هنر و سینما
132 بازدید
ناكامي نيمه‌شب ... جلسه شوراي امنيت درباره ناآرامي‌هاي ايران بدون نتيجه تمام شد

ناکامی نیمه‌شب … جلسه شورای امنیت درباره ناآرامی‌های ایران بدون نتیجه تمام شد

Sunday, January 07, 2018

نیمه‌شب به وقت تهران، سه بعدازظهر به وقت نیویورک؛ در سالن گرد شورای امنیت با صندلی‌های آبی و آدم‌هایی جدی که دور تا دور میز نشسته‌اند، در نخستین نشست سال نو میلادی، در جلسه‌ای «اضطراری» به موضوع ناآرامی‌ها در ایران پرداخته شد. اگرچه شورای امنیت به‌عنوان یک رکن اصلی سازمان ملل متحد وظیفه حفظ صلح و امنیت بین‌المللی را برعهده دارد، اما این‌بار مسئله  داخلی یک کشور به موضوع این شورا تبدیل شد.

روسیه، چین و سوئد از ابتدا مخالف طرح نمایشی‌ای بودند که کارگردان داخلی‌اش نیکی هیلی بود و کارگردان خارجی‌اش دونالد ترامپ. با‌وجود‌این، ٩ نفر از ١۵ عضو با قرارگرفتن این موضوع در دستور کار موافقت کردند. هر چند در ادامه، برخلاف انتظار معمول، فرانسه نیز در مخالفت با آمریکا به صف چین و روسیه پیوست.

 برخی گزارش‌ها از تنش در ابتدای این جلسه خبر می‌داد. بی‌بی‌سی گزارش داده که روسیه در این جلسه آمریکا را که خواهان تشکیل این جلسه شده، به «دخالت بی‌شرمانه در امور داخلی ایران» متهم کرده است. آخر آذر ‌نیز نیکی هیلی درباره برنامه موشکی ایران تقاضای جلسه‌ای در شورای امنیت کرده بود؛ جلسه‌ای که به حمایت اعضا از برجام منجر شد و برخی اعضا نیز به انتقاد از برنامه موشکی ایران پرداختند. این‌بار اما موضوع ناآرامی در برخی شهرهای ایران موجب برگزاری این جلسه اضطراری شد. از روز آغازین این تجمعات، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، به دفعات در مورد ایران توییت کرد و مدعی حمایت از مردم در مقابل نظامی شد که او، آن را حامی تروریست می‌خواند. ترامپ مدعی شده بود که مردم به‌دلیل «گرسنگی» اعتراض می‌کنند در‌حالی‌که حکومت ایران پول نفت را به گروه‌های تروریستی می‌دهد. نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، اوایل هفته گفته بود کشورش به‌دنبال برگزاری جلسه‌ای در شورای امنیت به‌منظور حمایت از معترضان ایرانی خواهد بود.

شورای امنیت سازمان ملل در نیویورک

در سالن گرد چه گذشت؟

جلسه جمعه با حمایت نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، از معترضان آغاز شد اما با انتقاد از خانم هیلی به‌علت طرح این موضوع در شورای امنیت پایان یافت.

در این جلسه سه عضو دائم شورای امنیت، یعنی چین، روسیه و فرانسه، از آمریکا به‌علت طرح این موضوع در شورای امنیت انتقاد کردند و فرانسه ضمن تأکید بر حفظ توافق هسته‌ای با ایران از آنچه «نقض آزادی بیان» می‌خواند، همچنین نقش ایران در خاورمیانه انتقاد کرد. نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، در سخنانش در حمایت از طرح خود مدعی شد «در سال ٢٠٠٩ (۱۳۸۸) جهان از معترضان در ایران حمایت نکرد، اما این‌بار که مردم ایران خود به اراده خود اعتراض می‌کنند، آمریکا کنار آنها می‌ایستد. وقتی امید ایرانیان از سوی حکومت‌شان سرکوب شد، جهان ایستاد و منفعلانه نگاه کرد. در سال ۲۰۱۸ (١٣٩۶) دیگر ساکت نخواهیم ماند. یک‌بار دیگر مردم ایران به پا خواسته‌اند. آنها خواستار چیزی هستند که هیچ حکومت مشروعی نمی‌تواند از مردمش دریغ کند؛ حقوق بشر و آزادی‌های بنیادین. آنها از ما کمک می‌خواهند».

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد

دغدغه‌های حقوق ‌بشری

پس از خانم هیلی نماینده فرانسه سخن گفت و ضمن اشاره به اعتراضات روزهای اخیر در ایران تلویحا گفت که این یک مسئله داخلی است و از آنجا که امنیت جهانی از محل این وقایع تهدید نشده است، بنابراین رسیدگی به آن در شورای امنیت سازمان ملل متحد هم نمی‌تواند وجاهت داشته باشد. سفیر فرانسه هم‌زمان از آنچه نقض آزادی بیان می‌خواند همچنین نقش ایران در خاورمیانه انتقاد کرد و گفت امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، همین دغدغه‌ها را با حسن روحانی، همتای ایرانی‌اش مطرح کرده است. نماینده فرانسه تأکید کرد هر تغییری در ایران باید از طرف خود مردم ایران و در داخل این کشور شکل گیرد. نماینده بریتانیا در جلسه شورای امنیت خواهان توجه به آنچه «خواسته‌های مشروع معترضان» می‌خواند همچنین حق اعتراض مسالمت‌آمیز شد و از کشته‌شدن معترضان اظهار تأسف کرد و از ایران خواست تا به گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل اجازه سفر به ایران را بدهد. او گفت در‌عین‌حال ایران نگرانی‌های امنیتی مشروعی دارد و یک کشور مهم و تاریخی است. او مدعی شده که ایران نگرانی‌های امنیتی خود را از طریق راه‌هایی پیگیری می‌کند که به تنش منطقه‌ای منجر می‌شود. در ادامه نماینده سوئد در این جلسه با اشاره به اعتراضات ایران از دولت این کشور خواست به مطالبات معترضان گوش فرا دهد و به تمامی تعهدات خود در برابر شهروندانش در قالب قوانین بین‌المللی وفادار بماند. نماینده سوئد تأکید کرد که روابط این کشور با ایران همواره مسائل حقوق بشر را در کانون توجه خود داشته است. پس از سوئد، نماینده هلند سخن گفت و در سخنانی مشابه ضمن تأکید بر اهمیت رعایت حقوق‌بشر از سوی ایران، از ایران خواست که با ناقضان حقوق بشر مقابله کند و همچنین دسترسی مردم این کشور به شبکه‌های اجتماعی و اینترنت را که در روزهای اخیر و پس از تداوم اعتراضات محدود شده است، مهیا کند. اعضای اروپایی این شورا در حالی چنین مواضعی را مطرح کردند که همگی بر پایبندی و تداوم برجام تأکید کردند.

مسئله داخلی است

در انتهای این جلسه وقتی نوبت به سفیر روسیه در شورای امنیت رسید، واسیلی نبنزیا، در همان ابتدا با انتقاد شدید از نیکی هیلی، آمریکا را به سوءاستفاده از قدرتش برای طرح این موضوع در شورای امنیت متهم کرد و آن را بهانه دیگری از سوی واشنگتن برای تضعیف توافق هسته‌ای (برجام) ارزیابی کرد.

واسیلی نبنزیا سفیر روسیه در شورای امنیت

نبنزیا در سخنان نسبتا مفصل خود موضوع ناآرامی‌های ایران را مسئله داخلی این کشور خواند و با اشاره به تظاهرات و ناآرامی‌های اخیر در داخل آمریکا و برخورد پلیس با معترضان گفت نباید چنین مسائلی به شورای امنیت آورده شود.

جنبش مدنی وال استریت

نماینده روسیه ضمن ابراز تأسف از کشته‌شدن معترضان از آمریکا به علت پیش‌کشیدن این موضوع انتقاد کرد و خواستار آن شد که با چنین اقداماتی «ثبات در ایران بر‌ هم نخورد». سفیر روسیه همچنین گفت: «هدف این جلسه که آمریکا آن را درخواست کرده، مسائل حقوق بشر در ایران نیست؛ بلکه تلاش دیگری از سوی واشنگتن برای ضربه‌زدن به برجام است». سفیر چین نیز در این جلسه شورای امنیت پیش از روسیه سخن گفت و در ابتدا به مسئله تروریسم در خاورمیانه و اهمیت مبارزه با آن تأکید کرد. نماینده چین گفت شورای امنیت باید بر صلح خاورمیانه و راه‌حل مبتنی بر تشکیل دو کشور مستقل تمرکز کند. سفیر چین همچنین به مسئله سوریه هم اشاره کرد و سپس با اشاره به موضوع ایران گفت شورای امنیت نباید وارد مسائل داخلی ایران شود و ورود شورای امنیت به این حوزه مناسب و بر مبنای شرح وظایف آن نیست. به‌این‌ترتیب سفیر چین هم ضمن برجسته‌کردن دیگر مسائل خاورمیانه، اعتراضات در ایران را مسئله داخلی این کشور دانست و شورای امنیت را جای مناسبی برای رسیدگی به این موضوع ندانست.

اعتراضات پاریس

اعتراضات پاریس موضوع شورای امنیت نشد

نماینده ایران در این جلسه به‌عنوان سخنران آخر با اعتراض به آمریکا شروع کرد و این کشور را به قلدری و سوءاستفاده از شورای امنیت متهم کرد. نماینده ایران با اشاره به مسائل فلسطینیان و یمن به نقش دولت جدید آمریکا در مسائل خاورمیانه اشاره کرد و کاخ سفید آقای ترامپ را متهم به عدول از قوانین بین‌المللی کرد.

 غلامعلی خوشرو

غلامعلی خوشرو به مسائل تاریخی مابین ایران و آمریکا نظیر ٢٨ مرداد اشاره کرد. نماینده ایران همچنین با اشاره به برخورد پلیس و نیروهای امنیتی آمریکا با معترضان در این کشور در چند دهه گذشته، به اعتراضات چند سال پیش پاریس در دوران نیکلا سارکوزی هم اشاره کرد و گفت در هیچ‌کدام از این موارد موضوع به شورای امنیت ارجاع نشد. نماینده ایران در سازمان ملل متحد، سپس به تشریح وضعیت اعتراضات در ایران پرداخت و با اشاره به موارد خشن مانند کشته‌شدن یک مرد و پسر نوجوانش در جریان اعتراضات لرستان یا حمله به بانک‌ها و مراکز دولتی، آنها را مصداقی برای مداخله پلیس و مأموران دانست و گفت این کاری است که پلیس در همه نقاط جهان انجام می‌دهد.

توییت محمدجواد ظریف

محمدجواد ظریف نیز بعد از این جلسه در توییتی نوشت: «شورای امنیت به تلاش آشکار آمریکا برای دست‌کاری و ربودن مأموریت این شورا نه گفت. اکثریت بر لزوم پایبندی به برجام تأکید کردند و بر پرهیز از دخالت در امور داخلی دیگر کشورها سخن گفتند؛ یک اشتباه بزرگ دیگر از سوی دولت ترامپ در صحنه سیاست خارجی».

سناتور باب کورکر، رئیس ‌جمهوری‌‌خواه کمیته روابط خارجی سنا

سناتورها نیز طرح دادند

جمعه شورای امنیت در حالی با جلسه اضطراری درباره ایران گذشت که روز پنجشنبه سناتور باب کورکر، رئیس ‌جمهوری‌‌خواه کمیته روابط خارجی سنا، به همراه سناتور باب کاردن، عضو ارشد دموکرات این کمیته، قطع‌نامه‌ای را در سنای آمریکا با ادعای حمایت از معترضان در ایران طرح کردند. آنها در متن این قطع‌نامه «از دولت ایران می‌خواهند حق آزادی بیان، مذهب، مطبوعات و برگزاری اجتماعات شهروندان خود را به رسمیت بشناسد».

پایان نشست شورای امنیت درباره ایران، آغاز اعتراض کاربران شبکه اجتماعی توییتر به آن بود. روز گذشته، شبکه اجتماعی توییتر در اختیار منتقدان نیکی هیلی و سیاست‌های آمریکا بود. یکی از کاربران توییتر در پیامی نوشته است: «دولت آمریکا با نقض قواعد حقوق بین‌الملل اجازه می‌دهد افرادی از خاک کشورش فرمان قتل و نهیب و آتش علیه یک عضو دیگر سازمان ملل متحد صادر کنند، بعد اعتراضات داخلی ایران را تهدید علیه صلح و امنیت بین‌المللی می‌داند!». کاربر دیگری توییت کرده: «برخی دوست ندارند این اتفاقات را به یاد بیاورند؛ اما ما به آنها این مداخلات در امور داخلی کشورها را یادآوری می‌کنیم. مداخله در امور یک کشور باعث گسترش بی‌ثباتی و افراط‌‌گری می‌شود؛ خواه این کشور ایران باشد یا هر کشور دیگری». کاربر دیگری نوشته است: «کسی که از بی‌نتیجه‌بودن جلسه شورای امنیت درباره ایران ناراحت است، شاید رویش نشود رک بگوید؛ اما دقیقا از این ناراحت است که چرا نمی‌گذارند سربازان قهرمان آمریکایی زودتر بیایند آزادش کنند. تعارف را کنار بگذاریم، تعریف حقوقی ماجرا همین است». کاربر دیگری در پاسخ او نوشته است: «گیریم تعارف را کنار بگذاریم، یک عده هم حق دارند این خواست را داشته باشند. نمی‌توان به ایشان خرده گرفت». یا «آدم این نئوکان‌های ایرانی‌تبار را می‌بیند که با چه حقد و کینه و نفرتی از مردم ایران یاد می‌کنند که چرا با برگ‌های ترامپ بازی نمی‌کنید؟! روز‌به‌روز بیشتر به این نتیجه می‌رسد که هیچ راهی جز تکیه به توان و ظرفیت داخلی نیست!». دیگری نوشته است: «شاید هم دلواپسانی هستند که امید به تحریم و لغو برجام دارند و با براندازان به اشتراک منافع رسیده‌اند». پرویز اسماعیلی، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور، هم در توییتر خود نوشت: «تقریبا همه رسانه‌های جهان جلسه شورای امنیت درباره ایران را هم‌زمان پوشش دادند، جز تلویزیون خودمان! اگر رسانه ملی مردم را به‌موقع در جریان رویدادهای مرتبط با کشور قرار ندهد، از کجا باید اطلاع یابند؟! اعتبار و مرجعیت رسانه‌های داخلی با پوشش بهتر، سریع‌تر و عینی‌تر رویدادها حفظ می‌شود».

روزنامه شرق

لینک های مرتبط :

دکتر ظریف : اروپا نباید به عزم واشنگتن برای تغییر توجهات به یک بحران غیر ضروری دیگر تن دهد

بوریس جانسون: انگلستان به اجرای کامل برجام متعهد است چون به ‌نفع صلح و ثبات جهانی است

سیاست خاورمیانه ای فرانسه و روابط تهران – پاریس در دوران ریاست جمهوری مکرون

سی‌ان‌ان: سفر هیأتی از اروپا به آمریکا برای دفاع از برجام

ایران ایستاده است … رژیم صهیونیستی ، ارتجاع عرب و مریم رجوی حامی ترامپ

 

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=31031

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

'تناقض' و سر در گمی در کاخ‌سفید بر سر دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون

‘تناقض’ و سر در گمی در کاخ‌سفید بر سر دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون

Saturday, March 10, 2018 کاخ سفید اعلام کرد که «در اولین فرصت» دونالد ترامپ، رئیس …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *