هنر و سینما
257 بازدید
مصاحبه با نصیر حیدری (عضو سابق فرقه مجاهدین) ـ نشست های شرم و حیا و نقطه مثبت در قرارگاه اشرف

مصاحبه با نصیر حیدری (عضو سابق فرقه مجاهدین) ـ نشست های شرم و حیا و نقطه مثبت در قرارگاه اشرف ـ قسمت چهارم

لینک به قسمت سوم مصاحبه با نصیر حیدری ـ نشست طعمه

آرش رضایی:

در نشست موسوم به “شرم و حیا” همانند نشست طعمه ـ سران فرقه مجاهدین حالت تدافعی گرفتند. جنگ امریکا و رژیم بعثی در حقیقت زمینه ای برای مشخص شدن دوگانگی ها، تناقض های فکری و رفتاری سران مجاهدین بود. چرا که بیشتر افراد در قرارگاه اشرف به جهت فرار مریم به پاریس و مخفی شدن مسعود مسئله دار شدند. اعضای ارتش به اصطلاح آزادیبخش انتظار نداشتند در شرایط سختی که بسر می بردند رهبرعقیدتی مجاهدین، همسرش و سایر سران دارودسته رجوی بر خلاق پیمانی که با آنها بسته بودند نیروهای تشکیلاتی را رها کرده و به فکر نجات جان خویش باشند. به این جهت شاید بتوان فلسفه نشست شرم و حیا را تشریح کرد؟

آقای نصیر حیدری:

فکر می کنم نشست شرم و حیاء پاییز ۸۳ بود. این نشست توسط “اف ام” گذاشته شد. صحبت مسئولین این بود شما جایی که باید کمک کار ما باشید، بهانه جویی کردید و زمانی که دست سازمان زیر تیغ بود شما طلبکاری کردید که چرا مریم را خارج فرستادید!! شما شرم و حیاء نمی کنید از اینکه صدیقه (مجاوری) خودش را آتش زد!! شما چرا شرم نمی کنید و گذشته خودتان را به یاد نمی آورید که در آن زمان پاسیو بودید و کاری انجام ندادید!!

آرش رضایی:

افراد حاضر در نشست چه واکنشی داشتند؟

آقای نصیر حیدری:

 بعد از این صحبت ها یکسری نفرات چاپلوس و متملق به صورت فرمالیته گفتند: ما این روزها که این بحث ها در جریان است شرم می کنیم چون در آن زمان کاری انجام ندادیم. البته این افراد چاپلوس طبق معمول از مسئولین بودند که همیشه در صف اول تملق گویی قرار داشتند تا بقیه هم به آنان نگاه کنند و دنبال حرف آنان را بگیرند. در این نشست چند نفر هم بلند شدند اعتراض کردند و گفتند: ما نمی فهمیم چرا باید شرم کنیم؟ مگر ما می توانستیم کاری انجام بدهیم؟ اینها آدمهای با صداقتی بودند مانند “مهدی مظلومی” که متاسفانه این تیپ نفرات توسط مسئول نشست به بهانه تقابل با بحث شرم سرکوب شدند.

نشست طعمه در قرارگاه اشرف

آرش رضایی:

به نظر شما چرا سران مجاهدین نشست شرم را ترتیب دادند؟

آقای نصیر حیدری:

بعد از دستگیری مریم تعداد زیادی از افراد معترض شدند. آنها از خود می پرسیدند به چه دلیل مریم به خارج از عراق (پاریس) رفت؟ علیرغم اینکه مسئولین توضیح دادند به جهت اینکه ارتش در خارج کمک کار داشته باشد ولی بچه ها با این پاسخ مشکل داشتند و اعتراضات ادامه داشت به این دلیل سازمان بحث شرم را به پیش کشید که اعتراضات فراگیر کادرهای تشکیلاتی و اعضای ارتش آزادیبخش را در اشرف سرکوب کنند.

آرش رضایی:

یکی از شگردهای سران فرقه رجوی برای تحمیق افراد معترض و منتقد در اشرف و مانع شدن از ادامه ی اعتراض ها و انتقادها یا عمق بخشیدن جریان اعتراضی در درون مناسبات فرقه مجاهدین، برخوردهای عاطفی و احساسی آنی و گذرا بود و هست. دقیقا پس از اوج گیری جریان اعتراضی، ریزش نیروها و فرار آنها به کمپ امریکا (تیف) ـ مسئولین قرارگاه اشرف دست به ترفند جدیدی زدند. آنان با برگزاری نشست “نقطه مثبت” و برخوردهای عاطفی، سعی داشتند تا مانع ریزش و جدایی افراد از فرقه مجاهدین گردند در این باره آقای حیدری توضیحی دارید؟

آقای نصیر حیدری:

 نشست لایه ما که “ام جدید” نام داشت تحت عنوان نقطه مثبت در پائیز ۸۴ [زودتر از طعمه بود] در سالن اجتماعات برگزار شد. مسئول نشست “زهرا نوری” بود. تعداد نفرات ما که همه “ام جدید” بودند به نظرم بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر می شدند. محتوای صحبت های مسئول نشست این بود که چند سال است شما با پایداری و صبر جمیل مشکلات را یک به یک کنار زدید و بر همه مشکلات غلبه کردید و با انتخاب مسئول اول به نقطه اوج رسیدید الان زمان آن رسیده است بیایم و دارایی هایمان را بیان کنیم و بگوییم که همین گوهر بی بدیل (منظور نفرات) که جلوی من نشسته اند چه کسانی هستند. بعد از سخنان مسئول نشست یکی از بچه ها به نام محمد ترنگ در تأیید صحبت های زهرا نوری صحبت کرد. بلافاصله یکی از زنان شورای رهبری به نام حکیمه به اصطلاح به نقطه مثبت محمد ترنگ اشاره کرد و فکر کنم موارد زیادی را در رابطه با خوبی های محمد ترنگ ذکر کرد که بچه خوبی است، فرمان پذیر است، هر کاری به او گفته شود انجام می دهد، رابطه با رهبری دارد، برای رهبری نامه می نویسد با او رابطه برقرار می کند و قس علی ذالک و به این شکل مانند تعریف بزرگسالی از یک بچه ی خردسال سر او کلاه گذاشتند و در نهایت محمد ترنگ گفت من لیاقت و شایستگی شما را ندارم ولی تلاش می کنم این خصوصیاتی که شما اشاره کردید را کسب کنم!!

نفر بعدی که از محمد ترنگ تعریف کرد و به اصطلاح نقطه مثبت او را گفت محسن شجاعی بود. مسئول نشست زهرا نوری، شجاعی را سوژه نقطه مثبت نمود و تعدادی از جمله فرمانده او “مهناز گرامی” در رابطه با خصوصیات و ویژگی های او حرفهایی زدند و تعریف و تمجید کردند که شجاعی نفری است فعال، پاسیو نمی شود، در دوران عملیاتها همیشه جلودار بوده است، الان یک پا ندارد ولی مانند سایرین و دوش به دوش بقیه کار می کند، رابطه خاص با رهبری دارد و قس علی ذالک…. تعدادی هم بلند شدند در رابطه نقطه مثبت شجاعی به مواردی اشاره کردند.

برای من این خیمه شب بازی واقعا مسخره بود زیرا از وضعیت شجاعی با خبر بودم او بارها به من گفت: این تشکیلات (مجاهدین) پدر ما را در آورده است. حتی می گفت چرا مریم با سیاستمداران و نمایندگان دولت های خارجی ها دست می دهد و مرتب تکرار می کرد عرصه بر ما تنگ شده است. یا هنگامی که جهت سرگرمی و روزمرگی ما کلاس کامپیوتر گذاشته بودند شجاعی هر روز پیش من می آمد و می گفت این کلاس فقط سرگرمی است و می خواهند با این کلاس ها سر ما را گرم کنند با این وضعیتی که شجاعی داشت وقتی فرمانده اش مهناز گرامی از او صحبت می کرد و به اصطلاح به نقطه مثبت او اشاره داشت در نشست خنده ام گرفت به این بازی های بچه گانه می خندیدم. همه بحث نشست نقطه مثبت به این شکل مضحک در سالن اجتماعات توسط زهرا نوری به مدت سه روز در ساعت های مختلف برگزار شد محتوای آن همین بود که توضیح دادم بعدها ادامه این نشست ها در اف ام ها برگزار شد.

نقطه مثبت

آرش رضایی:

آقای حیدری چه تحلیلی شما از این نشست داشتید؟

آقای نصیر حیدری:

به نظرم نشست نقطه مثبت فقط به خاطر فریب دادن بچه های حاضر در اشرف بود تا دل آنها را به دست آورند. به خاطر اینکه قبل از این نشست آمریکائیها دو صفحه مواد حقوق بشر به سازمان داده بودند که توسط مژگان در یک نشست عمومی خوانده شد. قرار این بود بچه ها خودشان در سالن اجتماعات این برگه ها را از آمریکائیها بگیرند و امضاء بکنند به همین دلیل برای اینکه به اصطلاح هندوانه زیر بغل بچه ها بگذارند این دوره از نشست ها را برگزار کردند تا با این کار ضد انسانی که فریب انسانهاست نفرات را نگذارند از قرارگاه اشرف خارج شوند و به ایران باز گردند.

ادامه دارد…

لینک های مرتبط :

مصاحبه با نصیر حیدری (عضو سابق فرقه مجاهدین) ـ نشست طعمه ـ قسمت سوم

مصاحبه سایت نیم نگاه با آقای عادل اعظمی (عضو جدا شده از مجاهدین خلق ـ ساکن انگلستان) ـ نفی و انکار فردیت و اراده آدمی ـ قسمت هشتم

مصاحبه سایت نیم نگاه با آقای سعید باقری (عضو سابق فرقه رجوی) ـ قسمت سوم

مصاحبه تلویزیون TemA آلبانی با دو نفر از جداشدگان فرقه رجوی در تیرانا

ذهن بیمار رجوی و نشست های موسوم به طعمه ـ قسمت دوم

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=30091

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

زن، زندگی و سکسوالیته در سازمان مجاهدین خلق ایران

زن، زندگی و سکسوالیته در سازمان مجاهدین خلق ایران

جواد فیروزمند (عضو سابق شورای مرکزی مجاهدین خلق ـ ساکن فرانسه) چهاردهم مارس ۲۰۱۸ هشتم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *