271 بازدید
16 آذر روز دانشجو گرامی باد... عقلانیت و اعتدال در جنبش دانشجویی

۱۶ آذر روز دانشجو گرامی باد… عقلانیت و اعتدال در جنبش دانشجویی

دکتر سید احمد معتمدی

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر

ایجاد فضای باز سیاسی در دانشگاه‌ها، یکی از وعده‌های اصلی آقای روحانی در رقابت‌های انتخاباتی بود که در ۵ سال گذشته، سرلوحه مدیران و رؤسای دانشگاه‌ها قرار گرفته است.

نتایج مقایسه میان فضای دانشگاهی در دولت «تدبیر و امید» و قبل از آن، معیار و نشانه خوبی از میزان تحقق وعده‌های رئیس جمهوری در حوزه یادشده است.

در این سال‌ها رؤسای دانشگاه‌ها در دولت جدید متعهد و مکلف شده‌اند علاوه بر اهتمام وافر بر آموزش دانشجویان و توسعه فضای پژوهشی و فناورانه، بستر فعالیت سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دانشجویان را فراهم کنند.  مدیران ارشد وزارت علوم و رؤسای دانشگاه‌ها، همواره تأکید داشته‌اند هدف از آموزش عالی، تربیت دانشجوی تک بعدی برای کار در محیط آزمایشگاهی نیست؛ بلکه هدف، تربیت نیرویی است که بتواند با بخش‌ها و قشرهای مختلف جامعه کار کند. این مهم، از یک سو نیازمند فعال شدن دانشجویان در برنامه‌های فوق برنامه اعم از سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است و از سوی دیگر نیازمند سعه صدر و همدلی پدرانه رؤسای دانشگاه و همچنین همراهی نهادهای مرتبط با دانشگاه‌ها.

روز دانشجو

در راستای تحقق این سیاست‌ها، تنها در یک سال گذشته، دانشگاه صنعتی امیرکبیر قریب ۵۰۰ برنامه در دستور کار خود داشته است که اگر فعالیت دانشگاه‌های سراسر کشور احصا شود، رقم قابل توجهی خواهد شد. در دولت «تدبیر و امید» علاوه بر سهل‌گیری در اعطای مجوز به تشکل‌های دانشجویی، تلاش شد تا دانشجویان با گرایش‌های فکری و سیاسی مختلف و متفاوت، محملی برای بیان و ارائه دیدگاه‌های خود داشته باشند. تلاشی که نتیجه‌اش را در هفته منتهی به روز دانشجو نشان داد و طی آن صاحبان افکار و گرایش‌های مختلف سیاسی در دانشگاه‌های کشور به طرح دیدگاه‌های خود پرداختند.

در این میان، نمی‌توان از نقش ارگان‌های دیگر غافل بود؛ چه در حوزه فعالیت دانشجویی، دولت به تنهایی تصمیم‌گیر نیست؛ اما توانست با تفاهم و تعامل با ارگان‌های دیگر یکی از کم حاشیه‌ترین و پرشورترین بزرگداشت‌های روز دانشجو را برگزار کند. سیاست‌های جدید در حوزه دانشگاه نشان داد می‌توانیم هم دانشجوی فعال داشته باشیم و هم خطوط قرمز را حفظ کنیم. این سیاست‌ها، برخلاف رویه‌ای بود که در گذشته در مقاطعی اعمال و منجر به نتایج و عکس‌العمل‌هایی شد که نه به نفع کشورمان بود و نه زیبنده آن.

لینک های مرتبط :

دکتر هادی خانیکی: دانشگاه، امن نه امنیتی … به مناسبت ۱۶ آذر روز دانشجو

فریدون اورموی: درسی که فرقه ی رجوی از مراسم ۱۶ آذر نیآموخت!

 

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=30250

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

افشاگری های روزنامه نگاران غربی درباره نقض حقوق بشر در تشکیلات مجاهدین

افشاگری های روزنامه نگاران غربی درباره نقض حقوق بشر در تشکیلات مجاهدین

امروزه کافی است واژه MEK را در گوگل جستجو کنیم که به انبوهی از منابع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *