هنر و سینما
243 بازدید
مصاحبه سایت نیم نگاه با آقای سعید باقری (عضو سابق فرقه رجوی) ـ قسمت چهارم

مصاحبه سایت نیم نگاه با آقای سعید باقری (عضو سابق فرقه رجوی) ـ قسمت چهارم

قسمت چهارم

لینک قسمت سوم

انقلاب ایدئولوژیک مجاهدین خلق و سرکوب عشق و عاطفه

آرش رضایی:

در رابطه با خصلت ستیزه جویانه و خشونت طلبانه سران مجاهدین خلق به نکات تامل انگیزی اشاره کردید که بسیار جالب و جای بحث و گفتگوی بیشتری دارد اما در ادامه گفتگو سعید جان دوست دارم در باره مقولاتی چون “عشق و دوست داشتن” در مناسبات مجاهدین و تشکیلات حرف بزنیم. اغلب جداشدگان معتقدند که عشق و دوست داشتن در دنیای مجاهدین جایی و ردی و رنگی نداشت و دوستان جداشده اغلب در مصاحبه ها و مقالات و خاطره نویسی ها تاکید دارند که در تشکیلات مجاهدین خلق امکان بیان عمیق ترین و درونی ترین احساسات کادرهای تشکیلاتی را از آنان سلب و یا به سخره می گرفتند حال که شما بعد از جدایی از فرقه مجاهدین و بازگشت به ایران ، ازدواج کرده و دو فرزند نیز دارید در این رابطه برای مخاطبان سایت نیم نگاه چه توضیحی دارید؟

سعید باقری:

به نکته جالبی اشاره کردید که یکی از مشکلات اصلی درون تشکیلات مسئله دوست داشتن و عشق ورزیدن بود.

از روز اول که انسان خلق شده است یکسری خصائل و خصلتهایش او را از دیگر حیوانات متمایز و جدا میکند که یکی از این خصلتها “هنرعشق ورزیدن” انسان است که حتی برای رسیدن به عشق و یا حفاظت از آن حاضر است جانش را هم بدهد و انسان بدون عشق معنای انسانیت را از دست میدهد.

در تشکیلات فرقه رجوی میخواستند این عشق ورزیدن و دوست داشتن را کانالیزه کرده و به آن به قول خودشان سمت و سو بدهند. یعنی بجای دوست داشتن کس دیگر مثل پدر،  مادر، خواهر،  برادر،  همسر،  فرزند و خانواده و کسان دیگر فقط و فقط باید رهبری را دوست داشته و به او عشق بورزند که این کار خارج از نرم و طبیعت هر انسانی ست و برای دستیابی به این هدف ـ بندهای به اصطلاح “انقلاب ایدئولوژیک” را مطرح کردند که بند اول به نام “بند الف” بود که همه میبایست طلاق میدادند چه مجرد و چه متاهل فرقی نمی کرد.

من آنموقع در قرارگاه اشرف به مسئولین مجاهدین گفتم: من که مجرد هستم و کسی را برای طلاق دادن ندارم مسئولین فرقه رجوی گفتند اتفاقا مجردها چون یک نفر مشخصی ندارند و ذهنشان باز است پس تعداد زیادی را در ذهن دارند که همه آنها را باید طلاق بدهند!! و این بحث را من قبول نمی کردم چون خیلی خوب می فهمیدم که اینها می خواهند از ما یک ماشین بسازند یک ماشین که فقط اجرا کننده دستورات باشد و حق هیچگونه اعتراضی نداشته باشد.

ولی بعد از بحث و جدلهای زیاد به اجبار آن را قبول کردم ولی در ظاهر چون چاره ای جز این نداشتم بعد از بند الف “بند ب” آمد. یعنی هرکسی را که طلاق داده ایم را باید در حریم یا بهتر بگویم در حریم خانه رهبری ببینیم یعنی دیگر حق نگاه کردن به او را نداریم!! بند سوم “بند ج” بود یعنی هر جنس مخالفی را باید در حریم رهبری دید و هیچگونه خطای ذهنی و چشمی در باره زن و دخترها قابل قبول نبود چه برسد به ارتباط فیزیکی با آنها. بندها یکی پس از دیگری مطرح می شدند و نیروها بیشتر از پیش درگیر خودشان می شدند و این مسئله باعث از دست دادن تعادل روحی و روانی نیروها می شد چون مسائل جنسی همچون غرائز دیگر انسان مثل خوردن و آشامیدن و نفس کشیدن جزئی از طبیعت انسان است و هر کدام نیازهایی هستند که باید برطرف شوند و اگر خلاف یکی از آنها عمل شود این تعادل طبیعی از بین رفته باعث ناهنجاریهایی می شود که کنترل آن بسیار سخت است.

فرقه

در درون فرقه اغلب نیروهای مرد از این موضوع رنج می بردند و تندخویی و پرخاشگری یکی از این مواردی بود که از همان نبود “تعادل روانی” نشات می گرفت. در بین زنها و دخترها هم همچین چیزی مطمئنا بود چون از نگاهها و برخوردهای آنان ـ این کمبود را می شد، فهمید.

در فرقه، خانواده را “کانون فساد” معرفی می کردند حال مریم (رجوی) آمده و از حقوق زن و خانواده دم زده از آن دفاع میکند!!؟ خب خانم رجوی پس چرا کانون گرم خانواده را کانون فساد معرفی می کردید لطفا فقط به این سوال جواب بدهید ولی شما نمی توانید به این سوال جواب بدهید چون اگر بخواهید پاسخ بدهید ماهیت اصلی شما که ضد خانه و خانواده ودر کل ضد انسان با معنای انسانیت هستید افشا می شود. پس وقتی از کسی این احساس دوست داشتن و عاشق شدن را می گیرید چه چیزی غیر از خشونت و تنفر از همنوع خود را می توانید جایگزین عشق بکنید؟

در درون فرقه وقتی احساسات و غرایز سرکوب میشد نیروها بیشتر در خود فرو می رفتند و احساس پوچی بیشتری به آنها دست میداد و بخاطر همین موضوع هم فرقه بیشترین ضربه را از این همه محدویتهایی که اعمال کرده بود خورده و ریزش نیروهایش هم روز به روز بیشتر خواهد شد.

ادامه دارد…

لینک های مرتبط :

مصاحبه سایت نیم نگاه با آقای سعید باقری (عضو سابق فرقه رجوی) ـ قسمت سوم

دگماتیزم و تلقی فاشیستی و شی ء واره سران فرقه مجاهدین خلق از مذهب و زن

مصاحبه با نصیر حیدری (عضو سابق فرقه مجاهدین) ـ نشست های شرم و حیا و نقطه مثبت در قرارگاه اشرف ـ قسمت چهارم

مصاحبه سایت نیم نگاه با آقای عادل اعظمی (عضو جدا شده از مجاهدین خلق ـ ساکن انگلستان) ـ نفی و انکار فردیت و اراده آدمی ـ قسمت هشتم

نقطه نظرات انتقادی جداشدگان در رابطه با ماهیت فاشیستی و خط مشی تروریستی فرقه ستیزه جوی مجاهدین ـ قسمت چهاردهم

مصاحبه با سعدالله سیفی نجات یافته از فرقه رجوی در آلبانی

 

 

 

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=30474

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

زن، زندگی و سکسوالیته در سازمان مجاهدین خلق ایران

زن، زندگی و سکسوالیته در سازمان مجاهدین خلق ایران

جواد فیروزمند (عضو سابق شورای مرکزی مجاهدین خلق ـ ساکن فرانسه) چهاردهم مارس ۲۰۱۸ هشتم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *