هنر و سینما
308 بازدید
نشست کمیسیون برجام در روز ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۷ در نیویورک که ظریف و تیلرسون هر دو در آن حضور دارند

دیدار ظریف، موگرینی، تیلرسون و دیگر دیپلمات‌های ارشد ۵+۱ در نشست روز چهارشنبه

وزیر خارجه ایران و وزیر خارجه ایالات متحده در دولت دونالد ترامپ، برای نخستین بار از زمان روی کار آمدن دولت جدید، مشترکا در نشست دیپلمات‌های ارشد کشورهای ۱+۵، شرکت کرده‌اند.

رکس تیلرسون پس از این دیدار جزئیاتی را با خبرنگاران در میان گذاشت. محمد جواد ظریف نیز با رسانه‌های رسمی جمهوری اسلامی مصاحبه کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌های اروپایی گزارش داده‌است که وزیران خارجه ایران و آمریکا، در جریان دیداری که «بسیار سخت» توصیف شده، گفت‌وگویی «طولانی» داشتند.

نشست وزرای ۱+۵ و مسئول ارشد سیاست خارجی اروپا، پیشاپیش توجهات زیادی را به خود جلب کرده بود.

Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif (center) leaves a meeting of the parties to the Iran nuclear deal at U.N. headquarters on Wednesday.

سخنان رکس تیلرسون

وزیر خارجه ایالات متحده پس از این دیدار به خبرنگاران گفته‌است طرف‌ها، از جمله محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، گفت‌وگوهایی متمرکز بر حقیقت امور و رویکردها داشتند ولی واشینگتن همچنان «مسائل چشم‌گیری» با توافق اتمی دارد.

آقای تیلرسون به شوخی گفت: فرصت خوبی بود که دیداری کنیم و دست بدهیم. لحن طرف‌های گفت‌وگو در مورد حقایق امور بود. داد و فریادی رد و بدل نشد. ما به سمت هم کفش پرت نکردیم.

او افزوده است «لحن به‌هیچ‌وجه عصبی نبود» و طرف‌ها در مورد اصل وقایع و نقطه‌نظر و رویکرد متفاوت خود صحبت کردند.

تیلرسون در عین حال گفته‌است از منظر رئیس‌جمهوری آمریکا جریان غروب در توافق اتمی، مسئله‌ای «غیر قابل قبول» است. اشاره وزیر خارجه آمریکا به موانعی‌ست که ایران تا سال ۲۰۲۵ با آن‌ها روبه‌رو است ولی به مرور برچیده خواهند شد. این موضع، روز گذشته نیز در سخنان رکس تیلرسون مطرح شده بود. مقام‌های ارشد فرانسوی، از جمله رئیس‌جمهوری و وزیر خارجه آن کشور، نیز با اشاره به این موضوع خواستار تمرکز بر تلاش‌ها برای حفظ توافق اتمی پس از دوره موسوم به «غروب» شده‌اند.

دونالد ترامپ

وزیر خارجه ایالات متحده تاکید کرده دولت او خواستار مذاکره در این مورد است و «خوشبین» است که ایران، با وجود گفته‌های حسن روحانی مبنی بر غیر قابل مذاکره بودن برجام، برای انجام چنین مذاکراتی توافق خواهد کرد. تیلرسون گفته «هرگز نگو هرگز!».

ساعاتی پیش از این دیدار رئیس جمهوری اسلامی ایران در یک نشست خبری در نیویورک گفته بود توافق هسته‌ای تهران با شش قدرت جهانی، توافقی بین‌المللی است و قابل مذاکره مجدد نیست.

رکس تیلرسون به خبرنگاران گفته است طرف‌های توافق اتمی، در عین حال چشم‌انتظار ایجاد یک وضعیت باثبات‌تر و آرام‌تر در منطقه خاورمیانه بودند، اما چنین نشده‌است و ایران از حکومت بشار اسد حمایت کرده، به آزمایش موشک‌های بالستیک خود بر خلاف قطعنامه شورای امنیت ادامه داده و به یمن و سوریه و عراق سلاح فرستاده‌است.

ایران می‌گوید به درخواست دولت سوریه که در سازمان ملل صاحب نمایندگی رسمی‌ست و برای مقابله با آنچه «گروه‌های تروریستی» می‌نامد در سوریه حضور دارد. ایران می‌گوید آزمایش‌های موشکی‌اش خلاف قطعنامه نیست و جنبه دفاعی دارد، در عین حال به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای هم نیست که این موشک‌ها را به موشک‌های قابل حمل کلاهک اتمی تبدیل کند. ایران دخالت در امور کشورهای منطقه را رد کرده‌است. مقام‌های ایرانی حضور نیروهای نظامی و شبه‌نظامیان مورد حمایت خود در کشورهایی مانند سوریه و عراق را پنهان نمی‌کنند.

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید واشینگتن از متحدان خود خواسته نگرانی‌هایش را درک کنند؛ این‌که ایران با اقدامات خود بر خلاف «روح» برجام عمل کرده و این‌که این موضوع نقض «برجام» نیست، و آنها این را باید به ایران بگویند.

Federica Mogrini

گفته‌های وزیر خارجه ایران

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، نیز پس از دیدار با رکس تیلرسون، در گفت‌وگویی با رسانه‌های رسمی جمهوری اسلامی شرکت کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، آقای ظریف گفته است «جمهوری اسلامی درباره موارد نقضی که از سوی ایالات متحده از ابتدای اجرایی شدن برجام و به‌خصوص در دوره دولت جدید آمریکا مطرح بوده، همچون اظهاراتی که مقام‌های آمریکا کردند که از نظر ما مناسب نبوده، و برای مقررات برجام که بعضی موارد آن به عنوان نقض مواد ۲۶، ۲۸ و ۲۹ برجام قابل تفسیر است، صحبت کرد».

در متن منتشرشده از سوی وزارت خارجه ایران در مورد مفاد برجام، مواد ۲۶، ۲۸ و ۲۹ اشاره‌هایی دارند از جمله بر عدم «تاثیرگذاری خصمانه و مستقیم» بر عادی‌سازی روابط اقتصادی با ایران، اجرای برجام در «فضایی سازنده»، و یا اینکه دولت ایالات متحده «در چارچوب اختیارات قانونی رئیس‌جمهوری و کنگره» از «تحمیل مجدد تحریم‌های مشخص شده در پیوست ۲» و «اعمال تحریم‌های جدید هسته‌ای خودداری خواهد کرد».

وزیر خارجه ایران تاکید کرده از منظر تهران، ایالات متحده تعهدات خود را اجرا نکرده‌است و گفته‌های مطرح‌شده از سوی مقام‌های ارشد آن کشور، از جمله سخنرانی دونالد ترامپ، «نشان‌دهنده دور بودن ایالات متحده از واقعیت‌های جامعه بین‌المللی‌ست که امروز بار دیگر از نزدیک مشاهده کردیم».

دولت آمریکا هرچند می‌گوید تهران خلاف روح برجام عمل می‌کند، اما تاکنون پایبندی ایران به مفاد برجام را تائید کرده‌‌ و تحریم‌های مربوط به آن را نیز تعلیق کرده‌است. در عین‌حال مقام‌های اروپایی، از جمله دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا، فدریکا موگرینی تاکید کرده‌اند «همه طرف‌ها» تا کنون به برجام پایبند بوده‌اند. مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پس از انتشار گفته‌های مشابهی از سوی مقام‌های ایران در مورد نقض تعهدات از سوی قدرت‌های غربی، در مرداد ماه گفته بود «همه طرف‌های [توافق اتمی] تا کنون به تعهدات خود بر اساس توافق شکل‌گرفته، عمل کرده‌اند».

محمد جواد ظریف در بخشی از مصاحبه‌اش گفته است نشست طرف‌ها جلسه‌ای غیر رسمی بود که در آن لزومی بر تصمیم‌گیری نبود.

او یادآوری کرد که این دومین جلسه در سطح وزیران طرف‌های گفت‌وگوی اتمی، پس از حصول توافق است. ایرنا می‌گوید این پاسخ وزیر خارجه ایران در مورد «تداوم این جلسات» بود. جزئیات بیشتری منتشر نشده‌است.

تیلرسون

«گفت‌وگوی طولانی»

خبرگزاری رویترز به نقل از یک دیپلمات اروپایی گفته است «ظریف و تیلرسون گفت‌وگویی طولانی داشتند. موضوع حیرت‌انگیزی در موضع طرف‌ها مطرح نشد».

این دیپلمات اظهار داشته طرف‌ها هم‌رای بودند که به تعهدات مربوط به توافق اتمی عمل شده، اما مذاکره در واقع متمرکز بر اجرای آن نبود.

مقام اروپایی طرف گفت‌وگو با رویترز در عین حال افزوده که مشخص نیست تصمیم ایالات متحده در ماه اکتبر چه خواهد بود. دولت آمریکا باید هر ۹۰ روز در گزارشی به کنگره آن کشور، پایبندی تهران به توافق را تائید کند. واشیتگتن تاکنون چنین کرده، نوبت بعدی در ماه آینده میلادی‌ست.

ترامپ روز چهارشنبه در جریان یک کنفرانس خبری در پاسخ به این پرسش که آیا تصمیم خود را درباره «برجام» گرفته، پاسخ داد «تصمیم خودم را گرفته‌ام و به شما خواهم گفت که این تصمیم چیست»؛ اما نگفت چه تصمیمی گرفته‌است. تیلرسون نیز گفته رئیس‌جمهوری آمریکا خود این تصمیم را اعلام خواهد کرد.

پایبندی طرف ها به برجام

پیشتر فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پی نشست کمیسیون نظارت بر اجرای برجام گفت که موافقت شده که همه طرفین برجام به طور کامل به آن پایبند بوده اند.

او گفت که برجام فقط شامل فعالیت های هسته ای ایران می شود و حل و فصل مسایل دیگر باید در چارچوب دیگری صورت گیرد.

او گفت: “همه می دانند که ایالات متحده در حال بازبینی سیاست خودش در قبال ایران است اما مساله خارج از بحث توافق هسته ای است.”

“توافق هسته ای نتیجه بخش بوده و جامعه بین المللی نمی تواند توافق هسته ای که موثر بوده است را برهم بزند.”

او گفت: “این توافق به یک کشور تعلق ندارد بلکه در قطعنامه شورای امنیت مندرج است و به جامعه بین المللی تعلق دارد.”

“نیازی نیست که درباره قسمت هایی از توافق مذاکره مجدد شود.”

برجام

گسترش برجام؟

روز چهارشنبه امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در تلاشی برای رفع نگرانی های آمریکا در مورد برجام خواستار گسترش توافق اتمی میان ایران و قدرت ها شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای مکرون روز چهارشنبه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل گفت: “ما باید توافق ۲۰۱۵ را نگه داریم چون توافق خوبی با نظارت قوی بر شرایط جاری بود و باید دو یا سه رکن به آن اضافه کنیم.”

آقای مکرون گفت این تدابیر باید شامل “یکی برای کنترل بهتر فعالیت های موشکی و بالستیک ایران باشد” و دیگری تمدید توافق ورای ۲۰۲۵ باشد زمانی که به تدریج از محدودیت های غنی سازی در ایران کاسته می شود.

به گفته او یک رکن سوم می تواند شامل “بحث باز با ایران درباره اوضاع جاری در منطقه باشد.”

این درحالی است که حسن روحانی رئیس جمهور ایران در حاشیه همین مجمع برجام را “تغییرناپذیر و غیرقابل مذاکره” خوانده است.

آقای روحانی همچنین گفت در صورت خروج آمریکا از برجام، ایران گزینه‌های مختلفی دارد و تصمیم‌گیری ایران به عکس‌العمل اروپا نیز بستگی دارد.

مواردی که آقای مکرون به آنها اشاره کرده همان نگرانی هایی است که دولت ترامپ مطرح کرده است و می گوید در صورت عدم دستکاری توافق ممکن است از آن خارج شود.

در جریان مذاکرات برای رسیدن به برجام گزارش می شد که دولت وقت فرانسه مواضعی سخت برای گرفتن امتیاز بیشتر از ایران اتخاذ کرده بود اما رهبران کنونی فرانسه بارها از توافق به دست آمده میان ایران و گروه پنج به علاوه یک (فرانسه، آمریکا، بریتانیا، روسیه، چین و آلمان) دفاع کرده اند.

لینک های مرتبط :

دست بالای ظریف مقابل تیلرسون

تاکید فدریکا موگرینی در مقر سازمان ملل در نیویورک بر پایبندی کنونی ایران به اجرای تعهدات اتمی

نامه ده‌ها دانشمند آمریکایی به ترامپ برای حفظ «برجام»

توافق اتمی ایران و قدرتهای جهانی ، متن کامل بیانیه ظریف _ موگرینی در لوزان سوئیس

توافق اتمی ایران چگونه لابی قدرتمند اسرائیل را در آمریکا تضعیف کرد

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=28544

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

'تناقض' و سر در گمی در کاخ‌سفید بر سر دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون

‘تناقض’ و سر در گمی در کاخ‌سفید بر سر دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون

Saturday, March 10, 2018 کاخ سفید اعلام کرد که «در اولین فرصت» دونالد ترامپ، رئیس …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *