531 بازدید
مجاهدین

میزگرد بررسی موارد نقض حقوق بشر در مناسبات درونی فرقه مجاهدین ، ارومیه ـ قسمت هفتاد و یک

 نشست جداشدگان مجاهدین در ارومیه

منبع : سایت نیم نگاه

آرش رضایی : سعید جان (باقری) در فاکتی که شما در  بحث و توضیحاتتان ارائه دادید ، گفتید عکس فهمیه اروانی (از سران رده بالای تشکیلات رجوی) نسبت به سایر فرماندهان و مسئولان زن مجاهدین زیباتر بود و نفرات مرد اغلب می گفتند فهمیه زیباتر از سایرین است و به همین دلیل آنها عکسهای فهمیه اروانی را پیش خودشان داشتند.

قادر رحمانی : عکس فهیمه معمولا در داخل کمد های نفرات چسبانده شده بود او مدتی مسئول اول سازمان بود.

سعید باقری دربندی : بله ، مسئولین سازمان هم متوجه این موضوع شده بودند و می خواستند عکسهای فهمیه را به بهانه های گوناگون جمع کنند ولی نتوانستند.

قادر رحمانی : اصلا چرا فهیمه را می گوئید به خود مریم (رجوی) اشاره کنیم ، ببینید اگر یادتان باشد در مسابقه فوتبال آمریکا و ایران سازمان به ولوله افتاد. سران سازمان آن موقع بر این خیال بودند که ایران آمریکا را می برد و چیزی برای آنها نمی ماند آخر سران مجاهدین ورزش را هم با نگاه سیاسی دنبال می کردند. آوردن تی شرت هایی که عکس مریم و مسعود روی آن چاپ شده بود ، پخش کردن این تی شرت ها ، بین نفرات در قرارگاه اشرف و سایر مقرهای سازمان در عراق را که همه یادمان است من مقر شما را نمی دانم واقعیت این بود در مقر ما که من شاهد بودم، حتی یک عدد تی شرتی که عکس مریم روی آن چاپ شده باشد را به مقر ما نیاوردند فقط تی شرت هایی را در مقر ما پخش کردند که عکس مسعود روی آن چاپ شده بود. چرا؟ چون سران مجاهدین این طور خیال می کردند که اگر تی شرتی که عکس مریم را داشت یک برادری بپوشد مبادا ذهنش برود سراغ مریم که همسر رهبرعقیدتی بود و به اصطلاح جان و نفس و خون همه نفرات سازمان متعلق به او است. ببینید وضع به کجا رسیده بود. این مناسبات به قول خودشان (سران مجاهدین) اخ باشد چقدر گند می زند که به عکس مریم نیز پیروان رهبرعقیدتی  رحم نمی کردند!!

آرش رضایی : متاسفانه اعممال محدودیت های بازدارنده و به سخره گرفتن عشق و کانون گرم خانواده و مغایر دانستن این مفاهیم با تلقی های قرون وسطایی مجاهدین از دین و سیاست ، قطعا منجر به چنین پیامدهای مخرب و گزنده ای خواهد شد. امر و معنایی که هرگز سران مجاهدین درک و هضم نکردند.

قادر رحمانی : بله، خوب گفتی آرش جان ، هر جا محدودیت باشد وضعیت بدتر می شود. حالا مرضیه (قرصی) شاید این مسائل در مقر خانمها بوده شاید نبوده ، فکر نکنم در مقر خانمها در اشرف ، زیاد عکس مسعود رجوی را دست خانم ها می دادند ، حتما عکس مریم را پخش می کردند.

مهران کریم دادی : آخه جالب اینجاست که سازمان اسم همه این نفرات را گذاشته بود گوهران بی بدلیل!!

قادر رحمانی : بله ، همه ی اینهایی که در تشکیلات رجوی هستند مثلا گوهران بی بدیل، نامیده می شوند و ما جداشدگان که سالها در مناسبات مجاهدین بودیم درک می کنیم چه ماجراهایی داشتند این گوهران بی بدیل.

نقض حقوق بشر

آرش رضایی : مرضیه ، قادر به نکات تامل انگیزی اشاره کرد و همینطور سایر بچه ها و در باره مناسبات سازمانی و بحث سرکوب امیال و عوارضی که داشت و به شکل های گوناگون خود را نشان می داد. قادر به چند تا فاکت هم اشاره کردند شاید هم فاکت های زیادی برای گفتن دارند با استناد به مشاهداتی که داشتند و در فاکت ها به صراحت مواردی را اشاره کردند خب، این امر به گمان من یک تحلیل علمی ست از قضایایی که در تشکیلات مجاهدین اتفاق افتاده است چون مبتنی بر یک دید رئالیستی ست و واقع بینانه ، آن چیزی که اتفاق افتاده است را گفتند ، شما چنین مواردی یا فاکت هایی در مقر خانم ها در قرارگاه اشرف داشتید؟ حالا غیر از فاکت هایی که دوستان گفتند و توضیح دادند؟

مرضیه قرصی : همین مواردی که دوستان گفتند یک جورایی در مقر خواهران نیز اتفاق می افتاد. مثلا از نظر مسئولین سازمان عیب بود کسی کسی را بببوسد حتی در مناسبت های خاص مثل عید نوروز، بله ، واقعیت داشت. در مقر ما مسئولین قرارگاه دقیقا یادم استFM  مقر به پیش ما آمد و گفت ویروسی پخش شده است و همه مریض می شوید به این خاطر نباید همدیگر را ببوسید!! خب همه خواهران مقر ما می دانستند این یک بهانه است و این حرف دروغ است. خواهرها به همدیگر می گفتند یعنی چی؟ اصلا معنی ندارد؟ بخاطر همین بوسیدن را منتفی می کنید.  بعد سر همان عکس مسعود و مریم که دوستان گفتند ، در مقر خواهرها هم تی شرت حاوی عکس مسعود بود و هم مریم هر دو تا تی شرت هم بود.

فهیمه اروانی

آرش رضایی : مسئولین مقر شما حساسیتی نسبت به پخش تی شرت های حاوی عکس مسعود نداشتند؟ مثل پخش تی شرت های حاوی عکس مریم در مقر آقایان، که حساسیت داشتند.

مرضیه قرصی : نه

سعید باقری دربندی : می خواستم به موردی اشاره کنم و نتیجه ای را می خواهم بگیرم مسئولین تشکیلات سر اینکه شعار می دادند و ایدئولوژی ضد جنسیت را تبلیغ می کردند، خود مریم به این بحث دامن زد که فکر می کنم این شعار به بن بست رسیده بود. علیرغم اینکه آنها با دوز و کلک و زور ادامه دادند و سعی داشتند محدودیت های جنسیتی را با دهها روش هر چه بیشتر کنند

آرش رضایی : با شیوه های مختلف و ترفند های مختلف…

سعید باقری دربندی : بله، با تهدید و سرکوب و خلاصه همه روش هایی که داشتند.. خب این موضوع ثابت می کرد ایدئولوژی سازمان به بن بست رسیده است، مسئولین سازمان می گفتند ایدئولوژی کمونیستی بیشتر از هشتاد سال نتوانست دوام بیاورد ، نابود شد آخر ایدئولوژی مجاهدین که در همان اشرف ۵ سال هم نتوانست دوام بیاورد انقلاب ایدئولوژیک چه عواقب عجیب و غریبی داشت چه تاثیر بدی بر نفرات گذاشت و فساد را رواج داد. همه ما که شاهد بودیم. در مناسبات سازمان یعنی در تشکیلات این ایدئولوژی پوسید

آرش رضایی : علیرغم اینکه کنترل همه جانبه بود ، سیستم های حفاظتی و نظارتی گسترده ای هم داشتند.

سعید باقری دربندی : بله ، کنترل شدیدی بود، اما تمام بنده های انقلاب ایدئولوژیک پوسید ، ببینید همه این بندهای انقلاب مربوط به همین مسائل اخلاقی و جنسی بود. فکر کنم همه کسانی که در تشکیلات بودند را مجبور کردند از خودشان فاکت های جنسی بنویسند و اعتراف کنند. از همه ما که اینجا نشسته ایم به طور مرتب و هفتگی وادارمان می کردند چنین فاکت های را ارائه بدهیم همه ما که شاهد هستیم. حالا غیر از نشست غسل هفتگی. قبل از اینکه به غسل هفتگی وارد شوند همه نفرات را فکر می کنم مجبور کرده بودند یک یا چند بار بار از خودشان فاکت های جنسی بنویسند.

ادامه دارد …

لینک مرتبط :

میزگرد بررسی موارد نقض حقوق بشر در مناسبات درونی فرقه مجاهدین ، ارومیه ـ قسمت هفتاد

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=25761

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

نقطه نظرات انتقادی جداشدگان در رابطه با ماهیت فاشیستی و خط مشی تروریستی فرقه مجاهدین خلق ـ قسمت بیست و هفت

نقطه نظرات انتقادی جداشدگان در رابطه با ماهیت فاشیستی و خط مشی تروریستی فرقه مجاهدین خلق ـ قسمت بیست و هفت

میزگرد نقد مناسبات فاشیستی حاکم بر تشکیلات رجوی ـ قسمت بیست و شش آذربایجانغربی، ارومیه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *