هنر و سینما
457 بازدید
مجاهدین خلق

نشست‌های “سرویس تشکیلاتی” فضایی برای دروغ و دشنام به نیروها …

ب.ح ـ عضو جدا شده از مجاهدین خلق ـ ساکن تیرانا ، آلبانی

ارسال به سایت نیم نگاه

Saturday, May 06, 2017

من حدود سه دهه از بهترین سال‌های عمرم را در سازمان مجاهدین خلق ایران گذرانده‌ام. این سازمان همواره در تلاش است تا با اِعمال روش‌های مختلف به‌طور کامل بر تمام وجوه شخصیت اعضاء خود تسلط بی‌چون و چرا داشته باشد و به این وسیله با تسلط و کنترل مداوم بر اعضاء و سوار شدن بر نقاط ضعف ایشان به استثمار و بهره‌کشی نیروهایش بپردازد و در دراز مدت ایشان را تبدیل به انسان‌های از خودبیگانه شده و فاقد اراده‌ بنماید اما از آنجایی‌که انسان‌ها ذاتاً مختار و صاحب اراده آفریده شده‌اند چنین روندهایی نمی‌تواند پایدار بماند و قاعدتاً برخی از نیروها در درون این تشکیلات در دراز مدت در برابر این پروسه‌ی مغزشویی و استثمار مقاومت می‌کنند.

سرویس تشکیلاتی

در مناسبات درون تشکیلاتی این سازمان سه لایه‌ی اصلی وجود دارد که لایه دوم فرماندهانی هستند که حلقه‌ی واسط لایه‌های بالای این سازمان هستند. سازمان مجاهدین خلق برای ممانعت از مقاومت افراد و نیز ریزش نیروهایش شگردهای مختلفی را به‌کار می‌گیرد، از جمله برپایی جلسات و نشست‌های متعدد با عناوین مختلف. یکی از این نشست‌ها «سرویس تشکیلاتی» است که مسئولین تشکیلات، تمام فرماندهان لایه‌ی میانی را به این جلسات فرامی‌خوانند و وضعیت لایه‌های زیرین و افراد تحت مسئولیتشان را از ایشان می‌پرسند و در این جلسات فرماندهان بایستی وضعیت افراد را توصیف کنند و مشکلات موجود بین این افراد را بیان کنند یا اصطلاحا روی میز بگذارند.

غالبا اگر این فرماندهان مشکل خاصی را در این جلسات عنوان نمی‌کردند از طرف مسئولین مافوق خود زیر سوال می‌رفتند و بنابراین آنها مجبور بودند یا افراد خاطیِ احتمالی را معرفی کنند و یا به دروغ برخی را خاطی جلوه دهند تا از بازخواست رهایی یابند.

مریم رجوی

در این نشست‌ها از فرمانده‌ی فردِ خاطی خواسته می‌شد تا با اِعمال فشار، فرد خاطی را مجبور به سکوت برده‌وار و متابعت از مناسبات درون تشکیلات بنمایند و چون عملاً مشکل بسیاری از این‌گونه نیروها حل نمی‌گردید، در نتیجه این فرماندهان که از رده‌ها‌ی میانی تشکیلات هستند خود، زیر سوال می‌رفتند. این فرماندهان نیز برای گریز از چنین وضعیتی به دروغ‌ در رابطه با وضعیت فرد خاطی در نشست‌ سرویس تشکیلاتی اعلام می‌کردند که نیرو درست به انجام وظائفش نمی‌پردازد و مشکلات زیادی دارد و نباید در فلان موضِع یا مسئولیت کار کند و در غیر این‌صورت گستاخ‌تر می‌شود و دیگر نمی‌توان مانع خواسته‌های او گردید.

در چنین مواقعی ابتدایی‌ترین خواسته‌ی نیروی خاطی برطرف نمی‌شد و به او گفته می‌شد فلان امکانات و یا خواسته‌ی شما را نداریم و امکان فراهم نمودنش مهیا نیست و استدلال می‌کردند که همه در سازمان یکسان هستند و تو زیاده‌خواه هستی که البته این دروغی بزرگ بود و بارها مشاهده کردیم که فرزندان همین فرماندهان که از میلیشیا محسوب می‌شدند و اغلب مواضع مخالف هم داشتند از امکانات بهتری نسبت به افرادی که هیچ‌کس را در رده‌های میانی و یا بالا نداشتند برخوردار می‌گردیدند و برای ایشان چنان خرج می‌کردند که صدای همه فرماندهان درآمده بود و گویی در مناسبات درون این سازمان، دروغ گفتن به فردی که کسی را در سازمان نداشت باعث برملاشدن واقعیت‌ها می‌شد. درست به‌همین خاطر بود که فرمانده مقر که یک زن بود در نشست عمومی، هنگامی‌که افراد به طرح مشکلات خود می‌پرداختند به‌راحتی به فرد سوال‌کننده در نشست عمومی می‌گفتند که مسئول تو حتی یک بار هم این نکات را در جلسات سرویس تشکیلاتی بیان نکرده و این مسئله باعث تعجب حاضرین در جلسه می‌گردید.

انقلاب ایدئولوژیک

به‌هر حال در مناسبات درون تشکیلاتی سازمان مجاهدین خلق در تمامی لایه‌ها دروغ و ریا و تظاهر حرف اول و آخر را می‌زد و یافتن صداقت در این تشکیلات کیمیا بود. حتی در روند انقلاب ایدئولوژیک مریم رجوی هم صداقت تنها برای لایه‌ها و نیروهای سطوح پایین بود که می‌بایستی تمام مکنونات قلبی خود را بیان و وجودشان را از فکر هرچیز دیگری تهی و تمام وجودشان را به رهبر تشکیلات تقدیم می‌داشتند اما برای فرماندهان بالا که تمام مناسبات و امور روزانه‌اشان با دروغ و دغل پیش می‌رفت هیچ جایی برای صداقت نبود و صداقت در درون تشکیلات سازمان واژه‌ای غریب و رنگ ‌باخته بود.

ادامه دارد …

لینک های مرتبط :

بهرام ـ کادر جدا شده از مجاهدین در آلبانی : توهم ذهنی و خیال بافی های مسعود رجوی

درخواست کمک مالی فرقه رجوی از جداشدگان در آلبانی

مشکلات جدا شده ها در آلبانی _ نامه یکی از جداشدگان فرقه رجوی در آلبانی

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=25378

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

تفکیک جنسیتی مطلق در فرقه رجوی ... مقاله یکی از نجات یافتگان فرقه رجوی در آلبانی

تفکیک جنسیتی مطلق در فرقه رجوی … مقاله یکی از نجات یافتگان در آلبانی

محمدرضا هخامنشیان (نام مستعار) – نجات یافته از حصارهای ذهنی و فیزیکی فرقه رجوی در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *