هنر و سینما
372 بازدید
افغانستان

تقاطع خون و بازی بزرگ جدید … بیش از ۴٠٠ کشته و زخمی در انفجاری در منطقه امن کابل

تقاطع خون

۱۱ خرداد ماه ۱۳۹۶

وقوع انفجار در امن‌ترین و امنیتی‌ترین خیابان کابل یعنی منطقه‌ای که سفارتخانه‌های کشورهای اندونزی، امارات متحده، فرانسه، آلمان، ژاپن، چین، ترکیه، هند، ایران، بریتانیا، کاخ ریاست‌جمهوری و وزارت خارجه افغانستان واقع شده‌، می‌تواند تمامی معادلات امنیتی را در این شهر ناآرام بر هم بزند. ساعت ٨:٢۵ صبح به وقت محلی، در پنجمین روز از ماه مبارک رمضان و فقط چند ساعت پس از آنکه افغان‌ها فعالیت روزانه خود را در یکی از پرازدحام‌ترین مناطق شهر آغاز کرده بودند، کابل شاهد وقوع بزرگ‌ترین انفجار از سال ٢٠٠١ میلادی بود؛ انفجاری که به گفته مقامات این کشور بیش از ۴٠٠ کشته و زخمی بر جای گذاشته است.

حملات انتحاری

به گزارش روزنامه گاردین، انفجاری که روز گذشته در منطقه دهم امنیتی کابل در چهارراه «زنبق» (تقاطع خیابان وزیر اکبر‌خان و صلح) روی داد و به کشته‌شدن حدود صد نفر انجامید، خونین‌ترین انفجار در این شهر از تابستان گذشته است؛ در این حادثه هم که مسئولیت آن را گروه تروریستی «داعش» بر عهده گرفت، نزدیک به صد نفر کشته شدند. براساس گزارش‌ها، شدت انفجار روز گذشته به‌حدی بالا بوده است که چندین دستگاه خودرو منهدم شدند و همچنین به ساختمان‌هایی که در ده‌ها متری محل انفجار قرار داشتند، خسارت‌هایی وارد شد و پس از انفجار دود غلیظی به هوا برخاست. مقام‌های امنیتی به خبرنگاران گفتند مواد منفجره در تانکر آب جاسازی شده بود و یک گودال عمیق هفت متری در محل انفجار ایجاد کرده است. «عزیز ناوین»، مهندس آی‌تی که با شبکه خبری «طلوع‌نیوز» کار می‌کرد، یکی از اولین قربانیان این حادثه است که نامش در خبرگزاری‌ها منتشر شد. به گزارش الجزیره، «محمد نازی»، راننده شاغل در شبکه خبری «بی‌بی‌سی» نیز در این حادثه کشته شده است و چهار خبرنگار این شبکه خبری که در این حادثه زخمی شده‌اند، برای مداوا به بیمارستان منتقل شده‌اند.

تقاطع خون

آسیب‌دیدن ساختمان سفارت ایران
این انفجار نزدیک سفارت آلمان در خیابان «وزیر اکبرخان» نزدیک به کاخ ریاست‌جمهوری و سفارت‌خانه‌های خارجی روی داد؛ اما طبق گزارش‌های منتشرشده بیشتر قربانیان این حادثه مرگ‌بار مانند همیشه شهروندان عادی افغانستان هستند. وزیر امور اروپایی فرانسه اعلام کرد، این انفجار ساختمان سفارت‌های آلمان و فرانسه را دچار خسارت‌ کرد؛ اما اطلاعاتی مبنی بر آسیب‌دیدن اتباع فرانسوی و آلمانی در این حمله وجود ندارد. به گزارش ایرنا، شدت انفجار باعث خردشدن شیشه‌های ساختمان دفتر نمایندگی این خبرگزاری در کابل شده. ساختمان سفارت ایران نیز در این حادثه آسیب دیده است. به گزارش تسنیم در زمان انفجار فقط دو نفر از کارکنان سفارت ایران در محل حضور داشتند که دچار «جراحت‌های سطحی» شدند. بنا بر این گزارش سقف‌های کاذب سفارت و شیشه‌های پنجره‌ها تخریب شده و به تأسیسات سفارت ایران آسیب رسیده است. در‌همین‌حال، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان با محکومیت این حملات، ابراز امیدواری کرد ابتکارات سیاسی و گفت‌وگوها بین گروه‌های افغان بدون دخالت برخی کشورهای منطقه و فرامنطقه که متهم به تجهیز و تسلیح گروه‌های افراطی و تروریستی هستند، سدی در برابر این اقدامات و سازوکاری برای جلوگیری از تکرار این قبیل اقدامات نابخشودنی و ضد بشری شود.

داعش

بار دیگر داعش
معمولا گروه طالبان مسئول این‌گونه حملات در افغانستان شناخته می‌شده؛ اما پس از وقوع انفجار صبح چهارشنبه، سخنگوی این گروه به رویترز گفت «مشغول گردآوری اطلاعات» درباره این انفجار است. ساعاتی بعد، این گروه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد در این انفجار دخالتی نداشته و آن را محکوم کرد. با این موضع‌گیری، انگشت اتهامات به سوی «داعش» نشانه گرفته می‌شود. این گروه تروریستی، در چند سال اخیر، چندین‌بار در کابل دست به انجام حملات انتحاری زده است که آخرین آن اوایل ماه می ‌روی داد که در جریان این حمله به سربازان خارجی مستقر در افغانستان، حداقل هشت نفر کشته شدند. بعضی از کارشناسان این حمله را در راستای تحت‌الشعاع قراردادن نشست بین‌المللی صلح افغانستان که قرار است دوشنبه هفته آینده در کابل و با حضور نمایندگان افغانستان، روسیه، چین، هند، پاکستان و ایران برگزار شود، می‌دانند.

افغانستان

بازی بزرگ جدید
پیرمحمد ملازهی . کارشناس افغانستان

منطقه حساس دیپلماتیک کابل ساعت ٨:٣٠ صبح روز چهارشنبه با انفجار یک تانکر آب در عملیاتی انتحاری به لرزه درآمد. انفجار در مقابل سفارت آلمان و در نزدیکی اداره امنیت ملی افغانستان صورت گرفت و شدت آن به حدی بود که در غربی‌ترین نقطه شهر کابل صدای آن شنیده شد. جدا از اینکه چه گروهی مسئول آن است، واقعیت‌های نگران‌کننده‌تری هم وجود دارند. منطقه وزیر اکبرخان که کاخ ریاست‌جمهوری و سفارتخانه‌های خارجی در آن قرار دارند، به لحاظ امنیتی از حساس‌ترین مناطق پایتخت افغانستان به شمار می‌رود که محافظت از آنها با دقت و تأمل بیشتری صورت می‌گیرد. اکنون پرسش اصلی این است که چگونه مخالفان می‌توانند با این همه مواد منفجره وارد آن شوند و فاجعه به بار آورند؟

طالبان

واقعیت آن است که پاسخ روشنی وجود ندارد. با این حال مخالفان مسلح دولت وحدت ملی افغانستان به دلایل متفاوتی از این امکان برخوردار شده‌اند که وارد منطقه دیپلماتیک کابل شوند و از همه موانع امنیتی عبور کنند. عملیاتی در این سطح نمی‌تواند از عهده گروه‌های کوچک و بدون پشتوانه خارجی برآید. جنگ در افغانستان در واقع یک جنگ استخباراتی و نیابتی است و عناصر و عوامل داخلی در حد یک ابزار استراتژیک در خدمت گرفته می‌شوند. شک نباید داشت که بدون حفره‌های امنیتی و نوعی همکاری نیروهایی از داخل، انجام این‌گونه عملیات در امنیتی‌ترین منطقه شهر کابل امکان‌پذیر نیست. از این رو باید به اهداف پشت پرده قدرت‌های رقیب در افغانستان توجه کرد تا دلایل واقعی عملیات انتحاری در کابل را به درستی درک کرد. هدف تا حدی روشن است؛ دولت وحدت ملی در ضعیف‌ترین موقعیت خود قرار گرفته، اختلاف‌نظرها بین رئیس‌جمهوری و رئیس اجرائی بر سر اجرائی‌کردن توافق و تقسیم قدرت در هفته‌های اخیر به نحو محسوسی تشدید شده است؛ بازگشت «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی افغانستان و استقبالی که دولت آقای «اشرف غنی» از او به عمل آورد؛ خروج ژنرال «عبدالرشید دوستم» معاون رئیس‌جمهور از کابل و رفتن به ترکیه به بهانه مداوا و صحبت‌هایی که این سفر بدون بازگشت خواهد بود؛ کنارگذاشتن «عبدالله عبدالله» از جمع رهبری حزب جمعیت اسلامی و در نهایت وجود بن‌بست در اصلاح قانون اساسی و تغییر ساختار متمرکز قدرت به نظامی پارلمانی را هرگاه در کنار قدرت‌طلبی بیشتر طالبان و گروه‌های مسلح دیگر نظیر داعش و شبکه حقانی قرار دهیم که تعداد آنها به ٢٠ گروه مسلح می‌رسد، آن‌گاه روشن‌تر خواهد شد که افغانستان چطور قربانی رقابت‌‌های قدرت‌های بین‌المللی از یک طرف و رقابت‌های سیاسی قومی داخلی‌، از طرف دیگر شده است.

ISIS

در همین حال باید دو موضوع مهم و مرتبط با همدیگر را در نظر گرفت؛ پروژه داعش در خاورمیانه در حال شکست قطعی است و پروژه خراسانی داعش در افغانستان در حال کلیدخوردن است. اما منابع جهانی قدرت که در افغانستان دارند وارد بازی بزرگ جدیدی می‌شوند، بی‌کار نیستند و دست روی دست نگذاشته‌اند.
روسیه در حال نزدیک‌شدن به طالبان است و بر این باور است که آمریکا و غرب و ارتجاع خاورمیانه در آینده افغانستان را به سکوی پرش داعش به آسیای مرکزی حوزه قفقاز و ایالت سین‌کیانگ چین تبدیل خواهند کرد. داعش از این ظرفیت برخوردار است که چنین پروژه‌ای را عملیاتی کند. کشورهای رقیب منطقه نیز اما بخشی از این پروژه را در راستای منافع راهبردی خود احساس می‌کنند و تا آنجا که ممکن باشد وارد بازی بزرگ منابع جهانی قدرت خواهند شد. در چنین فضای واقعی تفاوتی نمی‌کند که عملیات انتحاری را چه گروهی انجام دهد. داعش باشد یا طالبان، شبکه حقانی باشد یا هر گروه دیگری، افغانستان ضعیف درگیر مشکلات داخلی همواره مستعد جذب گروه‌های رادیکالی خواهد بود که در نگاهی آخرالزمانی واقعا باور دارند که خراسان بزرگ درست همان مکانی است که لشکر اسلام با پرچم‌های سیاه برخواهد خاست و زمان آن نزدیک است. این نبرد اکنون با بهره‌گیری از مدرن‌ترین ابزار ارتباطی در حال یارگیری است؛ اینکه تفکر جهادی در نگاه خود آنها در عمل به سود کدام رقیب بازی بزرگ جدید در افغانستان باشد، برای آنها موضوعیت ندارد و مسئله آنها نیست. این تفکر و نیروهای وفادار به آن در پشت پرده‌ از حمایت‌های مالی و منابع قدرت جهانی و منطقه‌ای برخوردارند. بازی بزرگ جدید تازه در حال آغازشدن است و اگر برای افغانستان راه‌حلی سیاسی یافت نشود، باید در انتظار انفجارهای شدیدتری بود.

لینک های مرتبط :

تروریسم و خوانش هایی از ستیزه جویی

داعش: مهاجم لندن سرباز ما بود… در حمله روز چهارشنبه چهار نفر، از جمله مهاجم، کشته و چندین نفر زخمی شدند

جنجال بر سر انتقال اطلاعات سری ‘درباره داعش به روسیه’ از سوی دونالد ترامپ

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=25954

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

اختلاف نظر بر سر ایران و برجام ... ترامپ، رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا و معاونش را برکنار کرد!!

اختلاف نظر بر سر ایران و برجام … ترامپ، رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا و معاونش را برکنار کرد!!

Wednesday, March 14, 2018 تیلرسون چگونه برکنار شد؟ کاخ سفید و آقای تیلرسون یک رشته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *