651 بازدید
حمایت نمایندگان کنگره امریکا از دیپلماسی اوباما در برابر ایران

حمایت نمایندگان کنگره امریکا از دیپلماسی اوباما در برابر ایران

در آستانه از سرگیری گفت وگوهای ایران و گروه ۱+۵ برای حل و فصل نهایی موضوع هسته ای ایران ، جمع زیادی از نمایندگان کنگره امریکا در نامه ای خطاب به کاخ سفید و قانونگذارن امریکایی از رویکرد دیپلماسی اوباما درباره ایران حمایت کرده اند. بر اساس گزارشی که روزنامه امریکایی هافینگتون پست منتشر کرده ، ۱۰۴ عضو کنگره امریکا با نگارش نامه ای خطاب به اوباما مخالفت خود را با تشدید تحریم های ایران اعلام کردند. این نمایندگان که بخش زیادی از آن را دموکراتهای کنگره تشکیل می دهند در این نامه تاکید کرده اند که باید به رویکرد دیپلماتیک در قبال حل و فصل برنامه هسته ای ایران فرصت لازم داده شود.

آنها در نامه خود به تندروهای امریکایی توصیه کرده اند که باید از هر طرح و اقدامی که باعث فروپاشی اتحاد و همبستگی شکل گرفته در عرصه بین المللی درباره ایران می شود ، جلوگیری کرد. زیرا تصویب تحریم های جدید باعث می شود جایگاه و اعتبار امریکا در جریان مذاکرات با ایران کاهش یافته و در نهایت دستاوردهایی که از چند دور مذاکرات سخت و فشرده با ایران به دست آمده از بین برود. در بخشی از این نامه به دستاوردهای توافق ژنو هم اشاره شده و آمده است : اجرای « برنامه اقدام مشترک » که در ماه نوامبر سال گذشته مورد توافق ایران و گروه ۱+۵ قرار گرفت ، احتمال رسیدن به یک توافقنامه بین المللی جامع و قابل راستی آزمایی را افزایش می دهد.

پیغام هشدارآمیز نمایندگان امریکایی خطاب به تندروهای این کشور در حمایت از رویکرد دیپلماسی در حالی است که بعد از توافق ژنو ، جمهوریخواهان امریکایی مدعی شدند که باید رویکرد تشدید تحریم ها به منظور حفظ اهرم فشار بر ایران همچنان در دستور کار امریکا قرار داشته باشد. از این رو طرح تصویب تحریم های جدید روی میز کنگره قرار گرفت و تندروها برای تحریم بیشتر ایران اقدام به جمع آوری امضا کردند. این در حالی بود که شش کشور ۱+۵ به موجب توافق ژنو متعهد شده بودند که از تصویب هرگونه جمهوریخواهان امریکاییجدید خودداری کنند. کما اینکه اقدام برخی از نهادهای دولت امریکا از جمله وزارت خزانه داری این کشور مبنی بر تحریم چند شرکت ایرانی باعث واکنش شدید ایران شد ، تا جایی که بلافاصله مقامات کاخ سفید اعلام کردند که این اقدام در ادامه قوانین قبلی تحریم ها بوده و این کشور همچنان به توافق ژنو متعهد می ماند.

چرا سران ستیزه جوی فرقه مجاهدین خلق از  توافق ایران و ۱+۵ در مذاکرات  ژنو  خشمگین و هراسان شده اند؟

چرا سران ستیزه جوی فرقه مجاهدین خلق از  توافق ایران و ۱+۵ در مذاکرات  ژنو  خشمگین و هراسان شده اند؟

همزمان هم اوباما به کنگره هشدار داد که هر گونه تحریم جدید را وتو خواهد کرد. جمیز کلپر رئیس اداره اطلاعات ملی امریکا هم در نشست چند روز پیش کمیته نیروهای مسلح سنا تاکید کرد که از نظر او تحریم های بیشتر علیه ایران می تواند غیرسازنده باشد. به این ترتیب نامه حمایت آمیز اخیر نمایندگان کنگره از دیپلماسی درباره ایران را می توان یکی از گسترده ترین حمایت های جریانهای داخلی کنگره امریکا دانست که تاکنون صورت گرفته است.

در همین حال سایر کشورهای گروه ۱+۵ هم بعد از توافق ژنو با تحریم های بیشتر علیه ایران مخالفت کرده اند. روسیه همواره به مقامات امریکایی هشدار داده است که فضای مسالمت آمیز شکل گرفته درباره ایران را با تحریم های بیشتر تخریب نکنند. علاوه بر هشدار پی در پی مقامات وزارت خارجه روسیه به امریکا ، نمایندگان پارلمان این کشور هم در نشست اخیری که با موضوع ایران برگزار شده بود از رویکرد دیپلماسی برابر ایران حمایت کردند. ولادیمیر ژیرنوفسکی ، رهبر حزب پارلمانی لیبرال دموکرات روسیه در جریان این نشست گفت : جمهوری اسلامی ایران کشوری آزاد است لذا هرگونه تحریم ضد این کشور باید لغو شود و ما نیز علاقه مندیم که بازار روسیه به روی کالاهای ایرانی باز شود و محصولات ساخت این کشور در بازارهای ما به وفور یافت شود و در مقابل ایرانی ها هم نیازهای صنعتی خود را از روسیه تامین کنند.

منبع : روزنامه ایران

۱۳۹۲/۱۱/۲۶

چه کسانی از توافق هسته ای ایران و ۱+۵ رنج می برند؟ عناصر و طیف های تندرو و افراطی جناج محافظه کار امریکایی و سران فرقه رجوی  مخالف سر سخت توافق  ایران و ۵+۱ هستند

چه کسانی از توافق هسته ای ایران و ۱+۵ رنج می برند؟ عناصر و طیف های تندرو و افراطی جناج محافظه کار امریکایی و سران فرقه رجوی  مخالف سر سخت توافق  ایران و 5+1 هستندsheldon

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=8313

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

روزنامه ایندیپندنت انگلستان: کلنل ضد اطلاعات سابق آلبانی می گوید “فرقه رجوی مانند مافیا عمل می کنند”

روزنامه ایندیپندنت انگلستان: کلنل ضد اطلاعات سابق آلبانی می گوید “فرقه رجوی مانند مافیا عمل می کنند”

روزنامه ایندیپندنت انگلستان: کلنل ضد اطلاعات سابق آلبانی می گوید “فرقه رجوی مانند مافیا عمل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *