هنر و سینما
207 بازدید
آیا سعدحریری 9 میلیارد دلار طلب خود را به عربستان بخشیده است؟!

آیا سعدحریری ۹ میلیارد دلار طلب خود را به عربستان بخشیده است؟!

نویسنده: آقای فریدون اورموی (پژوهشگر و تحلیلگر سیاسی)

Saturday, December 02, 2017

ارسال به سایت نیم نگاه

ماجرای احضار سعد حریری (نخست وزیر دولت ائتلافی لبنان) و احضارش به عربستان و بازداشت اش درهمان فرودگاه ریاض ، موضوعی نبود که نظر افکار عمومی را بخود جلب نکند!

در جریان این سفر اجباری او که ذاتا تبعه ی عربستان بوده و اعضای خانواده اش هم درعربستان زندگی میکنند ، مسئله ی طلبکاری اش از دولت عربستان که مبلغ ناقابل ۹ میلیارد دلار بوده ، بر سر زبان ها افتاد و گفته شد که احضار و دستگیری او درعربستان ، استارتی برای دستگیری شاهزادگان و ثروتمندان عربستان بود که طی آن حتی بزرگترین مرد ثروتمند عرب هم دستگیر شده و اموالش درکنار پول های سایرین مصادره شد!

بعد از تفهیم اتهام و وساطت دولت فرانسه – دولتی که سوریه و لبنان تحت استعمارش بود و خود را با صلاحیت ترین دولت در دخالت در امور این دو کشور میداند و عملا هم میکند – آزاد شد و به فرانسه و سپس به لبنان برگشت!

حریری

باند رجوی بعنوان نخود هر آش و کاسه ی داغ تر از آش وارد ماجرا شده و خبری بشرح زیر منتشر کرده تا بتواند پرده ی ساتری بر روی آنچه که درعربستان روی داده ، بیافکند!

“پس از استعفای سعد حریری نخست‌وزیر لبنان از ریاض در اعتراض به دخالتهای جنگ‌افروزانه رژیم حاکم بر ایران در کشورش، دستگاه تبلیغاتی آخوندی قشقرقی به راه انداختند که دولت عربستان سعد حریری را به‌زور به عربستان برده و او را مجبور کرده است که متنی را که برایش تنظیم کرده بودند بخواند، پس از چند روز سعد حریری به فرانسه رفت و مجدداً همان مواضع قبلی خود علیه رژیم آخوندی را تکرار کرد ؛ اکنون سعد حریری به لبنان برگشته و از آنجا هم بر مواضع خود تأکید کرده است”.

این حرفها در فضایی که درعربستان موجود بود، مطرح گردید و شاهد ثبوتی ندارد!

سازمان مجاهدین مزدور ارتجاع عرب و امپریالیسم جهانی

این نخست وزیر لبنان، زمانی به ریاض سفر کرد که تنها چند روز قبل از آنجا برگشته بود و در زمانی که قرار ملاقات های مهمی با مقامات جهانی داشت ، لغو این قرارها معنی ای جز احضار نداشت و بنابراین او درموقعیتی نبوده که از بیان خواسته های عربستان خودداری کند!

آیا کسی میداند که آقای حریری این طلب خود را بخشیده و با گروگان گذاشتن اعضای خانواده اش ، آزادی محدود و مشروطی را از عربستان دریافت کرده است؟!

اظهارات پسا عربستانی اش هم چیزی جز اعلام تسلیم دربرابر امر و نهی های عربستان نبوده و اینقدر شرافت نداشته که قبول کند جنگ داخلی ۱۵ ساله ی لبنان تنها بعد از ایجاد حزب الله و مقتدر شدن آن خاتمه یافته است!

من در اینجا از سازمان مجاهدین رجوی میخواهم بدین سئوال جواب دهد که دلیل بازگشت آرامش به لبنان بعد از ۱۵ سال جنگ داخلی ویرانگر ، چه بوده است؟!

جز پارامترهایی مانند حضور مقتدرانه ی سوریه و حزب الله لبنان در منطقه؟

در ادامه :

“حریری در واکنش به اظهارات حسن روحانی مبنی بر این‌که «بدون درنظرگرفتن موضع ایران اتخاذ تصمیم مؤثر در عراق، سوریه، لبنان و خلیج ممکن نیست» گفت: او نمی‌تواند در امور لبنان دخالت و تصمیم‌گیری کند”.

با توجه به روند موجود و خیالبافی ها و نقشه هایی که اسرائیل، عربستان و …، برای منطقه دارند، این سخن رئیس جمهور ایران که درغیاب ایران میتوان سر لبنان و … را زیر آب کرد ، با عقل ومنطق سازگارتر است و ایرادی برآن وارد نیست!

حزب الله لبنان

عجیب اینکه :

“حریری گفت: ایران بعد از نرسیدن به اهداف خود در سوریه، از روسیه خواست تا در سوریه دخالت نظامی کند”.

هم ایران وهم روسیه به دعوت دولت قانونی سوریه وارد این کشور شده بودند و دعوت از روسیه برای ورود به سوریه ، درحیطه ی صلاحیت ایران نبوده و بنابراین ، روسیه با لحاظ منافع منطقه ای خود و دعوت رسمی سوریه باین کشور وارد شده و در کنار متحدان خود (ارتش و میلیشیای  مردمی سوریه ، نیروهای ایران و …)  و با شکست دادن ائتلاف خبیثانه ی دنیای سلطه گر غرب که انتظارش را نداشتند ، موفق به خلق یک حماسه ی تاریخی شدند که افکار عمومی  سالها بعد متوجه خواهند شد که چه تغییری در توازن قوای جهانی بنفع مبارزه با تروریزم و سلطه گری بوجود آورده اند!

لینک های مرتبط :

جامعه بین المللی ، آمریکا و عربستان نیست که باند رجوی سخنگوی آن است!

سعد حریری؛ استعفا یا تحت نظر در عربستان؟

لحظات سوال برانگیز مصاحبه تلویزیونی یکشنبه شب سعد حریری

سرنخ تروریزم جهانی اربابان شما، و داخلی اش خودتان هستید!

رجوی ها چه فکر میکنند و دیگران چه تحلیل هایی دارند؟

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=30080

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

چهره ی این رزمندگان سوری مورد حمایت رجوی را بهتر بشناسیم!

چهره ی این رزمندگان سوری مورد حمایت رجوی را بهتر بشناسیم!

فریدون اورموی (تحلیلگر و پژوهشگر سیاسی) قسمت اول ارسال به سایت نیم نگاه Saturday, March …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *