هنر و سینما
179 بازدید
نشریه بریتانیایی ایندیپندنت

سعد حریری؛ استعفا یا تحت نظر در عربستان؟

نشریه بریتانیایی ایندیپندنت با انتشار مقاله‌ای به قلم رابرت فیسک ادعا کرد که استعفای سعد حریری از نخست وزیری لبنان نه به میل خود بلکه با اجبار عربستان سعودی بود.

«رابرت فیسک» ستون نویس روزنامه انگلیسی ایندیپندنت در مطلبی بخشی از حوادث مربوط به سفر سعد حریری به عربستان و اتفاقات دیگر را فاش کرد.

فیسک با اشاره به ابتدای سفر حریری نوشت: وقتی هواپیمای سعد حریری عصر سوم نوامبر (دوازدهم آبان) در ریاض به زمین نشست، اولین چیزی که او دید گروهی از پلیس های سعودی بود که هواپیمایش را احاطه کرده بودند. آنها وقتی وارد هواپیما شدند تلفن همراه او و محافظانش را مصادره کردند. بدین ترتیب، نخست وزیر لبنان ساکت شد.

استعفا

شب دشنه‌های بلند

نویسنده مقاله با اشاره به همزمانی استعفای آقای حریری، حصر ۱۱ شاهزاده سعودی و دستگیری ده‌ها مقام بلندپایه از این واقعه به عنوان «شب دشنه‌های بلند» یاد می‌کند که در جریان آن در یک شب حدود ۴۰۰ مخالف سرشناس و پر نفوذ آدولف هیلتر توسط گشتاپو به قتل رسیدند. نویسنده این واقعه را تلاش محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان برای تحکیم پایه‌های قدرت خود می‌خواند.

وی می‌افزاید: «جمعه، سوم نوامبر حریری در جلسه هیات دولت بود که تلفنی از ریاض دریافت می‌کند. در این مکالمه از او خواسته می‌شود که برای دیدار با پادشاه عربستان به این کشور سفر کند.» نویسنده با اشاره به ملیت لبنانی- سعودی آقای حریری می‌گوید که او نمی‌توانست این دعوت را رد کند حتی اگر دو روز پیش در ریاض بود، بویژه اینکه «حریری صاحب شرکت “اوگر” است که ۹ میلیارد دلار به عربستان بدهی دارد.»

رابرت فیسک

ادبیات غیرعادی حریری

این مقاله همچنین به ادبیات غیرعادی نخست وزیر مستعفی لبنان می‌پردازد. نویسنده با اشاره به اینکه اقای حریری استعفای خود را از روی متن و در برابر دوربین‌های سعودی خواند مدعی شده که او از ادبیاتی استفاده کرد که تا کنون سابقه نداشته است. برای نمونه آقای حریری از «خطر ایران» و لزوم «خلع سلاح حزب الله» سخن گفت. در حالی که نخست وزیر لبنان به خوبی از قدرت حزب الله آگاهی دارد و می‌داند که خلع سلاح این گروه بدون جنگ داخلی غیر ممکن است. به ویژه باید این نکته را هم در نظر داشت که اکثریت جمعیت لبنان را شعیان تشکیل می‌دهند و احتمالا دخالت ارتش برای خلع سلاح حزب الله به یک جنگ تمام عیار خواهد انجامید. آن هم ارتشی که نیروهای شیعه در آن حضور قابل توجه دارند.

این گونه سخنان هرگز از زبان آقای حریری شنیده نشده و «واقعیت این است که این کلمات برای حریری نوشته شده‌اند.» علاوه بر این، کسانی که آقای حریری را می‌شناسند معتقدند که «او سخن نمی‌گفت» و به بیان دیگر «سعودی‌ها به وی دستور استعفا داده و مجبورش کرده بودند که متن آنها را با صدای بلند بخواند.»

سعد حریری

آیا خانواده حریری به گروگان گرفته شده‌اند؟

موضوع دیگری که ظن استعفای اجباری آقای حریری را تقویت می‌کند حضور خانواده وی در عربستان است. نویسنده ایندیپندنت در ادامه می‌گوید آنها در ریاض به گروگان گرفته شده‌اند و این مساله‌ایست که نگرانی نخست وزیر مستعفی لبنان را تقویت می‌کند. او پس از اعلام استعفا سفر کوتاهی به بیروت داشت، اما «بخاطر نگرانی از وضعیت خانواده‌اش» به عربستان بازگشت.

این استدلال برای سفر آقای حریری به امارات هم صدق می‌کند با این توضیح که این سفر در واقع به این منظور برنامه‌ریزی شده بود که نشان داده شود وی می‌تواند آزادانه هر کجا می‌خواهد برود.

به گفته نویسنده تا کنون فقط عده معدودی توانسته‌اند با آقای حریری تماس بگیرند و در این مکالمات تنها جملات کوتاهی نظیر«خوبم» یا «برمی‌گردم» از وی شنیده شده است.

شبکه فرانسوی زبان فرانس ۲۴ نیز با انتشار مطلبی این ادعا را بررسی کرد. این شبکه به نقل از چند منبع امنیتی لبنان می‌گوید که آقای حریری اکنون «در واقع در بازداشت سعودی‌ها» است.

میشل عون رئیس جمهور لبنان

جلسه‌های کاری

نویسنده مقاله ایندیپندنت در انتها به جلسه‌های کاری آقای حریری اشاره می‌کند و می‌گوید که وی با نمایندگان صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی ملاقات‌هایی برای گفتگو درباره کیفیت آب هماهنگ کرده بود «کسی که قصد داشته باشد از سمتش کناره‌گیری کند چنین ملاقات‌های مهمی را برنامه‌ریزی نمی‌کند.»

سرانجام نویسنده سوال اساسی خود مطرح می‌کند و می‌گوید اگر روزی حریری بتواند آزادانه سخن بگوید چه خواهد گفت و چه اتفاقی روی خواهد داد؟

واکنش ها در بیروت

میشل عون، رئیس جمهوری لبنان روز جمعه در گفتگو با کاردار سفارت عربستان در بیروت تاکید کرد که آقای حریری «باید به لبنان بازگردد.» وی همنین نحوه استعفای آقای حریری را «غیرقابل قبول» خواند.

لینک های مرتبط :

بازداشت های گسترده چهار وزیر کلیدی و شاهزاده‌های سعودی به اتهام ‘فساد’

جامعه بین المللی ، آمریکا و عربستان نیست که باند رجوی سخنگوی آن است!

خبر فوری … حمله موشکی و انفجاری شدید در فرودگاه ریاض

کشاکش و کنتاکت در کشورهای عربی شورای همکاری خلیج فارس

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=29696

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

مخالفت و اعتراض به سفر ولیعهد عربستان قاتل کودکان یمن در انگلستان

مخالفت و اعتراض به سفر ولیعهد عربستان قاتل کودکان یمن در انگلستان

Thursday, March 08, 2018 سفر سه روزه محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی به بریتانیا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *