572 بازدید
میزگرد بررسی موارد نقض حقوق بشر در مناسبات درونی فرقه مجاهدین ، ارومیه ـ قسمت شصت و چهار

میزگرد بررسی موارد نقض حقوق بشر در مناسبات درونی فرقه مجاهدین ، ارومیه ـ قسمت شصت و چهار

میزگرد بررسی موارد نقض حقوق بشر در مناسبات درونی فرقه مجاهدین ، ارومیه ـ قسمت شصت و چهار

نشست جداشدگان در ارومیه

مرضیه قرصی : تهمینه با صفیه لاری به قرارگاه اشرف آمد این دو از نظر سازمان به اصطلاح نیروهای ضعیفی بودند با هم از خارج آمده بودند. یک روز مهری فائقی که مسئول امنیت مقر بود نمی دانم تهمینه چه چیزی به مهری گفت که خیلی عصبانی شد ما در ظرفشویی بودیم وقتی سر و صدا آمد سریع بیرون آمدیم و دیدم مهری فائقی چند تا زده به این تهمینه. بعد سازماندهی تهمینه را سریع عوض کردند و بردند به یک مقر دیگر. صفیه لاری هم شیدا طاهری را مورد ضرب و شتم قرار داد که فرمانده اش بود. از این موارد خیلی زیاد بود در مقر ما.

سعید باقری دربندی : صفیه لاری خواهر مریم لاری بود؟

مهران کریم دادی : بله

مرضیه قرصی : بله خواهر مریم لاری بود. یک برادرم هم داشتند

سعید باقری دربندی : فکر می کنم دو تا برادر داشتند

قادر رحمانی : نه ، سه تا برادر داشتند

سعید باقری دربندی : صادق لاری را من می شناختم اما دو برادر دیگر را نمی شناختم.

تشکیلات رجوی

منصور تنهایی : سوالی از خانم قرصی دارم اخبار موثقی که از مقر خواهرها در قرارگاه اشرف به ما می رسید اینکه می گفتند هر کدام از خواهرهایی که از سازمان می برید و می خواست جدا شود به قول مسئولین سازمان “ضعیفه” بود. خود نسرین (مهوش سپهری) با معصومه ملک محمدی و آذر به سراغش می رفتند به اصطلاح آستین بالا می زدند و هر چی از دهانشان می آمد به خواهری که قصد جدا شدن از سازمان را داشت می گفتند حرفهای خیلی بدی می گفتند فحش های رکیک می دادند تحقیرش می کردند مثلا می گفتند تو زن هستی و اگر از اشرف بروی می دانی چه بلایی به سرت می آورند حالا مردها از سازمان جدا می شوند و اشرف را ترک می کنند به جای خود ، آنها می توانند گلیم شان را از آب بکشند بیرون ، اما تو چی؟ تو که یک زن هستی و فحش هایی که این سه نفر مسئول سازمان به آن خواهری که می خواست از سازمان جدا شود ، می دادند دیگر هر کسی در این نشست بود خب بالاخره دلش به رحم می آمد حالا می خواستم از شما بپرسم خانم قرصی این مسئله واقعیت داشت در مقر خواهرها در اشرف و مسئولین زن سازمان چنین برخورد زننده ای داشتند با نفراتی که می خواستند از قرارگاه اشرف خارج شوند؟

مرضیه قرصی : بله واقعیت داشت. در یک نشست عمومی تهمینه و صفیه لاری را صدا کردند که پشت میکروفن بیایند مهوش سپهری (نسرین) که این دو را صدا کرد تا پشت میکروفن بیایند از آنها پرسید شما چکار کردید؟ انگار قتل کرده بودند!! بعد مهوش سپهری از بالای سن آمد پایین و در جلوی جشمان همه نفرات تهمینه را زد با سیلی محکم زد به صورتش و گفت آنقدر گستاخ شدید که شیدا طاهری را می زنید؟

آرش رضایی : صفیه لاری را زد؟

مرضیه قرصی : نه ، تهمینه را زد ، بی خیال صفیه شد. بعدا او را به بیرون از نشست بردند ما بالاخره متوجه نشدیم کجا بردند و چه سرنوشتی پیدا کرد. برخورد فیزیکی با نفراتی که با سازمان و فرماندهان چفت نمی شدند خیلی زیاد بود چه در خفا و چه در نشست های عمومی. مسئولین سازمان به خودشان این حق را می دادند براحتی نفراتی که می خواستند از سازمان جدا شوند و یا از اشرف بروند و یا با دستورات فرماندهان مشکل داشتند برخورد فیزیکی کنند فحش و دشنام هم بدهند.

نشست جداشدگان مجاهدین خلق در ارومیه

آرش رضایی : خب ، ضرب و شتم خانم ها در قرارگاه اشرف که مرضیه اشاره می کند مخالف با شعارها و ادعای سران مجاهدین و مسعود و مریم رجوی مبنی بر احترام به زنان و مبارزه برای کسب حقوق انسانی و برابری زنان و مردان بود.

مرضیه قرصی : واقعیت این بود که زنها هم از برخورد فیزیکی در اشرف در امان نبودند. من خودم بارها شاهد چنین صحنه های زشتی بودم. کتک زدن خانم ها در مقر مجاهدین در اشرف واقعیت داشت دیگر همین رفتارها بود.

 ولی در همان نشست به صفیه لاری چیزی نگفتند که مثلا تو چرا این کار را می کنی و می خواهی از سازمان جدا شوی مادرت که تو عملیات فروغ شهید شده است تو نباید این رفتار را داشته باشی و چنین تصمیمی را بگیری.  نمی دانم چی شد که مهوش سپهری برای صفیه دست بلند نکرد و فقط نصیحتش کرد با او حرف زد. اما خانم ها را هم به بهانه های مختلف که با سازمان مچ نمی شدند ، می زدند مهوش سپهری قشنگ نفرات خانم را هم می زد در همان نشست که من هم بودم از طرز برخورد مهوش با تهمینه خیلی حالم بد شد به خودم می گفتم آخه چرا تهمینه را می زند؟ او فقط ۱۷ سال داشت یا ۱۸٫

آرش رضایی : با دست می زد یا با پا می زد؟ مهوش چطوری میزد با مشت می زد سیلی می زد لگد می زد؟

مرضیه قرصی : با دست می زد شیدا طاهری محکم دستهای تهمینه را نگه داشته بود و مهوش هم راحت می زد پشت سر هم سیلی های محکم به صورتش می زد.

آرش رضایی : مرضیه ، مهوش سپهری از سران سازمان و مسئول اول سازمان هم مدتی بود او دست راست مریم رجوی بشمار می آمد در نشست عمومی در جمع نفرات سازمان چنین رفتار زشتی داشت؟

مرضیه قرصی : بله ، در جمع نفرات که همه خواهرهای مجاهد بودند تهمینه را کتک زد.

آرش رضایی : تهمینه واکنش نشان نداد؟

مرضیه قرصی : نه ، چون شیدا طاهری از عقب دستهایش را محکم گرفته بود تا مهوش سپهری راحت او را بزند تهمینه فقط گریه می کرد.

ادامه دارد …

قرارگاه اشرف

لینک های مرتبط :

http://www.nimnegah.org/farsi/?p=23541

میزگرد بررسی موارد نقض حقوق بشر در مناسبات درونی فرقه مجاهدین ، ارومیه ـ قسمت شصت و سه

http://www.nimnegah.org/farsi/?cat=15

میزگرد

mizgerd - matn

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=23730

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

نقطه نظرات انتقادی جداشدگان در رابطه با ماهیت فاشیستی و خط مشی تروریستی فرقه مجاهدین خلق ـ قسمت بیست و هفت

نقطه نظرات انتقادی جداشدگان در رابطه با ماهیت فاشیستی و خط مشی تروریستی فرقه مجاهدین خلق ـ قسمت بیست و هفت

میزگرد نقد مناسبات فاشیستی حاکم بر تشکیلات رجوی ـ قسمت بیست و شش آذربایجانغربی، ارومیه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *