هنر و سینما
511 بازدید
Paris, Texas

دیوانه ی عشق و اسیر تنهایی ـ کوتاه از “پاریس تگزاس” ویم وندرس

پاریس تگزاس (۱۹۸۴) محصول همکاری ویم وندرس، فیلمساز آلمانی، و سم شپارد، فیلمنامه‌نویس و نمایشنامه‌نویس برجسته‌ی آمریکایی، است. پاریس تگزاس فیلمی شاعرانه و زیباست و بیانگر عشق وندرس به چشم‌اندازهای طبیعی سرزمین آمریکا و نوستالژی او نسبت به فیلم‌های کلاسیک وسترن و جاده‌ای است. فیلمی که درک وندرس آلمانی و شناخت او را از آمریکا نشان می‌دهد.

پاریس تگزاس ویم وندرس

پاریس تگزاس در واقع نقطه‌ی تلاقی سینمای هنری اروپا و سینمای کلاسیک آمریکاست. حتی نام فیلم نیز بر این امر گواهی می‌دهد. تأثیر وندرس از سینمای وسترن و فیلم‌های جاده‌ای آمریکایی در این فیلم کاملاً آشکار است. موسیقی پاریس تگزاس نیز با الهام از موسیقی فیلم‌های وسترن و جاده‌ای ساخته شده است.

سم شپرد

یوتیوب نیم نگاه

هماهنگی موسیقی با فضای فیلم و سبک بصری آن فوق‌العاده است. رابی مولر، فیلمبردار غالب آثار وندرس، تصاویر کریستالی و آنامورفیک درخشانی از دشت‌های فراخ و خشک غرب آمریکا گرفته است. تصاویری که با الهام از فضاهای فیلم‌های وسترن، بر تنهایی و آسیب‌پذیری شخصیت اصلی فیلم در دل دشت‌های باز و پهناور و در جدال با طبیعت بی‌رحم تأکید می‌کند. طنین گیتار رای کودر این فضاها را برجسته‌تر کرده و بیننده را در تنهایی تراویس و اندوه او سهیم می‌کند. تراویس دیوانه‌ی عشق است و اسیر تنهایی. سام شپارد و ویم وندرس، تراویس را به گره‌گشایی می‌رسانند بدون اینکه او را از بحران وجودی‌ای که او را دربرگرفته جدا سازند. موسیقی کودر افسردگی و ناامیدی تراویس را به بهترین شکل منتقل می‌کند.

سینما

پاریس تگزاس فیلمی است در باره‌ی حسرت و پشیمانی، در باره‌ی ازخودبیگانگی و تنهایی و در باره‌ی عشق و گسست رابطه و تلاش برای پیوند دوباره به عشق واقعی و یافتنش. تراویس، شخصیت اصلی فیلم موجودی خاموش و کم‌حرف است. استراتژی فیلم بر مبنای سکوت طولانی و اسرارآمیز او بنا شده. او موجودی است که به وسیله‌ی ذات خودویرانگرش نفرین شده است و احساس می‌کند شایسته‌ی آرزوهایی که تصور می‌کند نیست. ولی درنهایت می یابد. پاریس تگزاس فیلمی است درباره ی پیوند به عشق واقعی و تلاشی ستودنی برای رسیدن به جاودانگی.

عشق و تنهائی

لینک های مرتبط :

گفت‌وگو با دیمین شزل، نویسنده و کارگردان اسکاری «لالا لند»

برندگان هفتادمین جشنواره فیلم کن ـ فیلم «مربع» یا «چارگوش» برنده جایزه نخل طلای جشنواره فیلم کن

نقد فیلم ـ فارغ‌التحصیلی/Graduation … کارگردان کریستین مونجیو

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

ویم وندرس، کارگردان مشهور آلمانی: سینمای اروپا با هالیوود تفاوت دارد

ویم وندرس، کارگردان مشهور آلمانی: سینمای اروپا با هالیوود تفاوت دارد

ویم وندرس، کارگردان، تهیه کننده و فیلمنامه نویس آلمانی است. ویم وندرس، کارگردان، تهیه کننده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *