هنر و سینما
266 بازدید
هزينه‌هاي ترامپ روي دست محافظه‌کاران امریکایی

هزینه‌های ترامپ روی دست محافظه‌کاران امریکایی

Sunday, January 21, 2018

ارسک اریکسون – تحلیلگر سیاسی

وضعیت برخی از محافظه‌کاران در دولت ترامپ مانند حضرت عاموس نبی و قوم بنی‌اسرائیل است. او در دورانی که این قوم در رفاه به سر می‌برد از جانب خدا برای رساندن پیامی به سوی آنها فرستاده شد؛ اینکه اگر به فکر بیوه‌ها، فقرا، یتیمان و آوارگان نباشد، خدا آنها را نابود می‌کند. بااین‌حال مردم او را مسخره کردند. درست مانند بنی‌اسرائیل، محافظه‌کاران آمریکا نیز تنها به موفقیت‌های ترامپ در اولین سال حضورش در کاخ چشم دوخته‌‌اند و غیر از آن چیزی نمی‌بینند؛ اما آنها باید هزینه‌های طولانی‌مدت این اقدامات را نیز در نظر بگیرند. از جمله دستاوردهای خوشایند محافظه‌کاران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: برچیده‌شدن قوانین ضدرقابتی تجارت در دولت اوباما، بازگشت ده‌ها میلیارد دلار به چرخه تولید در نتیجه اصلاح قانون مالیاتی و افزایش سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های کشور. این تغییرات بدون تردید برای محافظه‌کاران خبرهای خوبی است، اما هزینه‌هایی را نیز به دنبال دارد که راست‌گراها از آن غافل‌اند. همان محافظه‌کارانی که ٢٠ سال پیش می‌خواستند بیل کلینتون را به خاطر رابطه نامشروع با یکی از کارمندان کاخ سفید به صلابه بکشند، حالا به‌راحتی بر مصادیق آشکار انجام این رفتار از سوی دونالد ترامپ چشم می‌بندند.

دونالد ترامپ

به نظر، برخی از سیاست‌مداران محافظه‌کار در ازای دستاوردهای اقتصادی دولت ترامپ تصمیم گرفته‌‌اند که این بی‌عدالتی‌ها، دروغ‌ها و رفتارهای نامتمدنانه و گستاخانه رئیس دولت را نادیده بگیرند. از دیگر سو نباید از نظر دور داشت که ترامپ و حامیانش رویه‌های غلطی را که در دولت اوباما بنا گذاشته شدند بیش از پیش تثبیت کرده‌اند. باراک اوباما درز اطلاعات به خبرنگاران را مورد تحقیق و تفحص قرار داد و حال ترامپ در فکر تعطیلی تمامی شبکه‌هایی است که از آنها نفرت دارد. جمهوری‌خواهانی که در دوران اوباما از دشمنی دموکرات‌ها با آزادی بیان می‌گفتند، حالا خودشان به اسطوره‌های سانسور مخالفان بدل شده‌اند. به نظر، بسیاری از حامیان رئیس‌جمهور به این نتیجه رسیده‌‌اند که این استدلال‌ها و مباحث دیگر خریداری ندارد، بنابراین در تلاشند تا قبل از فروپاشی این دولت، چیزی به جیب بزنند و خود را از این مخمصه نجات دهند، اما این دستاوردها کوتاه‌مدت بوده و با فرامین اجرائی رئیس‌جمهور به دست آمده‌‌اند و خیلی زود از دست نخواهند رفت.

جمهوری‌خواهانی که در دوران اوباما از دشمنی دموکرات‌ها با آزادی بیان می‌گفتند، حالا خودشان به اسطوره‌های سانسور مخالفان بدل شده‌اند.

در این میان، محافظه‌کاران باید نگران رأی افرادی باشند که بیش از پیش به‌واسطه رفتار ترامپ و توجیهات هواداران او، از جمهوری‌خواهان دل‌زده می‌شوند. در دورانی که شاهد زوال اخلاق و به‌حاشیه‌رفتن ایمان در ایالات متحده هستیم، رفتار ترامپ بیش از پیش بر ایمان مسیحی لطمه می‌زند. درواقع دفاع از خانواده و اخلاقیات به‌عنوان ارزش‌های مسیحی در شرایطی که برخی مسیحیان معتقد رفتارهای ترامپ را توجیه می‌کنند، به‌مراتب سخت‌تر شده است؛ دفاع از مردی هوسران که سه‌بار ازدواج کرده و بر این باور است که مهاجران باید بر اساس ملیت و منشأشان قضاوت شوند و نه شخصیت انسانی‌شان، بیش از پیش ارزش‌های محافظه‌کاران را زیر سؤال می‌برد. بنابراین، هرچند شاید بسیاری از محافظه‌کاران، از جمله خود من از موفقیت‌های دولت ترامپ به وجد آمده باشیم، اما نباید فراموش کرد که بسیاری از این دستاوردها قابل‌بازگشتند و در آینده، جداکردن این موفقیت‌ها از شخصیت و رفتارهای مردی که این دستاوردها را به ارمغان آورده، سخت‌تر و سخت‌تر خواهد شد. شاید برای محافظه‌کاران مهم نباشد، اما بیشتر آمریکایی‌ها همچنان به شخصیت اهمیت می‌دهند. بااین‌حساب، تاوان رفتار ترامپ را راست‌گرایان خواهند داد.

لینک های مرتبط :

«تعطیلی دولت فدرال آمریکا»؛ طرح بودجه موقت در سنا رای نیاورد

ترامپ، رسانه‌های آمریکایی را ‘دشمن مردم’ خواند … آیا روزنامه‌نگاران باعث سقوط ترامپ می‌شوند؟

دوران دونالد ترامپ

شورای روابط خارجی امریکا (CFR) یا دولت در سایه

 

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=31482

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

تحقق پیش بینی مارکس، واقعيت يکي از اساسي ترين تناقضات سرمايه داري و همچنين يکي از موتور هاي آن، « روند نزولي نرخ سود»

تحقق پیش بینی مارکس، واقعیت یکی از اساسی ترین تناقضات سرمایه داری و همچنین یکی از موتور های آن، « روند نزولی نرخ سود»

Sunday, March 11, 2018 هشدار اقتصاددانان لیبرال یکی از اقتصاددانان لیبرال چنین توضیح می دهد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *