هنر و سینما
247 بازدید
فرقه مجاهدین

میزگرد بررسی موارد نقض حقوق بشر در مناسبات درونی فرقه مجاهدین ، ارومیه ـ قسمت هفتاد و دو

نشست جداشدگان مجاهدین در ارومیه

منبع : سایت نیم نگاه

آرش رضایی : ناصر (سید بابایی) پریروز زنگ زد و با حالت اعتراضی گفت چرا در بحث ها و گفتگوهای منتشره شده در سایت حرفهای من در میزگرد نیست ، فقط حرف های سعید و قادر و مرضیه و … در میزگرد منتشر شده ، خب پاسخ خیلی روشن است شما کم حرف زدید میزگرد بررسی موارد نقض حقوق بشر در فرقه مجاهدین یک گفتگوی آزاد است و همه ما در واقع مخاطب میزگرد هستیم تا به ارائه نقطه نظراتمانن بپردازیم. خب منصور (تنهایی) شما که خیلی کم حرف زدی  شما صحبت کنید ، توضیحی دارید در این لحظات پایانی میزگرد؟

منصور تنهایی : البته بحث هایی که قادر و سعید در باره انقلاب ایدئولوژیک و نتایج آن در مناسبات داشتند کاملا واقعی ست جای تاسف است که منجر به انحرافات اخلاقی و جنسی زیادی در مناسبات مجاهدین و در قرارگاه اشرف شد. سعید و قادر در اینباره بیشتر هم نگفتند چرا که بالاخره یکسری حرمت هایی هست اینجا رعایت کردند و من هم حتما ملاحظاتی دارم که نمی توانم در اینجا بیان کنم و گرنه من فاکت داشتم خیلی زیاد هم داشتم ، موارد زیادی را هم دیدم، در هفده سالی که در عراق و تشکیلات مجاهدین بودم ، موارد زیاد اخلاقی بوده ولی خب بالاخره چون من در اشرف جدا از اینها بودم، یعنی در یگان مستقل بودم بخاطر همین نمی توانستم زود بیان کنم یا علنی کنم فقط نکته ای را بگویم که دوستان خسته نباشید واقعیت ها را برای اولین بار گفتید. بحث هم از همین واقعیت ها و فاکت های ما شروع شد که تا سال ۷۵ مهران (کریم دادی) هم به مواردی اشاره کرد تا اینکه میلیشیاها به اشرف آمدند خب همه می دانیم که مسائل زیاد بود بالاخره تازه انقلاب (ایدئولوژیک) شده بود مسئولین سازمان البته به زور و اجبار بحث طلاق را جا انداخته بودند آن اوایل  کسی به اصطلاح آنچنان مشکل جدی نداشت. به مرور زمان نفرات دیدند که این موضوع طلاق ها طولانی شد مشکلات پیش آمد ناچار مسئولین سازمان که وضعیت را آشفته دیدند یکسری بحث های الکی را پیش کشیدند شاید مانع انحرافات اخلاقی نفرات بشوند و سعی کردند نفرات را با بحث های فشرده سرگرم کنند خب همه تحت فشار قرار گرفتند همه ما آنجا بودیم و می دانیم چه وضعیتی پیش آمده بود. برخی از خواهرها و برادران مجاهد چه وضعیتی داشتند چه مسائل و انحرافاتی بروز کرد. مسئولین سازمان هم نمی توانستند جلوی این مسائل و انحرافات را بگیرند به اصطلاح از این ور می گرفتند از اونور سر در می آورد ….

میزگرد

من نمونه های زیادی داشتم گفتم که ملاحظات اخلاقی مانع شد خیلی اشاره نکنم. بودند کسانی که بخاطر این مسائل آنها را  به زندان اشرف بردند و مدتها در زندان بودند اعم از زن یا مرد. موردی بود که خواهر و برادر مجاهد حتی تا یک سال در زندان بودند در قرارگاه ما در شهر کوت.

آرش رضایی : بخاطر موارد غیر اخلاقی؟

منصور تنهایی : بله ، بخاطر موارد غیر اخلاقی. من زیاد از این موارد در مناسبات سازمان در این هفده سالی که بود ، دیده بودم حالا در باره دلایل و ریشه های آن دوستانمان توضیحات زیاد و مفصلی دادند. بالاخره همه ما در آنجا بودیم و شاهد این قضایا.

آرش رضایی : شاید در فرصت بعدی و در یک میزگرد دیگر بیشتر بشکافیم این قضایا را.

منصور تنهایی : بله، در این میزگرد مسائل البته تلخی مطرح شد که واقعیت داشت من خیلی نمی خواستم اشاره کنم اما چون مسئول هستیم که واقعیت ها را برای افکار عمومی بگوئیم به این خاطر به مواردی اشاره کردم هر چند مناسب نبود. وقتی بحث انقلاب ایدئولوژیک و طلاق های اجباری را رجوی برای کنترل اوضاع و نفرات پیش کشید باید حدس می زد که چنین نتایج بدی و تلخی داشته باشد. البته نفرات مقصر نیستند آنها تحت فشارعجیبی بودند سرکوب امیال و غرایز نفرات در تشکیلات ، نه برای یک ماه یا چند ماه یا یک سال که سالهای طولانی واقعا کار اشتباه و عملی غیر انسانی بود و مسعود (رجوی) باید پاسخگو باشد. البته من نمی گویم همه نفرات پس از انقلاب دچار مشکل شدند ولی از بالا بگیر تا پایین این تشکیلات تعداد زیادی بودند که دچار مشکل شدند. بچه ها هم که اشاره کردند و فاکت های زیادی آوردند. البته باز هم به دلایل مختلف کم گفتند ولی خب تا حدودی به نتایح انقلاب ایدئولوژیک در مناسبات مجاهدین پرداخته شد. اگر در این بحث و گفتگوی جمعی کمی راحت تر و آزاد تر می شد به بحث پرداخت بدون ملاحظات اخلاقی ، حتما به زشتی های بسیاری اشاره می شد.

انقلاب ایدئولوژیک

واقعیت این است که اگر مسئولین سازمان بحث طلاق را پیش نمی کشیدند ، حتما وضعیت و اوضاع بهتر می شد خب هر جا محدودیت بیشتر باشد مشکلات هم بیشتر خواهد شد انسان ، انسان است و محدودیت ها و فشارها تاثیر بدی بر او خواهد گذاشت و انحرافات اخلاقی به اصطلاح به چشم می زند. سازمان خواست نفرات را در اشرف و سایر مقرها در عراق محدود کند و این مسائل پیش آمد.

آرش رضایی : مسعود رجوی به خیال خود می خواست با این روش های آزاردهنده و بازدارنده و ایجاد فضای محدویدت آمیز تضاد جنسی را حل کند.

منصور تنهایی : بله ، این ادعاهای مسعود که می گفت تضاد جنسی را حل می کند مزخرف بود و نتایج خیلی بدی روی نفرات داشت.

آرش رضایی : نه تنها حل نکرد بلکه تشدید هم کرد. ناصر جان ، با توضیح شما بحث را به پایان می بریم بفرمائید.

ناصر سیدبابایی : در نتیجه گیری باید بگویم مسعود رجوی با انقلاب ایدئولوژیکش یک مناسبات پوسیده ای در سازمان ساخت که روزنه های زیادی داشت هر روز از یک جایی یک روزنه ای بیرون می زد و برای بستن این روزنه ها دست به ترفند های زیادی زد. نمونه اش همین “نشست غسل هفتگی” بود که مسئولین سازمان با یکسری بحث ها سعی می کردند مشکلات جنسی افراد را کاهش بدهند یا از انحرافات اخلاقی جلوگیری کنند در حالی که این کار شدنی نبود چون هر انسانی چه مذکر و چه مونث غرایز و امیالی دارد این طبیعت انسانهاست و نمی توان منکر این واقعیت شد خود مسعود و مریم نیز چنین امیالی دارند. آنها سعی کردند بعد از انقلاب ایدئولوژیک و طلاق ها با آوردن بحث غسل هفتگی جلوی انحرافات اخلاقی در نفرات را بگیرند و مانع تماس مردان و زنان در تشکیلات شوند شاید انحرافات اخلاقی فروکش کند ولی نه تنها چنین نشد بلکه روابط نامشروع بیشتر هم شد. خیلی موارد را شنیدیم و خیلی موارد دیگر را من شاهد بودم. خیلی مسائل است که الان نمی توانم جلوی دوربین بگویم که آقا این مسائل را ما دیدیم ولی همین نشست غسل هفتگی در سازمان هم باعث شد یکسری مسائل پشت پرده در مناسبات رو بیاید و به بقیه هم تزریق بشود بعضی ها هم بفهمند که چه خبر است بعضی از نفرات یاد می گرفتند که چگونه آلوده این روابط نامشروع شوئد. عین این است که در جامعه عادی یک فرد سالم به خاطر یک جرم ساده به زندان بیفتد و در زندان صد تا جرم دیگر را هم قشنگ یاد بگیرد. همین نشست غسل هفتگی خود باعث گسترش فسادهای اخلاقی نفرات شد. چون همه فهمیدند که چه انحرافاتی در مناسبات وجود دارد و همچین مسائلی هم رخ می دهد. در جمعبندی باید بگویم افکار بیمارگونه مسعود رجوی بانی و عامل انحرافات اخلاقی در مناسبات سازمان بوده و است.

آرش رضایی : ممنون ناصر جان ، در واقع بحث انقلاب ایدئولوژیک و طلاق های اجباری تشکیلاتی زمینه یک بحث گسترده را دارد که میبایست در یک فرصت مناسب بدان پرداخت. شاید روزی همچون همین روزها دوباره دور هم جمع شویم و در رابطه با این مسئله به طور مبسوط بحث کنیم و از زوایای مختلف ارزیابی و بررسی کنیم. دوستان خوبم از اینکه در این میزگرد شرکت کردید سپاسگزارم و سیز یاشایین و یورولمی یاسیز.

پایان

لینک مرتبط :

میزگرد بررسی موارد نقض حقوق بشر در مناسبات درونی فرقه مجاهدین ، ارومیه ـ قسمت هفتاد و یک

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=26174

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

نگاهی به زندان جدید سازمان مجاهدین خلق در آلبانی (ویدئو)

نگاهی به زندان جدید سازمان مجاهدین خلق در آلبانی (ویدئو)

جواد فیروزمند (عضو سابق مجاهدین خلق ـ ساکن پاریس) سی ام ژانویه ۲۰۱۸ نقطه نظرات …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *