هنر و سینما
191 بازدید
Federica Mogrini

فدریکا موگرینی در واشنگتن: به نظر می‌رسد کنگره تمایل دارد آمریکا در برجام باقی بماند

Wednesday, November 08, 2017

موگرینی در واشنگتن: کنگره قصد حفظ برجام را دارد

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می گوید در گفت و گوهایش با قانونگذاران آمریکایی به این نتیجه رسیده که آنها قصد دارند از پایبندی آمریکا به توافق اتمی با ایران اطمینان حاصل کنند.

بنابه گزارش ها خانم موگرینی در یک کنفرانس خبری در روز سه شنبه در واشنگتن به خبرنگاران گفت: “نشانه های روشنی دیدم که نیت آنها حفظ تعهد ایالات متحده به توافق است.”

او چند هفته پس از آن اظهار نظر می کند که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، اعلام کرد حاضر نیست پایبندی ایران به برجام را تایید کند. آن تصمیم باعث شد تصمیم گیری در مورد آینده برجام به کنگره محول شود.

برجام

برجام در سال ۲۰۱۵ میان ایران و گروه “پنج به علاوه یک” شامل آمریکا، بریتانیا، روسیه، چین، فرانسه و آلمان امضا شد که براساس آن ایران بخش های حساس برنامه هسته ای را متوقف کرد و در مقابل تحریم های اعمال شده بر برنامه اتمی ایران معلق شد.

براساس قانون “نظارت بر توافق هسته ای ایران” که کنگره دو سال پیش وضع کرد رئیس جمهور امریکا موظف بود هر سه ماه یک بار پایبندی ایران به توافق را تایید کند و در غیر این صورت کنگره ۶۰ روز وقت خواهد داشت در مورد اعمال مجدد تحریم های ایران که براساس برجام لغو شده تصمیم بگیرد.

اکنون با تصمیم روز ۱۳ اکتبر آقای ترامپ کنگره تا اواسط ماه دسامبر باید در مورد برجام به ارزیابی برسد.

با این حال حتی بسیاری از جمهوری خواهانی که در گذشته مخالف امضای برجام بودند گفته اند که آمریکا باید به آن پایبند بماند و حداکثر تلاش خود برای نظارت بر آن را به کار گیرد.

توافق هسته ای ایران

خانم موگرینی درست چند روز بعد از تصمیم آقای ترامپ اعلام کرده بود که به واشنگتن سفر خواهد کرد تا از قانونگذاران آمریکایی بخواهد برجام را حفظ کنند.

او روز سه شنبه پس از دیدارهایی در واشنگتن با مقام های دولت ترامپ و اعضای کنگره گفت: “ما می خواهیم ایالات متحده به اجرای برجام در آینده ادامه دهد. از نظر امنیتی به نفع اروپاست که این توافق به طور موثری اجرا شود.”

او همچنین بار دیگر گفت که امکان مذاکره مجدد در مورد برجام وجود ندارد: “اگر بخشی از آن بازگشایی شود، کل توافق بازگشایی می شود. مذاکره مجدد در مورد بخشی از توافق ممکن نیست.”

خانم موگرینی همچنین گفت به تصمیم نهایی کنگره احترام خواهد گذاشت.

او گفت: “من روشن کردم که نتیجه این فرآیند هرچه باشد – که یک فرآیند داخلی و برای همین محترم است – در پایان کار باید با توافق سازگار باشد.”

خانم موگرینی گفت برای کمک به قانونگذاران آمریکایی برای یافتن راه حل هایی که با پایبندی آمریکا به توافق “سازگار” است آمادگی دارد.

کنگره امریکا

مقام های آمریکایی می گویند که به خصوص بندهای موسوم به “غروب” در برجام مایه نگرانی آنهاست. بندهای غروب در برجام به محدودیت‌هایی در مورد فعالیت اتمی ایران به خصوص غنی سازی اطلاق می شود که پس از انقضای مدت پیش بینی شده در این سند به خودی خود لغو خواهند شد.

خانم موگرینی سه شنبه گفت که علیرغم انقضای این محدودیت ها، ایران براساس توافق متعهد است هرگز سلاح های اتمی نسازد.

لینک های مرتبط :

واکنش موگرینی به سخنرانی ترامپ: کسی در دنیا نمی‌تواند برجام را لغو کند

یوکیو آمانو: ایران به تعهداتش در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) عمل کرده است

سرگئی لاوروف و فدریکا موگرینی مذاکره مجدد درباره توافق هسته‌ای ایران را رد کردند

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در کنفرانس رم یک بار دیگر بر پایبندی ایران به تعهدات برجام تأکید کرد

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=29636

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

'تناقض' و سر در گمی در کاخ‌سفید بر سر دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون

‘تناقض’ و سر در گمی در کاخ‌سفید بر سر دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون

Saturday, March 10, 2018 کاخ سفید اعلام کرد که «در اولین فرصت» دونالد ترامپ، رئیس …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *