1,223 بازدید
شیفتگی جنون آمیز رهبر عقیدتی مجاهدین به خشونت

شیفتگی جنون آمیز رهبر عقیدتی مجاهدین به خشونت

شیفتگی جنون آمیز رهبر عقیدتی مجاهدین به خشونت

آرش رضایی (عضو سابق مجاهدین خلق)

Wednesday, March 05, 2014

خشونت در دو عرصه بیشتر نمایان است : خشونت فیزیکی و خشونت کلامی ، خشونت رفتاری ست که توجیه اخلاقی و انسانی ندارد. رفتار خشونت آمیز غالبا حالت تهاجمی دارد و امنیت روانی و اجتماعی و عاطفی افراد و جامعه انسانی را هدف قرار می دهد. خشونت ریشه در مطلق انگاری دارد. مطلق انگاری برگرفته از زمینه های روانی و تاریخی و فرهنگی ست و انعکاس بحران و تنش های اجتماعی. مطلق انگاری در شرایط و روند طبیعی تکامل فردی و اجتماعی پدید نمی آید که پیامد و محصول فقدان سلامت روانی و ذهنی فرد و تنش ها و چالش های اجتماعی ست. قرائت فاشیستی و ستیزه جویانه از دین زائیده تفکر مطلق انگارانه است.

انسان ها در طی تاریخ تحولات اجتماعی و سیاسی آموخته اند که تفاوت ها و تضادها در حیطه های فرهنگی ، سیاسی ، اجتماعی و … را از طریق شیوه های مسالمت آمیز و دموکراتیک طرح کنند. از مطلق انگاری پرهیز کرده و به تشتت آرا و بیان آزادانه افکار احترام بگذارند. این معنا یک روند طبیعی و تاریخی ست و تجربه ارزشمند انسان در دنیای مدرن.

در بررسی عملکرد و سیر تاریخی مجاهدین خلق بوضوح می توان خشونت عریان و تئوریزه شده را در دستگاه اعتقادی و تئوری سیاسی گروه مشاهده کرد. بنیانگذاران مجاهدین خلق علیرغم خلوص و صداقتی که در مبارزه برای دستیابی به آرمان ها و ایده آل های خود داشتند اما بشدت تحت تاثیر گفتمان خشونت و فضای اعتقادی و سیاسی حاکم بر احزاب و عناصر انقلابی در دهه ۴۰ و ۵۰ شمسی بودند.

گفتمان خشونت پیامد اجتناب ناپذیر جذبه و فراگیری تفکر مارکسیستی مدل ارتدوکسی و استالینیستی آن دوران بود و نیز حاکمیت رژیم های سرکوبگر و بورژا ـ کمپرادور و وابسته به نظام سرمایه داری جهان به سرکردگی امریکا در دوران موسوم به جنگ سرد که تلاش می کردند با شیوه های پلیسی و حاکمیت فضای امنیتی معضلات اجتماعی ، سیاسی ، اقتصادی و نیز مطالبات و خواسته های اقشار تحصیلکرده و روشنفکر را پاسخ دهند.

آرش رضایی : مسعود رجوی نه یک شخص که نماد عینی یک تفکر است ، تفکرخشونت آمیز

 آرش رضایی: مسعود رجوی نه یک شخص که نماد عینی یک تفکر است ، تفکرخشونت آمیز

مجاهدین خلق با طرح تئوری فدا و سپس « سرنگونی حاکمیت » به شکلی واکنشی و هیجانی به استراتژی ترور و تاکتیک های خشونت آمیز متوسل شدند و در نیم قرن به “تقدیس خشونت” پرداختند. مسعود رجوی نه یک شخص که نماد عینی یک تفکر است ، تفکرخشونت آمیز.

رهبرعقیدتی مجاهدین بشدت به “تقدیس خشونت” می پردازد. با تعمق و تامل در مصاحبه ها ، سخنرانی های مسعود رجوی و نشست های درون تشکیلاتی مجاهدین از سال ۵۸ تا به امروز می توان به جرئت به این نتیجه دست یافت که مسعود رجوی نظریه پرداز و تئوریسین بی نظیر خشونت است.

او خشونت عقیدتی ، سیاسی و فیزیکی و کلامی را با هاله ای از تقدس و چاشنی مذهب و ایده ی ماورایی و متافیزیکی رنگ آمیزی می کند. در سراسر آثار مکتوب و شفاهی رهبر عقیدتی مجاهدین “خشونت عریان و تقدیس ستیزه جویی” موج می زند و چنین سطح تمایل ذهنی و روانی به خشونت ، گاه آدمی را به شگفتی و تفکر وامی دارد.

 بررسی تطبیقی چارچوب فکری و رفتار مسعود رجوی با اشخاصی چون اسامه بن لادن ، ملاعمر و یا آدولف هیتلر ، استالین و موسولینی اثبات می کند که او در نظریه پردازی ، تئوریزه کردن خشونت و تقدیس آن و همچنین برنامه ریزی مجاب سازی کادر بندی شده ذهنیت پیروان خود یک الگوی مثال زدنی است.

مجاهدین خلق به مثابه یک فرقه عقیدتی و پایبند به خشونت و ترور در شرایط کنونی دچار کرختی و سستی شده اند.

ریزش نیرویی در فرقه رجوی

آنان در کمپ لیبرتی در انزوای کامل قرار دارند اما بشدت در اروپا و امریکا از طریق تشکیلات منظم و سازمان یافته و نیز لابی ها و گروههای فشار پرنفوذ در تلاش برای شکستن بن بست کنونی هستند که یک دهه است در آن گیر کرده اند. نحوه و نوع کوشش سازمان یافته ی فرقه مجاهدین در امریکا و اروپا و ارتباط گیری گسترده با سیاستمداران ، عناصر و طیف های گوناگون سیاسی ، پارلمانترها و افراد بانفوذ و حتی محافل آکادمیک و علمی در سراسر اروپا ، امریکا و کانادا و نیز حمایت محسوس و نامحسوس لابی های پرنفوذ اسرائیل ، عناصر و جریان های افراطی ، تندرو و جنگ طلب امریکایی و اروپایی از فعالیت های سیاسی ، تبلیغی و مالی سازمان یافته ی فرقه مجاهدین ، پالس و سیگنال هشدار دهنده ای ست که می بایست نیروها و جریان های معتقد به “گفتمان دموکراسی” و همه کسانی که به “رویکرد مسالمت آمیز و رفتار مدنی” برای ایجاد جامعه مبتنی بر آزادی ، عدالت و رفاه پایبند هستند را برای افشای ماهیت واقعی و تبهکارانه سران فرقه مجاهدین در سطح و اشل افکار عمومی و جهانی بسیج و هماهنگ کند.

لینک مرتبط :

http://www.nimnegah.org/farsi/?p=8534

آرش رضایی (عضو سابق مجاهدین خلق) : مریم رجوی و گفتمان خشونت

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=8568

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

جواد فیروزمند

تلاش مذبوحانه فرقه مجاهدین برای پاک کردن گذشته

تلاش مذبوحانه مجاهدین برای پاک کردن گذشته تلویزیون «vizionplus» آلبانی در روز ۲۶ نوامبر ۲۰۱۸ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *