پیونگ یانگ پابرجا خواهد ماند.

سفیر کرۀ شمالی در سازمان ملل متحد نیز با انتشار بیانیه‌ای «تصمیم شجاعانه» آقای کیم را کمکی به تضمین «صلح و ثبات در شبه جزیرۀ کره و شرق آسیا» توصیف کرد

با وجود این تحلیل‌گران می‌گویند پیونگ‌یانگ برنامه هسته‌ای و موشکی خود را فعلا متوقف کرده و تا زمان برگزاری این دیدار به احتمال بسیار زیاد سراغ آن نخواهد رفت اما اگر کیم جونگ اون، رهبر جوان این کشور به اهداف مورد نظرش نرسد، احتمال آن که نظیر گذشته، دوباره چنین آزمایش‌هایی را از سر بگیرد بسیار زیاد است.

برخی از منتقدان هم ابراز نگرانی کرده‌اند که ممکن است دولت آمریکا “در دام کره شمالی افتاده و بدون این که پیشرفت جدی ازاین مذاکرات عایدش شود به پیونگ‌یانگ امتیازاتی دهد”.

همزمان گمانه زنی های بسیاری درباره مکان برگزاری این دیدار شکل گرفته است.

در حالی که چین و منطقه عاری از سلاح میان دو کره، اماکنی بوده اند که طی ۲۴ ساعت گذشته از آنها به عنوان مکان های احتمالی این دیدار سخن به میان آمده، از سوئد گزارش شده که وزیر خارجه کره شمالی به زودی برای دیدار با همتای سوئدی خود به اروپا سفر خواهد کرد.

آمریکا روابط دیپلماتیک با کره شمالی ندارد و سفارت سوئد در پیونگ یانگ حافظ منافع ایالات متحده در این کشور است.

در همین حال، لورا بیکر، گزارشگر بی‌بی‌سی در سئول می‌گوید روند پرشتاب از سرگیری روابط میان دو کره و تمایل کیم جونگ اون به مذاکره با آمریکا این نگرانی را به وجود آورده که مون جائه-این رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی سقف انتظارات را به حدی بالا برده که شاید در نهایت منجر به شکست شود.

رئیس‌جمهور کره‌جنوبی با استقبال از حضور کره‌شمالی در المپیک زمستانی این کشور که ماه گذشته برگزار شد نخستین روزنه برای بازگشت پیونگ یانگ به مذاکرات را گشود.

با این حال، بخشی از تحلیل‌گران هم می‌گویند رفتار ترامپ که شامل حملات کلامی علیه کیم جونگ اون در توییتر، فشار بر چین برای اقدام شدیدتر علیه پیونگ یانگ و تشدید تحریم های کره شمالی در شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده، در نرمش این کشور موثر بوده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۷ در واکنش به آزمایش‌های موشکی کره‌شمالی تحریم‌های تازه‌ای علیه این کشور تصویب کرد.

این قطعنامه واردات نفت خام به وسیله کره‌شمالی را به شدت کاهش داد و درآمد این کشور از محل صادرات نیروی کار را هدف گرفت.

پیش از هم در یک رشته جنگ کلامی، آقای ترامپ در توییتر کیم جونگ اون را مرد موشکی کوچک نامید و “دکمه هسته‌ای خود را بزرگ‌تر از دکمه هسته‌ای رهبر کره‌شمالی” خوانده بود.

او حتی در پاسخ به تهدید موشکی کره شمالی علیه گوام، کره‌شمالی را به واکنشی آتشین تهدید کرده بود.

میزبانی بازیهای المپیک زمستانی سال ۲۰۱۸ میلادی توسط کرۀ جنوبی، فرصت دیپلماتیک استثنائی را در اختیار پیونگ یانگ قرار داد

واکنش‌ها به نامۀ کیم جونگ اون و دعوت او از دونالد ترامپ

  • رکس تیلرسون، وزیر خارجۀ آمریکا روز جمعه در جریان سفر به آفریقا و نشست خبری در آدیس آبابا، اعلام کرد که «راه طولانی» برای آغاز گفتگوهای مستقیم میان کرۀ شمالی و کشورش وجود دارد و باید انتظارات دربارۀ روابط دیپلماتیک میان دو کشور «واقع‌بینانه» باشد. او افزود که در این زمینه باید با چشم باز عمل کرد و واقع‌بین بود. با این وجود تاکید کرد که اولین قدم در این راه، گفتگو است.

  • سرگئی لاوروف، وزیر خارجۀ روسیه نیز که در آدیس آبابا به سر می‌برد، دیدار احتمالی دونالد ترامپ و کیم جونگ اون را «گامی در مسیر درست» توصیف و ابراز امیدواری کرد که این دیدار عملی شود.

  • مون جائه این، رئیس جمهوری کرۀ جنوبی این خبر را چیزی مانند یک معجزه دانست.

  • سفیر کرۀ شمالی در سازمان ملل متحد نیز با انتشار بیانیه‌ای «تصمیم شجاعانه» آقای کیم را کمکی به تضمین «صلح و ثبات در شبه جزیرۀ کره و شرق آسیا» توصیف کرد.
    در این بیانیه آمده است: «آمریکا باید موضع ما را درک کند و صادقانه و با یک نگرش جدی به برقراری صلح و امنیت در شبه جزیرۀ کره کمک کند.»

  • دولت چین نیز روز جمعه از نشانه‌های مثبت در روابط ایالات متحده آمریکا و کرۀ شمالی و دیدار قریب الوقوع رهبران دو کشور استقبال کرد.

کرۀ شمالی با آزمایش‌های هسته‌ای و آزمایش موشکهایی که می‌توانستند آمریکا را هدف قرار دهند و به نام دفاع از کشور توجیه می‌شدند، همچنین به دلیل نقض گستردۀ حقوق بشر، برای دهه‌ها در انزوای بین‌المللی بود.

میزبانی بازیهای المپیک زمستانی سال ۲۰۱۸ میلادی توسط کرۀ جنوبی، فرصت دیپلماتیک استثنائی را در اختیار پیونگ یانگ قرار داد تا علاوه بر امکان‌پذیر شدن گفتگو میان نمایندگان دو کره و اعزام هیاتی بلندپایه از هر کشور به کشور دیگر، درنهایت با میانجیگری سئول، فرصت گفتگو میان رهبر کرۀ شمالی با دونالد ترامپ نیز فراهم آید.

لینک های مرتبط :

دوران دونالد ترامپ

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=32921

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

استعفا در کاخ سفید

استعفای مقام ارشد کاخ سفید، در جریان تحریم ها علیه عربستان

یک مقام ارشد کاخ سفید مسئول تنظیم سیاست های امریکا در قبال عربستان سعودی عصر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *