هنر و سینما
146 بازدید
منابع خبری غربی: دونالد ترامپ 'برجام را تمدید خواهد کرد'

منابع خبری غربی: دونالد ترامپ ‘برجام را تمدید خواهد کرد’

انتظار می‌رود دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، عضویت کشورش در توافق مربوط به برنامه هسته‌ای ایران – برجام – را با شرایطی تمدید کند.

روز جمعه، ٢٢ دی (١٢ ژانویه)، منابع خبری به نقل از “یک فرد آشنا با روند تصمیم‌گیری رئیس جمهوری که خواسته نامش ذکر نشود” گزارش کردند که آقای ترامپ پایبندی ایالات متحده به برجام را بار دیگر تمدید می‌کند اما تمدید بعدی را به برآورده شدن شرایطی موکول خواهد کرد.” براساس این گزارش، رئیس جمهوری آمریکا با تمدید این توافق در روز جمعه، مهلتی را برای دیگر کشورهای عضو برجام و همچنین کنگره ایالات متحده تعیین خواهد کرد تا محتوای برجام را “بهبود دهند.” در غیر اینصورت، او در موعد بعد، از تمدید برجام خودداری خواهد ورزید.

خبرگزاری رویترز به نقل از دو مقام ارشد دولت آمریکا گفته است که بسیاری از مشاوران رئیس جمهوری تمدید برجام را توصیه کرده‌اند اما آقای ترامپ در پذیرش توصیه آنان اکراه داشته است.

برجام

به گفته منابع خبری، در روزهای اخیر نمایندگان دولت و کنگره آمریکا در مورد آینده برجام مذاکراتی داشته‌اند. اعضای تندرو کنگره به ویژه از حزب جمهوریخواه – حزب رئیس جمهوری – خواستار خروج آمریکا از برجام و بازگرداندن تحریم‌های فلج کننده اقتصادی علیه ایران هستند. به گفته آنان، چنین تحریم‌هایی برای وادار کردن جمهوری اسلامی به تغییر سیاست خارجی و داخلی خود ضرورت دارد.

در مقابل، اعضای میانه‌رو به ویژه از حزب دموکرات از تمدید برجام حمایت می‌کنند و خواستار تصویب طرحی هستند که مانع از آن شود که رئیس جمهوری بدون تایید کنگره از برجام خارج شود. به گفته همین منابع، ترامپ مایل است قوانین مربوط به تحریم‌ها به نحوی تغییر یابد که رئیس جمهوری ملزم نباشد هر ٩٠ روز یکبار برجام را تایید کند.

فدریکا موگرینی

روز گذشته، وزیران خارجه کشورهای اروپایی عضو برجام از آمریکا خواستند تا این توافق را حفظ کند. آنان همچنین با وزیر خارجه ایران ملاقات و در مورد آینده برجام با او گفتگو کردند.

با وجود اظهار نظر “فرد آشنا با روند تصمیم‌گیری رئیس جمهوری” در مورد تایید برجام در روز جمعه، این نکته نیز مطرح است که دونالد ترامپ به تصمیم‌گیری غیرقابل پیش‌بینی شهرت دارد.

لینک های مرتبط :

۵۲ کارشناس امنیتی آمریکا و مشاوران ارشد ترامپ از او خواسته‌اند تعلیق تحریم‌های ایران را تمدید کند

دکتر محمدجواد ظریف برای دیدار با همتایان اروپایی خود در گروه ۱+۵ و فدریکا موگرینی وارد بروکسل شد

نامه ده‌ها دانشمند آمریکایی به ترامپ برای حفظ «برجام»

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در کنفرانس رم یک بار دیگر بر پایبندی ایران به تعهدات برجام تأکید کرد

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=31207

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

'تناقض' و سر در گمی در کاخ‌سفید بر سر دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون

‘تناقض’ و سر در گمی در کاخ‌سفید بر سر دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون

Saturday, March 10, 2018 کاخ سفید اعلام کرد که «در اولین فرصت» دونالد ترامپ، رئیس …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *