هنر و سینما
478 بازدید
داعش

خطر داعش برای روسیه و چین

داعش همچنان در مناطق مختلف جهان عرب به پیش می‌رود تا جایگزینی برای همه گروه‌های افراطی باشد. این تشکیلات سال گذشته در افغانستان ظاهر شد و به قصد تسلط بر طالبان با این جریان وارد جنگ شد. کمااینکه این تشکل در تاجیکستان در همسایگی افغانستان نیز خودی نشان داد و دولت‌های عضو سازمان شانگهای را بر آن داشت تا با برگزاری دیدارهایی شتابزده، خطر داعش را در منطقه بررسی کنند. سال گذشته رؤسای این سازمان در روسیه گردهم آمدند و بر این نکته تأکید کردند که باید امنیت اعضای شانگهای و به‌خصوص مرزهای شش دولت (روسیه، چین، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان) را تأمین کرد. به نظر آنها وخامت اوضاع در افغانستان بسیار نگران‌کننده شده است.

 پیمان امنیت جمعی

در‌همین‌رابطه رؤسای سازمان پیمان امنیت جمعی شامل ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه و تاجیکستان هم نشست دیگری برگزار و در مقابل چالش‌ها و مخاطرات آینده با تمرکز بر تحولات آسیای‌میانه، به‌خصوص دو کشور تاجیکستان و افغانستان تدابیری را اتخاذ کردند. آنها همچنین ١٠ سند همکاری امضا کردند که هدفش کارآمدکردن همکاری‌های نظامی و امنیتی بین دولت‌های عضو این سازمان و نیز توسعه کمک‌های مسکو برای تربیت و آموزش کادرهایی در زمینه‌های امنیتی، دفاعی و نیز توسعه پایگاه‌های نظامی روسیه در این کشورها بود.

روسیه و چین و پیمان شانگهای

تاجیکستان در فضای مشترک سازمان پیمان امنیت جمعی، کمربند امنی به حساب می‌آید که برخی اطلاعات دریافت‌شده از این کشور موجب نگرانی شده است چراکه نشان می‌دهد گروه‌های افراطی و در رأس آنها داعش در مرزهای تاجیکستان و افغانستان به‌شدت در حال رشد هستند و از حمایت طالبان در افغانستان و پاکستان نیز بهره می‌برند تا بتوانند با نظام‌های سکولار باقی‌مانده از دوران شوروی سابق به چالش برخیزند. همان‌طور که روزگاری از شبه‌نظامیان افراطی برای مقابله با شوروی در افغانستان استفاده می‌شد، اکنون دولت‌های غربی نیز می‌کوشند از همین وسیله برای مقابله با روسیه و چین – دو کشوری که رهبری تمامی مخالفان نظام تک‌قطبی را برعهده دارند- استفاده کنند. در چین و روسیه اقلیت‌های مسلمانی هستند که از آنها برای هدف قراردادن ثبات داخلی این کشورها استفاده می‌شود. از همین‌جاست که گروه‌های داوطلب به‌جای عراق و سوریه به کشورهای آسیای‌میانه یا روسیه فرستاده می‌شوند.

گروه تروریستی داعش

چندی پیش روزنامه «گاردین» در گزارشی نوشت، گروه داعش بر حجم کارهای تبلیغاتی خود افزوده و یک کانال جدید به نام «فرات میدیا» به زبان روسی دایر کرده است. این تشکیلات همچنین اعلام کرد، قصد دارد امارتی را در شمال قفقاز در داخل روسیه تأسیس کند. بخش تبلیغاتی این گروه هم فیلمی را منتشر کرد که به‌صورت حرفه‌ای تهیه شده بود و از «واحد مجاهدان قفقاز» سخن می‌گفت و شامل گفت‌وگوهایی با افراد مسلحی بود که در عراق و سوریه بودند. آنها به زبان روسی صحبت کرده و می‌گفتند، قصد دارند دوباره به کشورشان برگشته و آن را از لوث شرک و سکولاریسم پاک‌سازی کنند.

همین امر موجب شد تا نگرانی از احتمال شروع کار داعش در روسیه افزایش پیدا کند. در ماه آگوست گذشته چچنی‌ها به یک مرکز بازرسی پلیس در نزدیکی مسکو حمله کردند که به زخمی‌شدن چند نیروی پلیس منجر شد. چندی بعد خبرگزاری روسیه از بازداشت ١٠ نفر از اعضای یک هسته تروریستی مرتبط با داعش در این کشور خبر داد و گفت، آنها برای انجام یک سلسله‌حملات در مسکو و سنت‌پترزبورگ برنامه‌ریزی کرده بودند. به گفته منابع روسی، این هسته تروریستی دارای عناصری از برخی کشورهای آسیای‌میانه بوده است.

بمبگذاری داعش در مسکو

مشکل اصلی برای دولت‌های عضو سازمان پیمان امنیت جمعی آن است که افغانستان همچنان سرزمینی حاصلخیز برای رشد و گسترش افراط‌گرایی و تروریسم بوده و به دلیل داشتن مرزهای مشترک بین این کشور و تاجیکستان و برخی دولت‌های آسیای‌میانه و چین، انتقال افراطی‌ها از افغانستان به این کشورها امری آسان است زیرا مناطق مرزی این کشور بیشتر کوهستانی بوده و به‌سختی می‌توان آنها را کنترل کرد. تاجیکستان از کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی برای کنترل مرزهایش کمک خواسته است.

گروه های افراطی و تکفیری

اما به نظر می‌رسد الان مقابله با تروریسم تنها منحصر به سوریه شده است. بعد از ورود رسمی روسیه به نبرد در سوریه و ارسال نیروی هوایی به این کشور، چین نیز هواپیماهای مدل ١۵-J خود را برای مشارکت در عملیات نظامی علیه داعش و بقیه گروه‌های افراطی به این کشور فرستاد. این نخستین‌بار در تاریخ بود که ارتش چین در یک عملیات نظامی در خاورمیانه مشارکت می‌کرد. این مشارکت بیانگر عزم جدی پکن برای مقابله با تروریسم است و دولت چین آن را استراتژی اصلی خود می‌داند. درواقع هر دو کشور چین و روسیه درک می‌کنند که هدف تروریسم بوده و پیمان «ناتو» وقتی از گسترش هرج‌ومرج در مناطق خاورمیانه آسوده‌خاطر شود، گروه‌های افراطی نظیر داعش را به سمت آنها سوق خواهد داد. شاید به همین دلیل است که چین و روسیه با دخالت خود در سوریه قصد دارند این طرح را در نطفه خفه کنند.

لینک مرتبط :

http://www.nimnegah.org/farsi/?cat=375

رویدادهای جهان

تروریست های داعش

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=22630

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

مایکل سینگ کارشناس ارشد اندیشکده «موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک»: ترامپ به دنبال معامله بزرگ با ایران است

کارشناس ارشد اندیشکده «موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک»: ترامپ به دنبال معامله بزرگ با ایران است

مایکل سینگ کارشناس ارشد اندیشکده «موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک»: ترامپ به دنبال معامله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *