هنر و سینما
246 بازدید
بررسی نا آرامی های اخیر در ایران و نقش مجاهدین خلق

بررسی نا آرامی های اخیر در ایران و نقش مجاهدین خلق

دکتر حسن هدایت، تورنتو، نهم ژانویه ۲۰۱۸

تاریکی را نور از بین میبرد و آگاهی جهل را

فکر میکنم همانطور که در تیتر نوشتم بسیار روشن باشد که آشوبگر از آشوب تغذیه میکند و تروریست از جنگ و ترور و همچنین مستبد چنان از پاسخگویی بیزار است که خواهان بسته شدن هر فضای نقد و گفت و شنید است و فرقه از هر تماس و ارتباط و تعاملی چنان می هراسد که جن از بسم الله.

با این اوصاف و با توجه به تعریفی که از فرقه تروریستی و خشونت طلب رجوی (مجاهدین خلق) داریم و البته این تعریف را نه تنها جداشده ها و منتقدین و آسیب دیدگان توسط این فرقه بلکه همه کشورها و وزارت خارجه آنها و حتی حامینشان ارائه کرده اند، طبیعی است که از هرج و مرج و آشوب و خشونت و آتش افروزی و فیلتر و نابسامانی و صدالبته گرانی و فقر و بیکاری بسیار خشنود باشند.

فرقه تروریستی رجوی

بیشتر از یک خشنودی ساده، امروز حیات و وجود این فرقه وابسته به لغاتی است که برشمردم، چرا که دیگر صدام حسینی نیست که در جنگ رودررو با جمهوری اسلامی باشد و بالطبع نه خاکی در جوار خاک میهن هست و نه تانک و توپ و مسلسلی که از آن استراتژی ارتش آزادیبخش حاصل شود. طبیعا در بحران حیات بی استراتژی و تاکتیک و حتی بی شعار و هدف نعمتی بالاتر از وقایع روی داده برایشان متصور نیست.

برای روشن شدن موضوع ذکر چند مثال ساده و مشخص در تاریچه و عملکرد همین فرقه اگر نه ضروری که بسیار لازم است.

در ابتدای دهه شصت با شدت گرفتن بحث های ایدئولوژیک و سیاسی بین گروههای موجود و شکل گیری مناظرات وبحث های خیابانی و تلویزیونی و…. فرقه رجوی بطرز آشکاری شروع به ازدست دادن انبوده هوادارانی کرد که بعد از انقلاب در اثر هیجانات آن دوران و شعارها و تبلیغ ها کسب کرده بود. کاری که خودآگاه یا ناخودآگاه توسط این گروه انجام شد نه تقویت دانش تئوریک که تزریق خشونت و هیجان کاذب در بحثها بود تا جایی که بقول خودشان از فاز سیاسی به فاز نظامی وارد شدند. طبیعی است که در خانه های تیمی و در تهدید مستقیم و زیر تیغ دستگیری، بحث های تئوریک و ایدئولوژیک کار بیهوده ای به نظر میرسید، کسی نمی توانست و نباید سوال، ابهام یا پرسشی را طرح کند به این فضا باید شعارهای خطردستگیری ، خیانت و… راهم اضافه کرد. این شرایط باعث شد که رهبری این گروه بدون نیاز به پاسخگویی، خط و خطوط سازمان را به سمت فرقه شدن و در جهت منافع فردی خود پیش ببرند و اعضا را برای رسیدن به اهداف و مطامع خود به کشتن دهند.

حضور در فرانسه بعنوان یک کشور آزاد و آرام دوباره بحث های تئوریک و ایدئولوژیک را پیش کشید بخصوص که باقی اپوزیسیون و مدعیان هم آنجا حضور داشتند و خواهان گسترش فضای بحث و گفتگو بودند چیزی که فرقه رجوی از آن بعنوان ژست روشنفکری و بورژوازی نام برد و برای گریز از آن و البته دلایل دیگر به عراق سفر کرد تا در پناه صدام حسین و در قرارگاههای نظامی و پادگانها و جنگ رو دررو دوباره فضای عملگرایی و امنیتی را شکل دهد تا کسی نپرسد و مطالبه نکند و بازهم همان اوضاع خطیر و خیانت و…

جاسوسی و مزدوری سران مجاهدین خلق

در دوره دوم دولت اصلاحات در ایران بازار بحثهای روشنگرانه سیاسی و تحلیل و نقد چنان داغ شده بود که دامنه آن حتی به قلعه ها و پادگانهای در بسته رجوی در عراق تحت حاکمیت صدام حسین نیز کشیده شد، نتیجه اینکه نه تنها ورودی و پیوستن به فرقه به صفر رسید بلکه زمزمه خروج و جدایی اعضا نیز بالا گرفت. انتقال تیمهای داخله با کمک حزب بعث از عراق به ایران برای انفجار و ترور در همین شرایط شکل گرفت

مسعود رجوی دریکی از جلسات توجیهی برای تیم داخله به روشنی در پاسخ شخصی که میگوید خمپاره شصت برای عملیات داخل کشور مناسب نیست چرا که دقت عمل ندارد و ممکن است بیگناهی کشته شود می گوید:

برای جنگ مد نظرما دقت لازم نیست صدای خمپاره شصت کافی است که در شهر بپیچد هدف مهم نیست انفجار مهم است ما میخواهیم رژیم نیروهایش را به خیابان بکشاند و شروع به بازرسی و بگیر و ببند بکند دست به کنترل تلفن و تردد بزند وچهره اصلی خودش را نشان دهد. مهم تر اینکه امنتیی شدن شهر هوادار حاشیه ای خوش نشین را تبدیل به یک مبارز حرفه ای میکند، اعتراضات مدنی را به اغتشاش و خشم و عصبانیت را به شورش تبدیل میکند. و البته این توجیه برای کشته شدن احتمالی افراد بیگناه هم بود و خود مسعود رجوی میگفت اگر یک نفر دو نفر حتی ده و صد نفر هم بیگناه کشته شوند باز یک انقلاب زود رس از کشته شدن خیلی ها در جریان مبارزه جلوگیری میکند و خون ذخیره میکند.

در واقع رجوی میخواست که فضای باز سیاسی را ترور کند تا به هرگونه بحث خاتمه داده و زیر تیغ ترس و دلهره و کنترل و تهدید بتواند جذب نیرو کرده و از خروج نیروهایش جلوگیری و مسئله داری و پرسشگری را سرکوب کند.

تروریسم ضد مردمی و ضد میهنی

در یک مثال بسیار ساده دهها مورد را میتوان ذکر کرد که هواداران سابق که مدتی را هم در زندان گذرانده و آزاد شده بودند گاه در پاسخ به تماسهای سازمان برای پیوستن و انتقال به خاک عراق و قرارگاههای فرقه پاسخ منفی داده و می گفتند، میخواهند به زندگی شخصی خود برسند. عملکرد فرقه در این شرایط تماس مکرر و صحبتهای واضح و بدون کد در حین تماس و اعلام لو رفتن و خطر دستگیری برای فرد مورد نظر بود تا حدی که فرد برای حفظ جان و پرهیز از دستگیری مجبور به تن دادن به خواست فرقه و خروج از کشور میشد.

در شرایط کنونی و ناآرامی های اخیر نه اینکه آنها تاثیر و نقش کلیدی داشته باشند اما خواست و هدف و نیت و توان خود را به تمامی در این جهت شکل دادند اینکه میگویم نقش کلیدی نداشته کافیست به این نکته دقت کنیم که فرقه ای با این سابقه خیانت و توطئه واینهمه ادعای یگانه آلترناتیو و خرج و هزینه هنگفت و صدها سایت و رسانه و نیز ماهواره بیست و چهارساعته در ردیف دستجاتی مثل آمد نیوز و ری استارت قرار میگیرند که یکی دوسال است شکل گرفته اند و یک هزارم امکانات فرقه رجوی را ندارند. نکته دیگری که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که اگر این فرقه ذره ای حمایت مردمی و یا تاثیرگذاری در ایران داشت دولت و تشکیلات ترامپ قطعا بطور رسمی و تمام قد با ذکر نام از آنها حمایت میکرد چرا که تمام توان خودش را با بجان خریدن آبروریزی سیاسی و انزوای بین المللی برای حمایت از آشوب و ناآرامی درایران به کار برد.

اما اگر فرقه تروریستی رجوی را ناتوان، بی تاثیر و بی آبرو ارزیابی میکنم لابد باید دلیلی هم برای ذکر نامش در این شرایط و خبرهای حول این گروه داشته باشم و اینکه کدام دلیل باعث شده که حضورش را دراین شرایط خطرناک بدانم.

MEK

ایران کشورگسترده و بزرگی است با جمعیتی متنوع و اخلاق و سلایق و فرهنگ و آدابی بسیار مختلف بیش از هشتاد ملیون که حتی یک غذای تلخ و بدمزه میتواند طرفدارانی داشته باشد چنانکه صفحات هواداران زمین تخت و معتقدان به گردش خورشید به دور زمین به یک و نیم ملیون نفر در ایران نیز میرسد و این البته خوبیش طلب دلیل و رونق آموزش و توضیح و بحث و گفت و شنید است. در این فضا و در غالب این تعریف اگر کسی ادعای عرفان کند یا حتی خود را امام زمان معرفی کند به یقین کسانی باور میکنند و تبلیغ چنانچه پیرمرد کف بین و پیشگوی کنار خیابان ولی عصر نیز معتقدانی دارد. چه رسد به هخا و ری استارت و آمد نیوز و رجوی که رسانه هم دارند. اما قطعا در مقابل خیل عظیم روشنفکر و فهیم نه معتقدان پیشگو میتوانند به همه بقبولانند که تا هفت ماه دیگر جهان نابود میشود و نه هوادارن فرقه رجوی میتوانند بقبولانند که تا هفت روز دیگر باید کشور را نابود کرد. اما وقتی یک نفربه خاطر اعتقادش حرف میزند و تبلیغ میکند قطعا اگرآن اعتقاد بی پایه و کم مایه و دوراز عقل باشد بقیه میشنوند و پاسخ میدهند و میگذرند یا نقد میکنند و دلیل می آورند و تمام میشود و این یعنی همان بی تاثیری در قبال فهم اکثریت. اما اگر اعتقاد شخصی سوزاندن و تخریب اموال شما باشد آنوقت حتی اگر آن اعتقاد بی عقل و بی پایه و مایه شکل گرفته باشد قطعا در زندگی شما تاثیرگذار است.

و نفرت و خشم و خشونت بدترین چیزهاست ، امری که به سادگی میتواند عقل و تدبیر و گفتگو و مدارا را به حاشیه ببرد و برخورد عکس العملی را برانگیزاند و به همین شیوه گسترش پیداکرده و رشد کند.

به تعبیر رجوی ها خشونت باعث میشود فضای شهر امنیتی شود و این مطالبه گری را به ناچار از مسالمت آمیز به قهرآمیز سوق میدهد و بگیر و ببند ها را پیش خواهد آورد که در ذات خودش تولید معترض خواهد کرد. عمل ساده یک انتقاد یا اعتراض که میتواند در صدا و سیما یا خیابان یا یک جلسه سخنرانی انجام بگیرد و موجب بررسی و پیداکردن راهکار و پاسخ شود در صورت وجود و حضور خشونت و فضای امنیتی تبدیل میشود به شب نامه و تماس با بیگانه و فیلم اعتراضی. و با وجود فیلتر البته یک خواننده ساده با نصب فیلترشکن تبدیل میشود به کسی که یک فعالیت انجام داده و در واقع به یک کادر حرفه ای و عملگرایی نزدیک میشود.

کسی که این قصد و این طرز فکر را داشته باشد به راحتی میتواند اوضاع اعتراضی را به سمت خشونت جهت بدهد،

خواننده کانالی در فضای مجازی که ممکن است در قبال فرامین مختلف از سوی خود لیدر خوانده های خارج از ایران مثل خروج بدون حجاب از خانه یا حمله به مراکز دولتی و صدا و سیما و تجمع به سادگی بپرسد که اگر به این فرامین معتقدی چرا خودت به ایران نمی آیی و اقدام نمی کنی چرا وقتی بودی و هنوز فرار نکرده بودی اینکار را نکردی؟ چرا برای دادن خط و خطوط بدون مشورت و بحث خودت تصمیم گرفتی؟ چرا دستور میدهی؟ و چه کسی تو را بعنوان نماینده برگزیده است؟ و  البته صدها سوال دیگر هم بپرسد و قطعا آن کانال یا شخص مربوطه چون پاسخی ندارد یا میتواند کامنت ها را ببندد و نشنیده بگیرد یا بگوید اگر ناراحتی از این کانال برو و یا شروع به فحاشی کند که نتیجه همه این اقدامات از دست دادن دنبال کننده هایش خواهد بود، اما در فضای فیلتر و ممنوعیت هر کدام از این سوالات اگر به ذهن خواننده و دنبال کننده هم زده باشد و اگر توانسته باشد خود را مجاب کند و بپرسد با یک پاسخ ساده روبه رو میشود که الان وقت این سوالات نیست و دشمن از آن سود خواهد برد.

ایران اینترلینک

لینک های مرتبط :

وظیفه ی شما دوری از تحرکات مردم است!

چرا مسعود رجوی بر سر مهمترین بزنگاه تاریخی به دادن سه اطلاعیه بسنده کرد

نقطه نظرات انتقادی جداشدگان در رابطه با ماهیت فاشیستی و خط مشی تروریستی فرقه ستیزه جوی مجاهدین ـ قسمت شانزدهم

ناکامی نیمه‌شب … جلسه شورای امنیت درباره ناآرامی‌های ایران بدون نتیجه تمام شد

ظهور مسعود رجوی و فرصت طلبی مجاهدین از مطالبات مردم

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=31144

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

چهره ی این رزمندگان سوری مورد حمایت رجوی را بهتر بشناسیم!

چهره ی این رزمندگان سوری مورد حمایت رجوی را بهتر بشناسیم!

فریدون اورموی (تحلیلگر و پژوهشگر سیاسی) قسمت اول ارسال به سایت نیم نگاه Saturday, March …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *