1,541 بازدید
آلبانی به بیش از ۲۰۰ نفر از اعضای مجاهدین خلق پناهندگی می‌دهد

آلبانی به بیش از ۲۰۰ نفر از اعضای مجاهدین خلق پناهندگی می‌دهد

منبع : بی بی سی

بی بی سی، هفدهم مارس

۲۰۱۳ http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2013/03/ 130316_l31_mko_albania_asylum.shtml

لینک به متن انگلیسی گزارش آسوشیتد پرس (انگلیسی)

 http://iran-interlink.org/?mod=view&id=14850

براساس گزارش های دریافتی، دولت آلبانی به ۲۱۰ نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق که در حال حاضر در اردوگاه آزادی در عراق بسر می‌برند، پیشنهاد پناهندگی به آن کشور را داده است.

خبر اعطای پناهندگی به گروهی از اعضای سازمان مجاهدین خلق توسط سالی بریشا، نخست وزیر آلبانی، امروز (شنبه ۱۶ مارس) و در پی ملاقات او با باربارا لیف، معاون وزیر خارجه آمریکا و مارتین کوبلر، نماینده ویژه سازمان ملل در عراق و تعدادی دیگر از مقامات اعلام شد.

نخست وزیر آلبانی گفته است که این پیشنهاد “به دلایل بشردوستانه” به اعضای مجاهدین ارائه شده است.

تحلیل گران سیاسی معتقدند فروپاشی فرقه مجاهدین خلق پی از خروج از عراق حتمی است

تحلیل گران سیاسی معتقدند فروپاشی فرقه مجاهدین خلق پی از خروج از عراق حتمی است

در حال حاضر بیش از سه هزار نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق در اردوگاه آزادی که (لیبرتی و حریه هم گفته می شود) در عراق بسر می‌برند.

تا حدود یک سال پیش اغلب این افراد در اردوگاه اشرف ساکن بودند که آخرین گروه ساکنان این اردوگاه در روزهای پایانی شهریور سال جاری به اردوگاه آزادی نقل مکان کردند.

دولت عراق و مقامات سازمان مجاهدین خلق در دسامبر سال ۲۰۱۱ میلادی توافقنامه‌ای امضا کردند که براساس آن، قرار شد اعضای این سازمان به تدریج از اردوگاه اشرف به اردوگاه آزادی منتقل شوند و از آنجا مقدمات انتقال‌شان به دیگر کشورها فراهم شود.

کمپ اشرف در دهه ۱۳۶۰ خورشیدی، در اوج جنگ ایران و عراق با حمایت صدام حسین، رئیس‌جمهور سابق عراق برپا شد و گروهی از اعضای سازمان مجاهدین خلق و رهبران این سازمان که به عراق پناهنده شده بودند، در آن ساکن شدند.

اما پس از حمله نیروهای ائتلافی به رهبری آمریکا و سقوط حکومت صدام حسین در سال ۲۰۰۳ میلادی، ساکنان این اردوگاه به عنوان خارجیان مسلح غیرمتخاصم، تحت حفاظت نیروهای آمریکایی قرار گرفتند و بعدا خلع سلاح شدند.

مسئولیت حفاظت از این اردوگاه در سال ۲۰۰۹ میلادی، به دولت عراق واگذار و این کشور متعهد شد که با ساکنان آن طبق قوانین عراق رفتار کند و از استرداد اجباری اعضای سازمان مجاهدین خلق به ایران که ممکن است جان آنان را به مخاطره اندازد، خودداری کند.

سازمان مجاهدین خلق ایران سال‌ها در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا قرار داشت، ولی مهرماه امسال، از این فهرست حذف شد.

 

لینک کوتاه: http://www.nimnegah.org/farsi/?p=3735

درباره ی آرش رضایی

مدیر وبسایت خبری، تحلیلی نیم نگاه

همچنین ببینید

استعفا در کاخ سفید

استعفای مقام ارشد کاخ سفید، در جریان تحریم ها علیه عربستان

یک مقام ارشد کاخ سفید مسئول تنظیم سیاست های امریکا در قبال عربستان سعودی عصر …