280 بازدید
در آغوش امپریالیسم؛ به بهانه دیدار مریم رجوی با نمایندگان کنگره آمریکا

در آغوش امپریالیسم؛ به بهانه دیدار مریم رجوی با نمایندگان کنگره آمریکا

دکتر موسوی زاده، ششم مارس ۲۰۱۸

مریم رجوی، رئیس جمهور خودخوانده گروهک تروریستی مجاهدین خلق (منافقین) در روزهای گذشته در پاریس با «دینا رورا باکر» رئیس کمیته فرعی اروپا، اوراسیا و تهدیدات نوظهور و «تدپو» رئیس کمیته فرعی تروریسم، عدم اشاعه و تجارت مجلس نمایندگان آمریکا مذاکراتی داشته و گفته موضوع این دیدارها تغییر حکومت ایران بوده است. هرچند مریم رجوی خواسته نقش گروهک منافقین را در تعیین آینده ایران پرنگ جلوه و نشان دهد مسئولان سایر کشورها درباره آینده ایران با آن‌ها گفت‌وگو و رایزنی می‌کنند، اما واقعا کشورهایی مانند آمریکا چنین هدفی دارند؟ همچنین این موضعگیری‌ها و ملاقات‌ها چه نسبتی با دیدگاه‌های این سازمان دارد.

درباره نگاه آمریکا به سازمان منافقین و اینکه چه جایگاهی برای این سازمان قائل است، مروری بر رویکرد آمریکایی‌ها به این سازمان نشان می‌دهد این کشور بیش از اینکه نقشی برای این سازمان در آینده ایران قایل شود، بیشتر به دید ابزاری به این سازمان نگریسته است. براین اساس در طول سه دهه گذشته آمریکا از سازمان منافقین به عنوان ابزار جاسوسی در ایران استفاده می‌کرده است.

بعد از اشغال عراق هر چند رهبران گروهگ تروریستی منافقین سعی می‌کردند، وزن خودشان را در مذاکره با آمریکایی‌ها سنگین جلوه دهند، اما آمریکایی‌ها با علم به نداشتن جایگاهی در بین مردم توسط آن‌ها این ادعاها را هیچگاه جدی نمی گرفتند.

جاسوسی و مزدوری مجاهدین خلق

به عنوان مثال بعد از اشغال عراق، آمریکایی‌ها مصاحبه هایی با اعضای سازمان انجام داده و وضعیت آن‌ها را برای نگهداری در عراق مورد بررسی قرار می‌دهند. در همین زمان کنسول آمریکا در تبریز در زمان شاه سراکیپ نیروهای‌ وزارت‌ خارجه آمریکا در مصاحبه‌ها بود و حتی گزارش‌ شده که وی پرونده برخی از مجاهدین را در زمان شاه را در همان زمان خوانده بوده است. (۱) همین مسئله سبب شده تا آمریکایی‌ها وزن آن‌ها را در معادلات سیاسی ایران دانسته و به آن‌ها نه به عنوان بازیگری جدی بلکه به عنوان ابزار نگاه کنند.

براین اساس سازمان CIA، از عوامل سازمان مجاهدین خلق می‌خواهد تا به عنوان بازوی جاسوسی آن‌ها در ایران عمل کرده و اطلاعات و اخبار مورد نیاز را در اختیارشان قرار دهد.از این رو آمریکا از این سازمان برای نفوذ و خرابکاری در برنامه هسته‌ای ایران استفاده بسیاری می‌کند. این افراد از طریق «موساد» استخدام می‌شدند. ترور شخصیت‌های علمی‌ هسته‌ای ایران توسط همین عوامل صورت گرفت. (۲)

به شهادت رساندن دانشمندان هسته ایران از سوی فرقه تبهکار منافقین

با وجود استفاده ابزاری آمریکایی‌ها از منافقین آنجایی که منافعشان اقتضا می‌کرد، حاضر بودند تا آن‌ها را برای تامین منافع خودشان معامله کنند. درهمین رابطه جواد منصوری نخستین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفته در مذاکرات هسته‌ای آمریکایی‌ها مطرح کردند که اگر شما حزب الله لبنان را خلع سلاح کنید ما سران سازمان را به شما تحویل می‌دهیم. (۳)

ارتباط سازمان منافقین با موساد سبب وصل شدن آن‌ها به سازمان آی پک (لابی یهودی ها) در آمریکا شده است. سازمان از طریق خدمات اطلاعاتی که به لابی یهودی‌ها در امریکا می‌دهد از حمایت این نهاد برخودار بوده و از آن برای لابی گری با نمایندگان کنگره استفاده می‌کند. هر چند این روابط با اصول و موضع اولیه در حمایت از فلسطین و تاکید بر مسلمان بودن در تضاد است، اما گفتمان منافقین وقتی پای رهبری در میان باشد، با ابلیس هم می‌توان مذاکره و همکاری کرد چرا که وجود رهبری در نهایت سبب خواهد شد تا ابلیس در راستای سازمان که حق است، بکار گرفته شود. (۴)

همین استدلال سبب می‌شود تا سازمان با آمریکا و رژیم صهیونیستی همکاری کند. رژیمی که رجوی درگذشته از آن اینگونه یاد کرده بود: «در دنیا دو جناح وجود دارد دریک طرف محرومین و گرسنگان و آوارگان فلسطینی و مبارزین وجود دارند و درطرف دیگر امپریالیسم، اغنیا و صاحبان ناپاک فانتوم و ماشین های جنگی و کارخانجات عظیم. بین این‌ها هیچ رابطه و تفاهمی وجود ندارد. ما درطرف اول هستیم و به جرم خود افتخار می‌کنیم.» (۵)

مروری بر عملکرد و دیدگاه های آمریکایی نشان می‌دهد، آن‌ها سازمان منافقین را هیچگاه به عنوان بازیگری مهم در ایران تلقی نکرده و دید کاملا ابزاری به آن‌ها داشته اند. از سوی دیگر سازمان منافقین که در طول چند دهه اخیر نشان داده به هیچ چیز جز بقای خود (که آن هم منظور تداوم قدرت سران این سازمان است)، نمی اندیشد حاضر است به قیمت جاسوسی و انجام عملیات های خرابکاری در ایران با آمریکایی هایی که زمانی از آن‌ها به عنوان امپریالیسم یاد می‌کرد، همکاری کند. این مسئله نشان می‌دهد ملاقات مریم رجوی با نمایندگان کنگره چندان جدی نبوده و فقط نشان دهنده تداوم روابط خائنانه این سازمان است.

منابع:

۱- تأثیرات حمله آمریکا به عراق بر گروه رجوی، فصلنامه مطالعات تاریخی، تابستان ۱۳۸۹ – شماره ۲۹،ص ۸۲

۲- حذف نام سازمان تروریستی منافقین از فهرست سیاه آمریکا  www.mashreghnews.ir/news

۳-استفاده ابزاری امریکا از فرقه رجوی ( گفتگو با جواد منصوری) www.tasnimnews.com

۴-محسن زال،سازمان مسعود (انسان شناسی سازمان مجاهدین خلق دوره بعد از انقلاب)،تهران،انتشارات کویر،۱۳۹۶صفحه ۲۰۱

۵- مدافعات سازمان مجاهدین خلق، انتشارات سازمان دانشجویان مسلمان ایرانی،بی جا،خرداد ۱۳۵۷،صفحه ۳۴

بنیاد هابیلیان

لینک های مرتبط :

سازمان مجاهدین خلق؛ گروه انقلابی دیروز و عامل امپریالیسم امروز

دام های نخبگان و نظریه پردازان شورای روابط خارجی امریکا برای مردم ایران

ظهور مسعود رجوی و فرصت طلبی مجاهدین از مطالبات مردم

هاشمی نژاد: نامه نگاری به ترامپ شوی تبلیغاتی است … منافقین ابزاری محدود در دستان سرویسهای جاسوسی

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=32829

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

افشاگری های روزنامه نگاران غربی درباره نقض حقوق بشر در تشکیلات مجاهدین

افشاگری های روزنامه نگاران غربی درباره نقض حقوق بشر در تشکیلات مجاهدین

امروزه کافی است واژه MEK را در گوگل جستجو کنیم که به انبوهی از منابع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *