655 بازدید
Stephen Bannon

استیون بنن استراتژیست اصلی و جنجالی دونالد ترامپ از شورای امنیت ملی آمریکا کنار گذاشته شد

۱۷ فروردین ماه ۱۳۹۶

گزارش‌ها حاکی است دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، استراتژیست اصلی خود، استیو بنن، را از فهرست اعضای شورای ملی امنیت آمریکا خارج کرده است؛ انتخاب آقای بنن به عنوان یکی از اعضای این شورا با مناقشات زیادی همراه بود.

شورای امنیت ملی آمریکا مهمترین نهادی است که در موارد امنیت ملی و سیاست خارجی کشور به رئیس جمهور مشورت می دهد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در متن جدیدی که روز چهارشنبه ۱۶ فروردین در مورد ترکیب اعضای شورای ملی امنیت در روزنامه رسمی دولت آمریکا منتشر شد نام استیو بنن در میان اعضای کمیته اعضای ارشد دیده نمی‌شود.

اعضای ارشد این شورا را گروهی از مقامات بلندپایه آمریکایی تشکیل می‌دهند که در نشست‌های خود به موضوعات فوری یا اولویت‌دار امنیت ملی می‌پردازند.

Strategist

علت حذف بنن از شورا

در مورد علت تصمیم جدید آقای ترامپ در مورد بنن، یک مقام ارشد کاخ سفید که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری رویترز گفت که پس از برکناری مایکل فلین، نخستین مشاور امنیت ملی ترامپ، دیگر نیازی به حضور استیو بنن در آن شورا نبود.

این مقام کاخ سفید گفت که بنن «در اصل برای سرکشی بر کار فلین» به شورای امنیت ملی فرستاده شده بود و در کل تنها یک بار در جلسات این شورا حضور یافت.

به نوشته شبکه خبری سی‌ان‌ان، وظیفه‌ای که بر عهده آقای فلین گذاشته شده بود شامل کاستن از حوزه وسیعی از امور بود که در زمان سوزان رایس، مشاور امنیت ملی اوباما، برای این شورا تعریف شده بود.

مایکل فلین در ماه فوریه به خاطر تماس‌هایی که پیش از این با سفیر روسیه در ایالات متحده داشت از سمت خود برکنار شد

مایکل فلین

استیون بنن

استیون بنن زمانی اداره وب‌سایت برایت‌بارت را برعهده داشت، وب‌سایتی که گفته می‌شود جنبش ملی‌گرایی آمریکایی موسوم به «آلت-رایت» در آن تریبونی برای ارائه نظریات خود یافته است.

استیو بنن که یکی از مشاوران ارشد دونالد ترامپ است انتقادات شدیدی را متوجه رسانه‌ها کرده و از رسانه‌ها به عنوان «یک حزب مخالف دولت ترامپ» یاد کرده است.

دونالد ترامپ می‌گوید اگر معتقد بود که استیو بنن، فردی نژادپرست یا عضو آلت-رایت است «به استخدام او حتی فکر هم نمی‌کرد».

با وجود این، افزودن نام بنن به شورای امنیت ملی موجب نگرانی‌های زیادی از سوی منتقدان ترامپ شده بود. این منتقدان معتقد بودند که کرسی تصمیم‌گیری در مورد امور امنیت ملی جای مناسبی برای یک مشاور سیاسی نیست.

عضویت بنن در این شورا از آغاز با مناقشه زیادی همراه بود، از جمله به این خاطر که دستور افزودن بنن به این شورا هم‌زمان شد با بیرون نگاه داشتن مدیر اطلاعات ملی و رییس ستاد مشترک از جلسات دائمی شورای امنیت ملی.

ترامپ حدود دو ماه پیش (یکشنبه ۲۹ ژانویه) سال جاری میلادی استیون بنن را به عنوان یکی از اعضای ثابت شورای امنیت ملی در کاخ سفید منصوب کرده بود.

استیون بنن پیشتر مدیر سایت خبری به شدت محافظه کار “بریت بارت” بوده است که از سوی مخالفانش به بیان اظهارات نژادپرستانه، ضد زن و یهودستیزانه متهم است. وی مدیر کمپین انتخاباتی آقای ترامپ نیز بود.

رابرت کوستا، خبرنگار واشنگتن پست، در دوران انتخابات گفته بود حضور آقای بنن به معنای بازگشت نوعی نگرش “بزن‌بهادری” و جنبش پوپولیستی به حزب جمهوری خواه است.

یکی از مقاله‌نویس‌های بلومبرگ اکتبر سال پیش نوشته بود استیون بنن “خطرناک‌ترین آدم سیاست آمریکا است.”

لینک های مرتبط :

نظم جدید یا تخریب خطرناک بانن

 

با افکار استیو بنن مرد قدرتمند کاخ سفید آشنا شوید

دوران دونالد ترامپ

 

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=24647

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

دیلی اکسپرس: جمال خاشقچی در صدد افشای جزئیات استفاده عربستان سعودی از جنگ افزارهای شیمیایی در جنگ یمن بود

دیلی اکسپرس: جمال خاشقچی در صدد افشای جزئیات استفاده عربستان سعودی از جنگ افزارهای شیمیایی در جنگ یمن بود

دیلی اکسپرس: جمال خاشقچی در صدد افشای جزئیات استفاده عربستان سعودی از جنگ افزارهای شیمیایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *