1,568 بازدید
انتشار فیلمی از ترامپ که با کلمه‌های رکیک درباره زنان حرف می‌زند واکنش منفی رسانه های امریکایی و چهره های جمهوری خواه را برانگیخت

انتشار فیلمی از ترامپ که با کلمه‌های رکیک درباره زنان حرف می‌زند واکنش منفی رسانه های امریکایی و چهره های جمهوری خواه را برانگیخت

شنبه ۱۷ مهرماه ۱۳۹۵

رسانه‌های آمریکایی فیلمی از سال ۲۰۰۵ منتشر کرده‌اند که در آن دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، با کلمه‌های رکیک درباره زنان حرف می‌زند.این حرف‌ها واکنش منفی چهره‌های جمهوری‌خواه از جمله رئیس مجلس نمایندگان آمریکا را هم برانگیخته است. بعضی رسانه‌های آمریکایی از منابعی در داخل ستاد جمهوری‌خواهان نقل کرده‌اند که این می‌تواند “ناقوس مرگ” برای کارزار انتخاباتی نامزد این حزب باشد.

هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات‌ها، با توییت‌کردن گزارش واشنگتن‌پست که فیلم ترامپ در آن بود، گفته است: “این وحشتناک است! نمی‌توانیم اجازه دهیم مردی که این‌طور حرف می‌زند رئیس‌جمهور شود.” در این فیلم که روزنامه واشنگتن‌پست آن را منتشر کرده، صدای آقای ترامپ شنیده می‌شود که به بیلی بوش، مجری یک برنامه تلویزیونی، می‌گوید “وقتی آدم ستاره باشد، می‌تواند هر کاری خواست با زن‌ها بکند.” در این مکالمه، سرمایه‌دار نیویورکی هم‌چنین درباره این‌که چه‌طور تلاش کرده با یک زن متاهل رابطه جنسی برقرار کند و همین‌طور درباره بوسیدن و دست‌مالی‌کردن بعضی زنان دیگر با افتخار حرف می‌زند. انتشار این فیلم فورا خبر اول رسانه‌ها در آمریکا شد.

دونالد ترامپ

دونالد ترامپ به انتشار این فیلم واکنش نشان داده و گفته است این یک مکالمه خصوصی در سال‌ها پیش بوده و فقط یک “شوخی به سبک آن‌چه در رختکن‌ها می‌شنویم” بوده است.

او در بیانیه‌ای که بلافاصله داد، گفته است: “اگر به کسی بر خورده است، عذرخواهی می‌کنم.” نامزد حزب جمهوری‌خواه گفته است بیل کلینتون، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، “در زمین گلف خیلی بدتر از این‌ها را به او گفته است”. بیل کلینتون، همسر هیلاری کلینتون است که الآن نامزد حزب دموکرات در انتخابات است. خانم و آقای کلینتون در سال‌های گذشته با آقای ترامپ به عنوان یک دوست و گاه حتی حامی مالی، معاشرت داشته‌اند.

هیلاری کلینتون

واکنش جمهوری‌خواهان

پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و بالاترین مقام جمهوری‌خواه در حال حاضر، گفته است حالش از این حرف‌های دونالد ترامپ بد شده است و او باید به طور جدی، به این مساله بپردازد. آقای رایان گفته است با این وضعیت، آقای ترامپ در نشست روز شنبه در ویسکانسین نخواهد بود.

واکنش‌ها به این فیلم ادامه دارد و از جمله میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در سنا هم این حرف‌های دونالد ترامپ را به‌شدت محکوم کرده و آن را “زننده” خوانده است. او گفته است آقای ترامپ باید در این باره کاملا عذرخواهی کند. جان مک‌کین، از چهره‌های ارشد این حزب و همین‌طور نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات ۸ سال پیش، حرف‌های دونالد ترامپ را محکوم کرده و گفته است: “مسئولیت رفتار او تنها به عهده خودش است و خودش هم باید تبعات آن را به‌تنهایی بکشد.” با ادامه توفان خبری در این باره، بعضی رسانه‌های آمریکایی از قول منابعشان گزارش داده‌اند مقام‌های جمهوری‌خواه در حال حاضر در واشنگتن در حال رایزنی هستند که اگر آقای ترامپ نامزد حزب نباشد، چه گزینه‌هایی پیش رو دارند. رینس پریبوس، رئیس کمیته ملی حزب جمهوری‌خواه، در بیانیه کوتاهی که کمی پس از انتشار این فیلم منتشر کرد، گفته است: “نباید هیچ زنی را با این عبارت‌ها توصیف کرد یا با این شیوه درباره آنها حرف زد. هرگز.” جب بوش، از داوطلبان نامزدی حزب جمهوری‌خواه که همراه چندین داوطلب دیگر در رقابت‌های مقدماتی حزب به دونالد ترامپ باخت، در این باره توییت کرده است: “به عنوان پدربزرگ دو دختر نازنین، معتقد ام هیچ عذرخواهی‌ای نمی‌تواند حرف‌های قابل‌نکوهش دونالد ترامپ در تحقیر زنان را توجیه کند”.

فیلم حرف‌های دونالد ترامپ کمی قبل از نوبت مناظره دوم او با هیلاری کلینتون بیرون آمده که قرار است با سوال‌های حاضران در تالار مناظره برگزار شود. چند روز قبلش هم گزارشی از پرونده مالیاتی این نامزد جمهوری‌خواه در آمد که نشان می‌دهد آقای ترامپ می‌توانسته ۱۸ سال هیچ مالیاتی بر درآمدش به دولت فدرال نداده باشد.

روزنامه واشنگتن‌پست که فیلم حرف‌های (به قول رهبران جمهوری‌خواه) “زننده” دونالد ترامپ را منتشر کرده، ۴۳ سال پیش با افشاگری واترگیت، رئیس‌جمهور ریچارد نیکسون را به استعفا وا داشت. حالا هم کسانی در هر دو حزب می‌گویند این فیلم می‌تواند “ناقوس مرگ” رویای آقای ترامپ برای ریاست‌جمهوری باشد.‌ سوال‌ها و تردیدهای ناظران بر این تمرکز دارد که یک ماه مانده به سوت پایان این رقابت انتخاباتی پر جنجال، این‌که چنین افشاگری‌هایی چه اندازه می‌تواند رای حامیان کنونی آقای ترامپ را تکان بدهد.

tramp matn

‘هر کاری’

فیلم پخش‌شده، بخشی از فیلم‌های استفاده‌نشده در یک قسمت از برنامه تلویزیونی “دسترسی به هالیوود” بوده که درباره حضور دونالد ترامپ در یک قسمت از سریال “روزهای زندگی ما” ساخته شده بود. در بخشی از مکالمه پخش‌شده، آقای ترامپ به مجری برنامه می‌گوید “خودبه‌خود جذب زنان زیبا می‌شود و اغلب هم تلاش می‌کند آنها را ببوسد: “همین‌جوری یهویی شروع می‌کنم می‌بوسم‌شان. معطل نمی‌کنم. و وقتی آدم ستاره باشد، آنها اجازه می‌دهند. وقتی آدم ستاره باشد هر کاری می‌تواند بکند.”

او تعریف می‌کند که سعی کرده با یک زن متاهل رابطه جنسی داشته باشد: “رفته بودم سراغش عین چی. اما از دستم بر نیامد. شوهر هم داشت. بعد یهو دیدم‌اش. حالا از این ممه‌های قلابی و دک و پز. کلا ریخت‌اش را عوض کرده بود.” او در ادامه با کلمه‌های رکیکی می‌گوید کسی که ستاره باشد، “حتی می‌تواند زنان را از فلانشان دست‌مالی‌شان کند.”

این فیلم دو روز پیش از آن منتشر شده است که دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون برای دومین بار به مناظره یک‌دیگر می‌روند.

حزب جمهوری خواه

دونالد ترامپ :  “اشتباه کردم و عذر می‌خواهم.”

دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوریخواه آمریکا در انتخابات ریاست‌جمهوری از اظهاراتش مربوط به زنان در یک ویدیو مربوط به سال ۲۰۰۵ عذرخواهی کرده اما گفته است که این فیلم، حواس‌ها را از مسایل اصلی سیاسی “پرت” می‌کند. آقای ترامپ گفته است “من اشتباه کردم و عذر می‌خواهم.”

انتشار این ویدیو با واکنش‌های منفی رو‌به‌رو شده و شماری از چهره‌های برجسته حزب جمهوریخواه اظهارات آقای ترامپ را به شدت محکوم کرده‌اند.

آقای ترامپ پس از عذرخواهی از این اظهاراتش “قول داده که مرد بهتری شود.” در ویدیویی که آقای ترامپ در فیسبوک خود منتشر کرده او می‌گوید “این فیلم ویدیویی، حواس‌ها را از مسایل اصلی سیاسی منحرف می‌کند.” او می‌گوید “من هرگز نگفتم آدم کاملی هستم یا وانمود کنم فرد دیگری هستم. چیزهایی گفته‌ام و کارهایی انجام داده‌ام که از بابت آنها متاسفم و سخنانی که امروز روی ویدیوی قدیمی مربوط به یک دهه قبل منتشر شده‌اند، یک نمونه از آنهاست.” آقای ترامپ در ویدیوی خود گفته “هر کسی که مرا می‌شناسد می‌داند که این حرف‌ها منعکس‌کننده من نیست. من به نقاط مختلف کشور سفر کرده و در باره تغییر آمریکا حرف زده‌ام ولی این سفرها من را هم تغییر داده است.” آقای ترامپ در این ویدیو از هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات و رقیبش انتقاد کرده و به بیل کلینتون، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا اشاره کرده و گفته “او (بیل کلینتون) واقعا زنان را مورد آزار قرار داد و هیلاری هم به قربانیان حمله کرد و آنها را مورد آزار و اذیت قرار داد.”

آقای ترامپ و خانم کلینتون قرار است دوشنبه صبح به وقت تهران دومین مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را برگزار کنند.

همه زنان زندگی ترامپ

این میلیاردر آمریکایی که با اظهارات جنجالی و گاه نژادپرستانه خود، بحث و جدلهای فراوانی را در داخل و خارج از آمریکا به راه انداخته، زندگی پرفراز و نشیبی داشته است.دونالد ترامپ در ۱۴ ژوئن سال ۱۹۴۶ به عنوان چهارمین فرزند از پنج فرزند فردریک ترامپ و مری آن مک لئود در نیویورک متولد شد.میلیون‌ها دلار ثروت خانواده ترامپ از کار معامله مسکن بدست آمده بود، و او نیز جا پای پدر گذاشت و حتی دوران دانشجویی با پول پدرش به خرید و فروش مسکن می‌پرداخت. ترامپ پس از پایان تحصیلات در سال ۱۹۷۴ ادارۀ شرکت پدر را برعهده گرفت.

نخستین همسر ترامپ، “ایوانا مری زلنیچکوا” یک مانکن اهل چک بود. وی در سال ۱۹۷۷ با ایوانا ازدواج کرد و حاصل این ازدواج دو فرزند پسر و یک دختر است.

ترامپ پس از جدایی از ایوانا با مارلا ماپلس (از سال ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۹ ) خواننده‌ای که ۱۷ سال از خودش جوان‌تر بود ازدواج کرد. حاصل ازدواج ترامپ با مارلا ماپلس، دختری به نام تیفانی است که اکنون در عرصه مدلینگ و خوانندگی فعال است.

ترامپ پس از جدایی از مارلا ماپلس، مدت کوتاهی با کارلا برونی بود. برونی هم پس از جدایی از ترامپ، با نیکلا سارکوزی که در آن زمان رئیس جمهور فرانسه بود، ازدواج کرد.
دونالد ترامپ پس از جدایی از همسر دوم، در سال ۲۰۰۵ با ملانیا کناوس مدل اهل اسلوانی ازدواج کرد.
نوه دونالد ترامپ با “بارون ویلیام” پسر کوچک ‌او تقریبا هم سن و سال است. این پسر حاصل ازدواج او با ملانیا است که در نیویورک به مدرسه می‌رود.
دونالد ترامپ ۸ نوه دارد.

ما اکنون دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری با این مشکل بزرگ مواجه شده است که در همه نظر سنجی‌ها درصد زیادی از زنان “از ترامپ خوششان نمی‌آید”.
این موضوع به این دلیل اهمیت دارد که زنان اکثر رای‌دهندگان آمریکا را تشکیل می‌دهند، و این بخش بزرگ رای‌دهندگان نظر مثبتی به هیلاری کلینتون، رقیب ترامپ دارد.

لینک های مرتبط :

http://www.nimnegah.org/farsi/?p=19861

ترامپ در قامت شاهزاده جنگ‌های صلیبی

http://www.nimnegah.org/farsi/?p=21228

چرا ایران محور مناظره ترامپ و کلینتون شد … یک‌-یک به نفع هیلاری

 مناظره تلویزیونی هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ

جمهوری خواهان تند رو

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=21430

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

استعفا در کاخ سفید

استعفای مقام ارشد کاخ سفید، در جریان تحریم ها علیه عربستان

یک مقام ارشد کاخ سفید مسئول تنظیم سیاست های امریکا در قبال عربستان سعودی عصر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *