هنر و سینما
331 بازدید
جشنواره فیلم ونیز

فیلم “بدون تاریخ، بدون امضا” در جشنواره فیلم ونیز برنده دو جایزه

فیلم ایرانی “بدون تاریخ، بدون امضا” ساخته وحید جلیلوند، در بخش رقابتی افق‌ها در هفتاد و چهارمین دوره جشنواره فیلم ونیز، موفق به دریافت دو جایزه بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر مرد شد.

نوید محمد زاده

یوتیوب نیم نگاه

جایزه بهترین کارگردانی به وحید جلیلوند و بهترین بازیگر مرد نیز به نوید محمدزاده رسید. این فیلم به مضمون ‌اجتماعی درباره فقر در جامعه امروز ایران است.

وحید جلیلوند

یوتیوب نیم نگاه

آلبرتو باربرا، مدیر هنری جشنواره ونیز

همچنین در این دوره از این جشنواره، رخشان بنی اعتماد – که سینمایش بی‌شباهت به دو فیلم بلند جلیلوند نیست – یکی از داوران بخش افق ها بود.

رخشان بنی اعتماد کارگردان نامدار سینمای ایران

هفتاد و چهارمین دوره جشنواره جهانی فیلم ونیز، شنبه شب، با اهدای جوایز به کار خودش پایان داد. شیر طلایی جشنواره امسال به گیلرمو دل تورو برای فیلم “شکل آب” رسید.

گیلرمو دل تورو

جلیلوند در سال ۲۰۱۵ با فیلم «چهارشنبه نوزدهم اردیبهشت» در جشنواره فیلم ونیز در همین بخش افق‌ها حضور داشت و جایزه فیپرشی یا انجمن منتقدان بین المللی را هم به خانه برد. حالا این بار هم در بخش افق‌ها دست خالی به خانه بازنگشت. به ویژه که رخشان بنی اعتماد – که سینمایش بی‌شباهت به دو فیلم بلند جلیلوند نیست – یکی از داوران این بخش بود.

فیلم «چهارشنبه نوزدهم اردیبهشت»

فیلم با یک اتفاق ساده آغاز می‌شود: یک تصادف. پزشکی که در پزشکی قانونی کار می‌کند، به یک موتوری و خانواده اش که سوار بر موتورسیکلت او هستند برخورد می‌کند. پسر خانواده ظاهراً از ناحیه سر آسیب دیده اما چیز جدی ای به نظر نمی‌رسد. روز بعد این پزشک با جسد این پسربچه در سردخانه پزشکی قانونی روبرو می‌شود، در حالی که به نظر می‌رسد بر اثر مسمومیت غذایی قوت کرده.

از این جا بستر قصه شکل می‌گیرد و شرایط بغرنج و غریبی را پیش می‌کشد. مفهوم وجدان به مساله اصلی فیلم بدل می‌شود و مساله انسان بودن- یا «حیوان بودن» به گمان سازندگان که چند بار در دیالوگ‌ها به آن اشاره می‌شود- به مساله اصلی فیلم بدل می‌شود؛ این که این پزشک می‌تواند مرتکب قتل غیر عمد شده باشد و بنا به شغل اش به سادگی همه چیز را کتمان کند.

اما فیلم تنها در درگیری ذهنی شخصیت اصلی‌اش خلاصه نمی‌شود و به پیوندی دیدنی با جهان اطرافش می‌رسد و سرانجام غریب و غیر قابل حدسی را هم رقم می‌زند.

"بدون تاریخ، بدون امضا"

منبع : روزنامه شرق

پیام تبریک ٢ گروه تئاتر به‌ نوید محمدزاده

گروه تئاتر «تازه» و گروه نمایش «پچ‌پچه‌های پشت‌خط نبرد» پیام تبریکی را به مناسبت موفقیت نوید محمدزاده در جشنواره فیلم ونیز خطاب به این عضو گروهشان منتشر کردند. در این پیام آمده است:

«چند سال باید زحمت کشید؟ سر چندتا تمرین در پلاتوهای دانشگاه باید رفت؟ چندبار باید در بازبینی‌ها رد شد؟ چندده دفعه باید سر تمرین دعوا کرد، قهر کرد، تمرین را رها کرد؟ بعد برگشت خندید و همه‌ را شگفت‌زده کرد؟ چندصد دقیقه پشت صحنه هر اجرا باید ایستاد، با چشمان بسته دیالوگ‌ها را مرور کرد، با استرس از درزهای دیوار تماشاگرها را نگاه کرد و با انرژی و با تمام وجود بازی را شروع کرد؟ چند‌هزار رورانس را باید تجربه کرد؟ چندتا پرسش دیگر می‌شود از این مسیر پرمشقت و پرباری که تو پیمودی پرسید؟ تو که نویدبخش تئاتر و سینمای ایران… . و حالا جهان شدی. نوید محمدزاده تو به همه ما و نسل ما یادآوری کردی که باید دوید و تلاش کرد و از همه مهم‌تر روح بزرگ داشت. تو حالا یک شیر ونیز ‌داری که دو بال باارزش دارد و ما یک بَبرِ کرد که قلبی بزرگ. از طرف هم‌گروهی‌هایت در گروه تئاتر تازه و تئاتر پچ‌پچه‌های پشت خط نبرد».

گفتنی است اجرای رپرتوار نمایش«پچ‌پچه‌های پشت خط نبرد»، نوشته علیرضا نادری و به کارگردانی اشکان خیل‌نژاد پس از بازگشت نوید محمدزاده از ونیز، از تاریخ ۲۱ شهریور در پردیس تئاتر شهرزاد از سر گرفته خواهد شد.

لینک های مرتبط :

هفتاد و چهارمین دوره قدیمی‌ترین جشنواره بین‌المللی فیلم جهان (ونیز) امشب آغاز به کار می‌کند

نقد فیلم قصه ها … کارگردان رخشان بنی اعتماد

دیوانه ی عشق و اسیر تنهایی ـ کوتاه از “پاریس تگزاس” ویم وندرس

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

حامیان رجوی در جدیدترین لیست تروریستی دولت عراق

حامیان رجوی در جدیدترین لیست تروریستی دولت عراق

دولت عراق اسامی ۶۰ تن از مشهورترین تروریست‌های القاعده، داعش و حزب بعث را منتشر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *