هنر و سینما
362 بازدید
پنتاگون و "احمق های مفید"ش

پنتاگون و “احمق های مفید”ش

Tuesday, February 06, 2018

دموکرات ها و جمهوری خواهان واشنگتن، دست کم در مورد مبارزه با روسیه اتفاق نظر دارند. به زعم آنها، ولادیمیر پوتین اراده ایالات متحده در دفاع از متحدان خویش را مورد شک و تردید قرار می دهد و به هر قیمتی سعی دارد مانع از سرایت موج دموکراسی طلبی و آزادی خواهی به رژیم اقتدارگر خویش گردد. لذا وی تصمیم به اعلام جنگ به غرب گرفته است . بنابراین، برای تضمین صلح و دموکراسی، ارتش آمریکا و نمایندگان مجلس مشترکا تصمیم به مقابله به مثل گرفته اند.

پوتین و مدودوف

در این میدان ارتش امریکا در صف اول قرار دارد. پنتاگون نیز در یک بررسی که به تازگی برای کاخ سفید انجام داده است توصیه می کند تا استفاده از سلاح اتمی بیشتر مورد توجه قرار گیرد. به این دلیل که چنین سلاحی بسیار مخرب است و نمی توان عملا دست یازی به آنرا متصور شد، بنابراین در واقع به عنوان یک عامل بازدارنده عملکرد ندارد. لذا می توان شکل دیگر «مینیاتوری» از آنرا تصور کرد و آنرا در برابر گستره وسیعی از تهدیدهای “غیر هسته ای” چون تخریب شبکه های ارتباطی، سلاح های شیمیایی، بیولوژیکی، حملات سایبری و غیره علم نمود.

سلاح اتمی

در سال ٢٠١۶، کاندیدای ریاست جمهوری، دونالد ترامپ که از موضوع به درستی سر در نمی آورد، از مشاورینش پرسید: «اگر هیچ وقت از آن استفاده نمی کنیم پس به چه درد می خورد؟». سند پنتاگون، در واقع پاسخی به این سوال است. «در مواجهه با “جاه طلبی های ژئوپلیتیکی روسیه (و همچنین چین) “، “تمایل مسکو به تغییر نقشه اروپا با توسل به زور” و ” زیر سوال بردن نظم جهانی مستقر پس از پایان جنگ سرد “، ایالات متحده می بایست در اسرع وقت ارتقاء نیروهای هسته ای خود را انجام دهد». هزینه هنگفت این از خود گذشتگی دموکراتیک، یعنی سه برابر شدن بودجه نظامی ایالات متحده در زمینه انرژی هسته ای، فدای سر حفظ مسند «نگهبان وفادار آزادی بودن».

جنگ اتمی

چنین جوسازی ژئوپولیتیکی که به مسابقه تسلیحاتی جدیدی منجر می شود می توانست مخالفت بیشتری را در ایالات متحده برانگیزد، اما از یکسال پیش تمام تلاش نیروهای اپوزیسیون امریکا در آنست که ترامپ را به مثابه عروسک خیمه شب بازی مسکو معرفی کنند. تا جایی که او را وادار کردند به اوکرائین اسلحه بفروشد (اوباما زیر بار این امر نرفته بود) و تحریمات علیه روسیه را جدی تر کند. جوزف بادن، معاون سابق رئیس جمهور، خشنودی خود را از این جهت گیری در مقاله ای که عنوانش با ظرافت مضمون آنرا بشارت می دهد ابراز می دارد : « دفاع از دموکراسی در برابر دشمنانش: چگونه به مقاومت در برابر کرملین بپردازیم».

تقابل امریکا و روسیه

همزمان با این تمهیدات، سناتورهای دموکرات کمیسیون امور خارجه گزارشی تحلیلی با عنوان: «تهاجم نامتقارن پوتین به دموکراسی در مسکو و اروپا» منتشر کردند. راشل مددو، روزنامه نگار شبکه ان بی سی و چهره شاخص مقاومت در مقابل ترامپ، با بر افروختگی می نویسد: «رئیس جمهور ما نه تنها کاری برای خاموش ساختن این آتش نکرد، بلکه به تماشای شعله های فروزنده آن نشست!». البته راشل مددو می تواند آسوده بخوابد، چرا که پنتاگون بیدار است و مراقب همه چیز…

دوران دونالد ترامپ

لینک های مرتبط :

شورای روابط خارجی امریکا (CFR) یا دولت در سایه

هزینه‌های ترامپ روی دست محافظه‌کاران امریکایی

تاملاتی بر انقلاب اکتبر روسیه … دیپلماسی، نگرش ایدئولوژیک یا واقع گرایی

دوران دونالد ترامپ

 

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=31898

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

چرا باید امانوئل مکرون به تهران سفر کند؟

چرا باید امانوئل مکرون به تهران سفر کند؟

Sunday, April 29, 2018 در طی سفرش به ایالات متحده، امانوئل مکرون درباره توافق بر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *